شماره تماس:
99 ~ 02136614690
شعبه تهران
02136614690-99

رله SSR / رله الکترونیکی SSR

رله SSR

رله اس اس آر SSR یا رله حالت جامد (Solid State Relay) نوعی رله الکترونیکی است که برخلاف رله های الکترومکانیکی از قطعات نیمه‌ هادی مانند تریستور، تریاک یا ترانزیستور برای قطع و وصل جریان الکتریکی در مدار استفاده می کند. این نوع رله الکترونیکی SSR فاقد کنتاکت متحرک بوده و استفاده از آن برای سوئیچینگ ( OFF/ON) مدارات کاربرد دارد. عملکرد رله الکترونیکی SSR بسیار سریع تر از کنتاکت های مکانیکی است و از طول عمر بالایی برخوردار می باشند. عدم وجود قطعات متحرک در رله اس اس آر، عملکرد آنها را کاملاً بی صدا کرده است. رله حالت جامد SSR نسبت به نویز های الکتریکی از مقاومت بالایی برخوردارند و استفاده از آن در سیستم های گرمایشی و سرمایشی، کنترل موتور های الکتریکی، کنترل پنل های خورشیدی، تجهیزات پزشکی، صنایع اتوماسیون و سایر موارد دیگر بسیار پرکاربرد می باشد.

به دلیل مزایای فراوان رله اس اس آر (رله‌ الکترونیکی SSR) نسبت به رله های مکانیکی از نظر کیفیت و طول عمر عملکرد بهتری دارند. از جمله عواملی که بر قیمت رله SSR تاثیرگذار است، شامل نوع رله SSR از نظر ولتاژ ورودی و خروجی مانند رله SSR تک فاز، رله SSR سه فاز و بار تحریک رله اس اس آر‌ AC / رله اس اس آر DC و رله اس اس آر DC/ AC، برندهای معتبر مانند رله سلدوک فرانسه Celduc، رله کروزت فرانسه Crouzet و رله کرایدوم مکزیک Crydom، ولتاژ و جریان، تعداد کنتاکت ها، ویژگی ‌های اضافی مانند حفاظت در برابر اضافه بار/ اتصال کوتاه و اضافه ولتاژ و … می باشد . در ضمن هنگام خرید رله SSR به تمام این عوامل توجه نمایید تا بتوانید بهترین رله الکترونیکی SSR مناسب با نیاز و بودجه خود را پیدا و تهیه نمائید.

خرید رله SSR

رله SSR یا رله حالت جامد یک کلید الکتریکی است که با استفاده از قطعات نیمه هادی می تواند قطع و وصل جریان الکتریکی را بر عهده بگیرد. در رله اس اس آر SSR هیچ قطعه متحرکی وجود ندارد و همین امر باعث عمر طولانی ، سرعت سوئیچینگ سریع‌ تر و قابلیت اطمینان بالاتر آن می شود. برای انتخاب و خرید رله SSR بهتر است به نکاتی همچون سازگار بودن رله الکترونیکی SSR با نوع بار ( مقاومتی، سلفی، خازنی)، مطابقت داشتن رله SSR با ولتاژ و جریان بار شما، متناسب بودن تعداد کنتاکت‌ ها، سازگار بودن با دمای محیط کاری شما و … توجه نمایید.

برای خرید رله اس اس آر SSR با قیمت مناسب بهتر است که با ویژگی ها و مشخصات فنی آن آشنایی کافی داشته باشید. شما می‌ توانید خرید رله الکترونیکی SSR خود را از فروشگاه راد الکتریک که یکی از بهترین نمایندگی رله SSR سلدوک فرانسه Celduc، رله اس اس آر کروزت فرانسه Crouzet و رله SSR کرایدوم مکزیک Crydom در بازار ایران است، تهیه و خریداری نمائید. راد الکتریک از بزرگترین توزیع کنندگان و نمایندگی فروش رله SSR در بازار تهران است که قیمت رله اس اس آر SSR آن به نسبت سایر فروشگاه های دیگر ارزان تر و با کیفیت تر می باشد.

