مقالات یو پی اس

دیمر ( Dimmer ) چیست؟

dimer-radelect
Rate this post

دیمر وسیله ای است که در مدار به صورت سری قرار می‌گیرد و می‌تواند ولتاژ خروجی را کنترل کند .در واقع دیمر یک مقاومت متغیر به نام پتانسیومتر می‌باشد .پتانسیومتر یک مقاومت سه پایه ای می باشد که در آن دو پایه برای انتقال برق و یکی برای کنترل است .دو پایه انتقال برق به صورت سری در مدار و سر راه سیم فاز قرار می‌گیرند.

دستگاه اتوترانس متغیر Autotransformer چیست؟ ترانس Trans صنعتی چیست؟

مکانیزم کنترل در دستگاه دیمر Dimmer تک فاز و دستگاه اتوترانس متغیر Autotransformer سه فاز (ترانس Trans صنعتی) گرین دات Green Dot به صورت دستی با حرکت بازوی ذغال، جهت کنترل دقیق ولتاژ تا حد یک ولت می‏باشد، که توسط نمایشگر دیجیتال LED، ولتاژ خروجی و جریان مصرفی را نشان می‏دهد. دستگاه دیمر Dimmer تک فاز و دستگاه اتوترانس متغیر Autotransformer سه فاز (ترانس Trans صنعتی) گیرین دات Green Dot بر اساس تغییر تعداد دور سیم ‏پیچ ‏ها عملیات تغییر ولتاژ را انجام می‏‌دهند، به این صورت که با افزایش و یا کاهش تعداد دور سیم‏ پیچ ‏ها به وسیله بازوی متحرک دستی، میزان القای ترانس را تغییر داده و در نتیجه ولتاژ مورد نیاز کم و یا زیاد می‌‏شود، ( اتوترانسفورماتورهای متغیر سه فاز دارای یک محور گشتاور جهت کنترل هم‏زمان هر یک از فازها می‏‌باشد ). این روش تغییر ولتاژ هیچگونه تداخلی، با هارمونیکی تولید نکرده و با شکل موج سینوسی کامل ( پیوستگی خطی ) خروجی می‏دهد و هیچ امواجی را در منبع برق ورودی ایجاد نمی‏‌کند. بالا بودن توان، راندمان، دقت و کیفیت کنترل شده ولتاژ خروجی جزو خصوصیات مهم این دستگاه‌‏ها می‏باشد.

از  دستگاه دیمر Dimmer تک فاز و دستگاه اتوترانس متغیر Autotransformer سه فاز ( ترانس Trans صنعتی ) گرین دات Green Dot معمولا در مواردی که نیاز به تغییرات ولتاژ به طور کاملا پیوسته و خطی باشد، استفاده می‎ شود که ولتاژ خروجی آن بدون هیچگونه پرش و نوسان با شکل موج سینوسی کامل می‏باشد. دستگاه دیمر Dimmer و دستگاه اتوترانس متغیر Autotransformer (ترانس Trans صنعتی) گیرین دات Green Dot در دو نوع تک فاز و سه فاز، از 0/8 آمپر الی 1600 آمپر و در سه مدل:

  • تابلویی ( بدون کاور ): جهت استفاده در تابلوهای برق با تست عایقی بالای 3 کیلو ولت.
  • آزمایشگاهی ( کاوردار ): با نمایشگر دیجیتال LED ولتاژ (V) خروجی / جریان (A) مصرفی / وات.
  • موتوردار ( بدون کاور / کاوردار ): جهت استفاده در مواقعی که در دسترس نمی‌باشد و از طریق PLC کنترل می‌شود.
حتما بخوانید:  ترمومتر چیست؟

انواع دیمر چیست؟

دیمر Goldstar کره در سه نوع مکانیکی، لمسی و هوشمند موجود می‌باشند. دیمر های مکانیکی گلدستار کره ساده ترین نوع دیمر هستند و به راحتی و بدون نیاز به اصلاح سیم کشی ساختمان قابل نصب می‌باشند. این نوع از دیمرهای گلداستار کره به دو شکل کشویی و گردان در بازار یافت می‌شوند. دیمرهای لمسی گلد استار کره نوع مدرن و پیشرفته تر دیمرهای مکانیکی هستند که جذابیت آن‌ها نسبت به نوع قبل زیبایی ظاهری آن‌ها می‌باشد.