قیمت رله SSR

قیمت رله الکترونیکی SSR به عوامل مختلفی مانند نوع رله SSR شامل رله SSR تک فاز / رله SSR سه فاز / رله اس اس آر با خروجی AC، رله اس اس آر با خروجی DC و رله اس اس آر با خروجی AC/ DC ، برند های معتبر Celduc سلدوک فرانسه، Crouzet کروزت فرانسه و Crydom کرایدوم مکزیک، ولتاژ، جریان و تعداد کنتاکت های آن بستگی دارد. در ضمن قیمت رله SSR با ویژگی‌ های اضافی مانند حفاظت در برابر اضافه بار، اتصال کوتاه و اضافه ولتاژ گران ‌تر از رله‌ های SSR بدون این ویژگی ‌ها هستند. قیمت رله اس اس آر SSR با ولتاژ و جریان بالاتر گران ‌تر از رله‌ های SSR با ولتاژ و جریان پایین ‌تر می باشند.

قابل ذکر است که قیمت رله SSR تک فاز ارزان‌ تر از رله SSR سه فاز می باشد. برای دریافت قیمت و خرید رله SSR تنها کافی است که با کارشناسان بخش فروش مجموعه راد الکتریک تماس گرفته و از آنان راهنمایی و مشاوره بگیرید. همکاران ما همواره آماده پاسخگویی به سوالات شما دوستان عزیز در تمام ساعات روز هستند، تا بهترین قیمت رله اس اس آر موجود در بازار را همراه با برند های معروف سلدوک Celduc فرانسه، کروزت Crouzet فرانسه و کرایدوم Crydom مکزیک به شما پیشنهاد دهند.

مزایای رله SSR یا رله حالت جامد

 • طولانی بودن عمر رله های SSR
 • سرعت سوئیچینگ بالا
 • عملکرد بی صدا
 • قابلیت اطمینان بالا
 • کاهش تداخل الکترومغناطیسی

معایب رله اس اس آر SSR

 • قیمت بالا
 • حساسیت به گرما
 • نیاز به هیت سینک

برند های معروف رله حالت جامد SSR

 • سلدوک Celduc : از معتبرترین برند فرانسوی و تولید کننده رله‌ SSR و قطعات الکترونیکی اسست.
 • کروزت Crouzet : یک برند معروف فرانسه است که تولید کننده رله حالت جامد SSR، تجهیزات کنترل و اتوماسیون صنعتی، سوئیچ‌ ها و حسگرها و … می باشد.
 • کرایدوم Crydom : این برند تولید کننده رله الکترونیکی SSR در مکزیک است

انواع رله SSR

انواع رله الکترونیکی SSR براساس ولتاژ ورودی و خروجی شامل موارد زیر می باشد.

1. رله SSR تک فاز

رله SSR تک فاز، از پر فروش ترین انواع رله الکترونیکی اس اس آر است که برای کاربردهای مختلف اعم از سیستم‌ های الکتریکی و الکترونیکی قابل استفاده می باشد. این نوع رله SSR تک فاز به دلیل عدم وجود قطعه متحرک، بسیار سبک بوده و از ابعاد کوچکتر و قابل اطمینان تری برخوردار می باشد. هنگام خرید رله SSR تک فاز و یا برای اطلاع از قیمت رله SSR تکفاز حتما عواملی همچون برند، نوع رله، ولتاژ، جریان و تعداد کنتاکت ها و … را در نظر بگیرید.

قیمت و خرید رله SSR تک فاز

قبل از خرید رله SSR تک فاز حتما باید نوع بار دستگاه مصرفی از لحاظ موتوری / القایی و المنتی / مقاومتی، میزان ولتاژ ورودی و جریان تجهیزات الکتریکی مصرفی مورد نیاز خود را مورد بررسی قرار دهید، زیرا این نوع رله SSR تکفاز در در ولتاژ های AC و DC کار می کند. برای خرید و قیمت رله SSR تک فاز بهتر است به نوع رله SSR از نظر ولتاژ تحریک یا کنترل ولتاژ خروجی AC و DC، ولتاژ، جریان، تعداد کنتاکت ها، برندهای معروف و شناخته شده را مورد توجه قرار دهید.

شرکت فنی و مهندسی راد الکتریک به عنوان نماینده انحصاری شرکت Celduc سلدوک فرانسه، کرایدوم Crydom مکزیک و کروزت Crouzet فرانسه در ایران می باشد که آمادگی خود را جهت ارائه و فروش انواع رله الکترونیکی ( SSR ) تک فاز و سه فاز و … اعلام می دارد. در ضمن قیمت رله SSR تک فاز با توجه به کیفیت بالا آن ارزانتر از رله SSR سه فاز می باشد.

2. رله حالت جامد SSR دو فاز

رله SSR دو فاز، نوعی رله الکترونیکی و یا رله حالت جامد است که استفاده از آن برای کنترل بارهای دو فاز AC مانند موتور های فن و پمپ‌ ها، لامپ‌ های فلورسنت / LED و کنترل المنت‌ های دو فاز مانند المنت ‌های گرمایشی و کوره ‌ها کاربرد دارد. عملکرد این نوع رله الکترونیکی SSR دو فاز، فاقد قطعه متحرک بوده و عمر طولانی‌ تری نسبت به رله‌ های الکترو مغناطیسی دارند. رله SSR دو فاز، می توانند بارهای الکتریکی را سریع ‌تر از رله ‌های الکترو مغناطیسی سوئیچ نمایند. رله ‌های SSR دو فاز بدون سر و صدا کار می کند و هنگام کار هیچ صدایی تولید نمی‌ کند.

قیمت و خرید رله SSR دو فاز

قبل از انتخاب و خرید رله SSR دو فاز، حتما به ابعاد و اندازه رله SSR توجه کنید، چرا که ابعاد رله SSR دو فاز باید با فضای موجود در تابلو برق شما سازگاری داشته باشد. نوع بار در انتخاب رله SSR دو فاز بسیار حائز اهمیت است، زیرا رله اس اس آر SSR باید برای نوع بار مورد نظر شما (موتور، لامپ، المنت و …) مناسب باشد. نکته مهم دیگری که بسیار اهمیت دارد، ولتاژ و جریان رله SSR دو فاز است که حتما باید با ولتاژ و جریان بار دستگاه مصرفی شما مطابقت داشته باشد.

رله های SSR در بازار با برندها و قیمت های مختلفی عرضه می شود که از معتبر ترین برندهای موجود در بازار را می توان به رله SSR سلدوک فرانسه، رله اس اس آر کروزت فرانسه و رله SSR کرایدوم مکزیک اشاره نمود. راد الکتریک یکی از بهترین و بزرگترین مراکز وارد کننده قطعات الکترونیک در تهران است که نمایندگی انحصاری برندهای اروپایی و آسیایی از جمله سلداک فرانسه Celduc، کروزت Crouzet فرانسه و کرایدوم Crydom مکزیک در ایران را برعهده دارد و در زمینه قطعات الکتریکی و الکترونیک صنعتی فعالیت می کند.

3. رله SSR سه فاز

رله الکترونیکی SSR سه فاز یک نوع رله الکترونیکی پرطرفدار در صنعت برق است که به دلیل کارایی و قابلیت اطمینان بالا در نظارت و کنترل سیستم‌ های برق سه فاز، بزرگ شناخته شده است. این رله الکترونیکی SSR سه فاز در کاربرد های مختلف اعم از حفاظت از موتور، کنترل قدرت و اتوماسیون نقش مهمی را ایفا می کند. در رله الکترونیکی SSR سه فاز هیچ قطعه متحرکی به کار نرفته و در مقایسه با رله الکترومکانیکی از قیمت بیشتری برخوردار است.

یکی از مهمترین مزایای رله SSR سه فاز، نظارت بر ولتاژ، جریان و فرکانس با دقت بالا است که امکان محافظت دقیق از تجهیزات الکتریکی مانند اضافه بار، اتصال کوتاه و نوسانات ولتاژ را فراهم می کند. رله‌ SSR سه فاز برخلاف رله‌ های مکانیکی از قطعات نیمه‌‌ هادی‌ مانند تریستور یا ترایاک برای انجام عملیات سوئیچینگ مورد استفاده قرار می ‌دهند.

خرید و قیمت رله SSR سه فاز

رله الکترونیکی SSR سه فاز از مهمترین رله ها برای کنترل جریان برق سه فاز تحت ولتاژ AC یا DC هستند که قابلیت کنترل دقیق بارهای الکتریکی را دارند. از مهمترین نکاتی که هنگام خرید رله SSR سه فاز باید به آن توجه کرد، بررسی نوع بار از لحاظ موتوری / القایی و المنتی / مقاومتی، میزان ولتاژ و جریان دستگاه مصرفی می باشد. چرا که این نوع رله SSR سه فاز در ولتاژهای AC و DC کار می کنند. در بازار رله های SSR با قیمت و برندهای مختلفی عرضه می شود که از پرفروش ترین رله های SSR را می توان به رله SSR سلدوک فرانسه، رله اس اس آر کروزت فرانسه و رله SSR کرایدوم مکزیک اشاره کرد.