کار دیمر چیست؟

در طراحی تاسیسات الکتریکی هرکجا که نیاز به تغییر سطح روشنایی باشد، از دیمر استفاده می گردد. دیمر ها طیفی بین خاموشی مطلق و ۱۰۰% نور یک لامپ را ممکن می سازند منوط بر اینکه لامپ قابلیت استفاده توسط دیمر را داشته باشد. کلیه لامپ های رشته ای و هالوژنی قابل استفاده با دیمر می باشند، لامپ های خانواده فلورسنت و کم مصرف این قابلیت را ندارند و لامپ های LED در هر دو شکل یافت می شوند.

دیمر وسیله ای است که در مدار به صورت سری قرار می گیرد و می تواند ولتاژ را کنترل کند. از این وسیله جهت کم وزیاد کردن نور لامپ ها استفاده می شود.

اخطار دیمر برق چیست؟

به دلیل اینکه در این مدار از ولتاژ برق شهر (۲۲۰ ولت) استفاده شده لذا حتما نکات ایمنی مربوط یه ایزولاسیون رعایت گردد.

در این مدار با تغییر مقاومت ثابت زمانی شارژ و دشارژ خازن تغییر می‌کند، که باعث تغییر زاویه آتش در ترایاک و در نتیجه تغییر مقدار ولتاژ موثر دو سر بار می‌شود. دقت کنید به دلیل استفاده از دیاک در این مدار کمترین ولتاژ ورودی به ولتاژ تحریک دیاک وابسته است. یعنی در حدود ۳۵ ولت.

حتما بخوانید:  اتوترانس یا اتوترانسفورماتور Autotransformer چیست؟

بدلیل روشن و خاموش شدن مداوم ترایاک در این مدار، نویز تولید می‌گردد که ما توصیه می‌کنیم یک خازن سرامیکی ۴٫۷ میکروفاراد ۴۰۰ ولتی به صورت موازی با پریز قرار دهید.

مخترع دیمر چه کسی است؟

سباستین زیانی د فرانتی به انگلیسی ( Sebastian Ziani de Ferranti ) آوریل ۹، ۱۸۶۴ – ژانویه ۱۳،  ۱۹۳۰ مهندس برق و مخترع بود. او در شهر لیورپول انگلیس به دنیا آمد. پدر ایتالیایی‌اش ( پیتر چتزین دیمر ) عکاس بود. وی در سال ۱۹۲۴ برنده نشان فارادی شد.

نقش دیمر چیست؟

راز تغییر ولتاژ و تغییر سرعت به وسیله دیمر Gold star کره در مقاومت الکتریکی می‌باشد.این قطعه در حقیقت یک مقاومت متغیر می‌باشد که بسته به نیاز می‌توان آنرا تغییر داد. هر چه مقاومت کاهش یابد، ولتاژ خروجی به ولتاژ ورودی نزدیک‌تر شده و در نتیجه ولتاژ بیشتری به مصرف کننده می‌رسد و برعکس تصور کنید شما یک دریل در دست دارید که از قابلیت کنترل سرعت پشتیبانی نمی‌کند.

در چنین حالتی با فشار دادن دکمه دریل، دریل با حداکثر سرعت ممکن روشن شده و می‌چرخد در صورتی که در اکثر اوقات شما نیاز به سرعت متغیر دارید. اگر به توضیحات دریل‌ها ملاحظه کنید می‌بینید که سرعت دریل‌ها بصورت بازه ای متغیر بین دو عدد تعیین شده است. مثلا شما می‌توانید دریلی که سرعتی بین 1000 تا 3000 دور در دقیقه دارد، را با سرعت دلخواه 2100 دور در دقیقه استفاده کنید، کلید دیمر دار دریل ها حساس به فشار انگشتان بوده و هر چه کلید پایین‌تر برود، سرعت دریل افزایش یافته و اگر انگشتتان را از روی کلید بردارید دریل خاموش می‌شود.