برای خرید رله اس اس آر SSR و دریافت بهترین قیمت رله SSR سه فاز تنها کافی است که با فروشگاه راد الکتریک که یکی از بهترین و معتبرترین نمایندگی رله SSR سلدوک فرانسه، رله اس اس آر کروزت فرانسه و رله SSR کرایدوم در بازار ایران است، تماس گرفته و از کارشناسان بخش فروش رله SSR راهنمایی و مشاوره بگیرید. همکاران ما همواره آماده پاسخگویی به سوالات شما مشتریان عزیز هستند تا بهترین و با کیفیت ترین رله اس اس آر SSR یا حالت جامد را به شما معرفی نمایند.

انواع رله SSR تک فاز براساس ولتاژ تحریک

 •  رله SSR تک فاز با خروجی AC به AC 

از این نوع رله‌ الکترونیکی SSR برای کنترل جریان برق متناوب (AC) استفاده می شود. ورودی و خروجی این نوع رله SSR هر دو از نوع AC می باشد.

 • رله الکترونیکی SSR تکفاز با خروجی DC به DC

از این نوع رله‌ SSR برای کنترل جریان برق مستقیم (DC) استفاده می شود. کاربرد رله DC به DC زمانی است که با منبع ولتاژ DC، بار DC را کنترل نماییم.

 • رله اس اس آر تک فاز با خروجی DC به AC

با استفاده از این نوع رله DC به AC زمانی که بخواهیم در ورودی با منبع ولتاژ DC، بار AC را در خروجی کنترل نماییم.

کاربرد رله SSR

کاربرد رله الکترونیکی SSR در دستگاه های الکتریکی که موتور آنها جریان بار زیادی را تحمل می کند، استفاده می شود. رله اس اس آر SSR نسبت به رله های مکانیکی از سرعت سوئیچینگ بالا، عمر طولانی، عملکرد بی صدا، کاهش نویز و قابلیت اطمینان بالایی برخوردار هستند. از رله اس اس آر SSR می توان در دستگاه های CNC، جهت فعال سازی موتور های DC / AC، دستگاه های تزریق پلاستیک، ماشین آلات سنگین کارخانجات نساجی و بسته بندی و طیف گسترده‌ ای از کاربردها که در موارد زیر اشاره شده، نام برد.

 • کنترل صنعتی : رله‌ SSR برای کنترل موتورها، پمپ ‌ها، گرمکن‌ ها و سایر تجهیزات صنعتی استفاده می‌ شوند.
 • اتوماسیون خانگی : رله‌ الکترونیکی SSR برای کنترل روشنایی، تهویه مطبوع و سایر لوازم خانگی کاربرد دارد.
 • تجهیزات پزشکی : رله‌ اس اس آر SSR در تجهیزات پزشکی مانند دستگاه‌ های تصویربرداری و دستگاه‌ های تنفس مصنوعی استفاده می‌ شوند.
 • صنایع مخابراتی : رله ‌SSR یا رله حالت جامد در تجهیزات مخابراتی مانند سوئیچ ‌ها و روترها مورد استفاده قررا می گیرد.

نحوه عملکرد رله الکترونیکی SSR 

رله SSR یا رله حالت جامد (Solid State Relay) یک نوع رله الکترونیکی است که بدون استفاده از قطعات مکانیکی عمل می کند. عملکرد رله SSR مشابه رله های الکترومکانیکی است ولی با این تفاوت که فاقد قطعات متحرک می باشد و در مقایسه با رله الکترومکانیکی از ابعاد کوچکتری برخوردار است. متحرک نبودن قطعه‌ در رله حالت جامد SSR باعث طولانی تر شدن عمر آن شده و در مداراتی که تعداد دفعات قطع و وصل زیاد است، بسیار پرکاربرد می باشد. در رله الکترونیکی SSR دارای یک ورودی برای کنترل و یک خروجی برای کلید زنی (قطع و وصل جریان) است.

عملکرد رله الکترونیکی SSR بدون صدا بوده و در برابر ضربه و لرزش از مقاومت بالایی برخوردار می باشد. تغییرات ولتاژ یا جریان ورودی AC یا DC در رله اس اس آر SSR از طریق یک قطعه نیمه هادی از نوع تریستور یا ترازیستور کنترل می شود. عدم استفاده از قطعات مکانیکی در رله اس اس آر سلدوک Celduc فرانسه می تواند عملکرد رله SSR را پایدارتر و سرعت را در کنترل بارهای الکتریکی بالا ببرد و همچنین به تعویض قطعات مکانیکی نیازی ندارد. استفاده از این نوع رله SSR در کنترل دما، کنترل سرعت موتورها و کنترل بارهای الکتریکی صنعتی از اهمیت بالایی برخوردار است.

نکات مهم در انتخاب و خرید رله SSR

علاوه بر قیمت رله SSR، هنگام خرید رله SSR نکاتی را که باید حتما به آن توجه کنید شامل موارد زیر است:

 • نوع بار: رله SSR باید با نوع بار (مقاومتی، سلفی، خازنی) که می‌خواهید کنترل کنید، سازگار باشد.
 • ولتاژ و جریان : رله الکترونیکی SSR باید با ولتاژ و جریان بار شما مطابقت داشته باشد.
 • تعداد کنتاکت ‌ها: رله اس اس آر باید با تعداد کنتاکت‌ های مورد نیاز شما را داشته باشد.
 • حجم و اندازه: رله SSR باید در فضای مورد نظر شما جای بگیرد.
 • حرارت : رله حالت جامد SSR باید با دمای محیط کار شما سازگار باشد.
 • قیمت : رله SSR را با توجه به بودجه خود انتخاب کنید.

تفاوت کنتاکتور و SSR

از تفاوت‌ کنتاکتور و رله SSR می توان به مکانیزم عملکرد آن اشاره نمود. مکانیزم کاری کنتاکتور به صورت الکترومکانیکی بوده و با سیم پیچ و کنتاکت‌ باز و بسته می شود در حالی که مکانیزم رله SSR به صورت الکترونیکی بوده و فاقد قطعه متحرک است و از طریق قطعات نیمه هادی مانند تریستور، ترانزیستور و ترایاک برای قطع و وصل جریان استفاده می کند. از دیگر تفاوت SSR با کنتاکتور در این است که رله SSR در مدار فرمان و کنتاکتور در مدار قدرت مورد استفاده قرار می گیرد.

در ضمن رله SSR به دلیل عدم وجود قطعات متحرک، عمر طولانی تری نسبت به کنتاکتورها دارند. میزان سرعت سوئیچینگ رله SSR بالاتر از کنتاکتورها می باشند و به دلیل عدم وجود قطعات متحرک، هیچ گونه نویزی تولید نمی کند. از مهمترین تفاوت رله SSR و کنتاکتور در این است که از رله SSR در مدارهایی که نیاز به سرعت سوئیچینگ بالا، عدم وجود نویز و عمر طولانی نیاز دارند، استفاده می شوند و در حالی که از کنتاکتورها در مدارهایی که نیاز به قطع و وصل جریان با قدرت بالا دارند، مورد استفاده قرار می گیرد. قیمت رله SSR به دلیل استفاده از قطعات نیمه هادی، بالاتر از کنتاکتور ها می باشد.

ویژگی‌ های رله SSR

از پرکاربرد ترین ویژگی رله الکترونیکی SSR یا سالید استیت (Solid State Relay) را می توان به عدم کنتاکت مکانیکی، عملکرد بی ‌صدا و سرعت سوئیچینگ بالا اشاره نمود. این نوع رله الکترونیکی دچار فرسایش مکانیکی نمی ‌شود و از ایجاد جرقه، لرزش و ضربه جلوگیری می کند. همچنین می تواند نسبت به رله های معمولی جریان بالاتری را تحمل کند. رله الکترونیکی SSR نسبت به گرما حساس هستند و در جریان‌ های بالا به هیت سینک نیاز دارند. رله حالت جامد یا SSR سیگنال کم توان را سوئیچ نمی‌ کنند و تنها در خروجی AC یا DC را سوئیچ می ‌کنند.