نصب دیمر چگونه است؟

در دیمر GreenDot هند از یک عنصر الکترونیکی به نام ترایاک استفاده شده است. در واقع ترایاک مانع عبور قسمتی از موج متناوب ولتاژ ورودی می‌شود. پس توجه داشته باشید که از دیمر گیرین دات هند برای کم و زیاد کردن مقدار ولتاژ استفاده می‌شود. بنابراین شما می‌توانید برای هر وسیله برقی مثل چراغ مطالعه، هویه، بخاری برقی و هر وسیله دیگری که بتواند با ولتاژی پایین تر از ۲۲۰ ولت هم کار کند از دیمرهای گرین دات هند استفاده کنید.

دیمر AC/DC چیست؟

از دیمر AC گلداستار کره جهت کنترل ولتاژ مصرف کننده AC و از دیمر DC گلدستار کره جهت کنترل ولتاژ مصرف کننده DC استفاده می‌شود.

حتما بخوانید:  منبع تغذیه یا پاور ساپلای (Power Supply) چیست؟

تفاوت دیمر AC و DC چیست؟

واژه AC به معنی جریان متناوب و DC به معنی جریان مستقیم می‌باشد. این دو مولفه گاهی به سیگنال های الکتریکی ( مثلاً ولتاژ ) هم که جریان نیستند اطلاق می‌شود. بنابراین سیگنال‌های الکتریکی جریان یا ولتاژی هستند که منتقل کننده اطلاعات ( که معمولا ولتاژ می‌باشد ) هستند در نتیجه تفاوت دیمر AC و DC نیز در نوع بار هر دیمر تعریف خواهد شد.

مدار دیمر AC چگونه است؟

مدار دیمر AC گلد استار کره با برش قسمتی از ولتاژ AC ورودی مقدار موثر ولتاژ خروجی را تغییر می‌دهد و در نتیجه انرژی رسیده به بار را کنترل می‌کند.

روش تست دیمر AC چگونه است؟

ابتدا رنج مناسب انتخاب و سپس پایه وسط پتانسیومتر را نسبت به دو پایه دیگر اهم چک می‌کنیم طبیعی است که سر لغزنده وسط در هر کجا باشد عددی قرائت می‌شود و نیز می‌دانیم مجموع هر دو عددی که از جمع اعداد قرائت شده هر دو پایه طرفین بدست می‌آید برابر مقدار اهم کل پتانسیومتر می‌باشد. حال برای اطمینان از عملکرد پتانسیومتر در حین تغییر اهم نیز می‌توانیم یکی از پایه های کناری را نسبت به پایه وسط در حالی اهم را چک نمائیم که پتانسیومتر را می چرخانیم در هر حالت باید تغییرات اهم را مشاهده کنیم اگر در نقطه ای تغییرات اهم ناجوری ( کم و زیاد شدن غیر طبیعی ) مشاهده شود پتانسیومتر مشکل دارد و خلاصه لازم است که تغییرات یکنواخت و بدون قطع شدن باشد.

 دیمر در ولتاژ DC چگونه عمل می کند؟

یک منبع تغذیه، دستگاهی است برای تأمين انرژي الکتريکي براي يک يا چند بار مصرفی.

معمولا ویژگی‌های مشخص منبع تغذيه عبارتند از:

  • مقدار ولتاژ و جریانی که می‌تواند براي بار خود تامين کند.
  • چگونه ولتاژ خروجی و یا جریان آن زير خط‌هاي مختلف و شرايط بار، پايدار است.

منابع تغذیه DC گلد استار کره دارای خروجی متغیر يا ثابت می باشند. بدين معنی که در خروجی ثابت سیگنال DC با دامنه و جریان ثابت ( مثلا 5V / 3A ) بدست می آید اما در خروجی متغير ميزان جريان يا ولتاژ در بازه اي متغير بوده و توسط پيچي مقدار مطلوب حاصل می‌گردد. مانند منبع تغذيه متغير 0-30 ولت و 0-3 آمپربسته به تعداد کانال‌های خروجی به منابع تغذیه DC آزمایشگاهی، تک کانال و دوبل تراکینگ ( دو كانال متغير ) می‌گويند.بلوک دیاگرام کلی یک منبع تغذيه DC به صورت زیر می باشد:

dimer

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 14 =