تفاوت رله الکترونیکی SSR و رله الکترومکانیکی

رله حالت جامد SSR یک نوع رله الکترونیکی است که نسبت به رله الکترو مکانیکی فاقد قطعات متحرک بوده و از قطعات نیمه هادی مانند تریستور، تریاک، دیود و ترانزیستور برای کنترل استفاده می کند. رله الکترونیکی SSR به دلیل عدم تعویض قطعات مکانیکی از طول عمر و عملکرد پایدارتری برخوردارند و در مقایسه با رله مکانیکی گران تر می باشند. عملکرد رله اس اس آر بدون سر و صدا بوده و در برابر ضربه و لرزش از مقاومت بالایی برخوردار است. از دیگر تفاوت رله الکترونیکی SSR نسبت به رله الکترو مکانیکی، سرعت سوئیچینگ بالای آن است که می تواند جریان را سریع تر از رله های معمولی قطع و وصل نماید.

عوامل موثر بر قیمت رله‌ الکترونیکی SSR

نوع رله SSR : رله‌ SSR تک فاز ارزان‌ تر از رله‌ SSR سه فاز هستند.
برند : رله‌ های SSR با برند های معروف سلدوک Celduc فرانسه، کرایدوم Crydom مکزیک و کروزت Crouzet فرانسه از نظر قیمتی گران ‌تر از رله ‌های SSR برندهای دیگر می باشند.
ولتاژ و جریان : رله‌ الکترونیکی SSR با ولتاژ و جریان بالا گران‌ تر از رله‌ های اس اس آر SSR با ولتاژ و جریان پایین ‌هستند.
تعداد کنتاکت ها : رله‌ اس اس آر SSR با تعداد کنتاکت های بیشتر گرانتر از رله‌ الکترونیکی SSR با تعداد کنتاکت های کمتر هستند.
ویژگی ‌های اضافی : رله حا لت جامد SSR با ویژگی‌ های اضافی مانند حفاظت در برابر اضافه بار، اتصال کوتاه و اضافه ولتاژ گرانتر از رله های SSR فاقد این ویژگی ‌ها هستند.
محل خرید : قیمت رله SSR در فروشگاه‌ راد الکتریک با توجه به کیفیت بالا آن ارزا‌نتر از سایر فروشگاه های دیگر محسوب می شود.

رله الکترونیکی SSR روبردی

رله SSR روبردی از سری رله های الکترونیکی SSR یا رله حالت جامد (Solid State Relay) است که به دلیل عدم وجود قطعات متحرک، از قابلیت اطمینان بالایی برخوردارند. ساختار این نوع رله الکترونیکی SSR روبردی برای نصب بر روی برد طراحی شده و در طیف وسیعی از کاربردها مورد استفاده قرار می ‌گیرند. کاربرد رله SSR روبردی برای کنترل موتور های الکتریکی AC و DC مناسب است و در هنگام کار هیچ صدایی تولید نمی‌ کند. رله‌ اس اس آر SSR روبردی از سرعت سوئیچینگ بالایی برخوردار است و در مدارهایی که دارای فرکانس بالا هستند، کاربرد دارد.

رله SSR روبردی در جریان ‌های بالا به هیت سینک نیاز دارند و چون به گرما حساس هستند، باید در دمای مناسب کار کنند. رلهالکترونیکی SSR روبردی در طیف وسیعی از کاربردها مانند کنترل موتور های الکتریکی AC و DC، کنترل المنت‌ های گرمایشی و سیستم‌ های سرمایشی، کنترل لامپ‌ ها و سایر تجهیزات روشنایی، کنترل انواع تجهیزات صنعتی مانند پمپ‌ ها، فن ‌ها و کمپرسور ها مورد استفاده قرار می گیرند.

مراحل نصب رله SSR روبردی

 • قرار دادن رله SSR روبردی در محل مناسب روی برد مدار
 • اتصال پایه‌ های رله SSR روبردی به ترمینال‌ های مربوطه در مدار
 • اتصال هیت سینک به رله SSR روبردی در صورت نیاز
 • روشن کردن مدار و بررسی عملکرد رله SSR روبردی

تأثیر قیمت بر کیفیت و عملکرد

همانطور که در مطلب بالا گفته شد، رله اس اس آر SSR در انواع و قیمت های مختلفی به بازار عرضه شده اند. به طور کلی قیمت رله SSR با برند معروف سلدوک Celduc فرانسه، کرایدوم Crydom مکزیک و کروزت Crouzet فرانسه از نظر کیفیت و عملکرد بیشتر از سایر برندهای دیگر می باشد. این نوع رله الکترونیکی SSR از قطعات الکتریکی با کیفیت ‌تری ساخته شده اند و دارای عمر طولانی، سرعت سوئیچینگ بالا، قابلیت اطمینان بالا و تداخل الکتریکی کمتری می باشند.

اهمیت رله الکترونیکی SSR در صنعت

رله SSR که به رله حالت جامد (Solid State Relay) معروف است نوعی از رله الکترونیکی است که برای قطع و وصل جریان از قطعات نیمه‌ هادی مانند تریستور یا ترایاک استفاده می کند. این نوع رله اس اس آر SSR نسبت به رله ‌های الکترو مکانیکی از عمر طولانی تری برخوردارند و استفاده از آن برای کنترل موتور های الکتریکی AC و DC در انواع ماشین ‌آلات صنعتی مختلف مانند پمپ‌ ها، فن‌ ها، کنترل گرمایشی در کوره‌ ها، اجاق‌ های صنعتی، سیستم‌ های گرمایش فضایی، کنترل روشنایی در خیابان ‌ها، ساختمان‌ ها، تابلو های تبلیغاتی، کنترل سیستم‌ های تهویه مطبوع در ساختمان ‌ها و کارخانه‌ ها کنترل تجهیزات پزشکی مانند دستگاه‌ های سونوگرافی، دستگاه‌ های تصویر برداری و … کاربرد دارد.

فروش رله SSR

فروشگاه تخصصی راد الکتریک، یکی از بهترین توزیع کننده ها و نمایندگی انحصاری برند های اروپایی و آسیایی در ایران است که امکان فروش انواع رله SSR و سایر قطعات الکترونیکی با کیفیت بالا و قیمت ارزان را دارد. این مجموعه به عنوان نماینده رسمی شرکت سلدوک Celduc فرانسه، کرایدوم Crydom مکزیک و کروزت Crouzet فرانسه در بازار ایران می باشد. راد الکتریک از بزرگترین تامین کنندگان قطعات الکترونیکی و تجهیزات برق صنعتی در بازار است که فروش انواع رله الکترونیکی SSR خود را اعم از فروش رله SSR روبردی، فروش رله آمپربالا، فروش رید رله، فروش رله حالت جامد SSR و … را همراه با مدل های متنوع و قیمت مناسب در اختیار شما مشتریان گرامی قرار می دهد.

 

 

نوعی کلید الکتریکی است که برخلاف رله های الکترومکانیکی که از قطعات نیمه‌ هادی مانند تریستور، تریاک یا ترانزیستور برای قطع و وصل جریان الکتریکی در مدار استفاده می کند.

عمر طولانی، سرعت سوئیچینگ بالا، کم حجم و بی ‌صدا، قابلیت اطمینان بالا، کاهش تداخل الکترومغناطیسی.

کاربرد این نوع رله الکترونیکی SSR در صنعت، خودرو، مخابرات، بهداشت و … استفاده می ‌شوند.

براساس نوع برق ورودی (AC/DC)، ولتاژ و جریان، حجم و اندازه، برند، قیمت و نوع بار (تک فاز، سه فاز، مقاومتی یا سلفی) می توانیم رله SSR یا رله حالت جامد خود را انتخاب نماییم.

قیمت رله SSR یکی از عوامل مهمی است که باید هنگام انتخاب رله مناسب برای یک کاربرد خاص در نظر گرفته شود. قیمت رله‌ SSR می‌تواند به طور قابل توجهی از یک مدل به مدل دیگر و از یک برند به برند دیگر متفاوت باشد.

خیر، قیمت تنها فاکتور تعیین کننده رله اس اس آر نیست بلکه عوامل همچون نوع بار، ولتاژ، جریان، برند و ... در قیمت رله SSR تاثیر گذار می باشد.

رله الکترونیکی اس اس آر در انواع مختلفی مانند رله SSR تک فاز، رله SSR سه فاز، رله اس اس آر با خروجی DC، رله اس اس آر با خروجی AC تولید می شوند و از نظر کیفیت رله های اس اس آر به برند و مواد اولیه به کار رفته در ساخت آنها بستگی دارد. رله اس اس آر SSR در کاربرد های مختلفی مانند کنترل موتور های الکتریکی، کنترل المنت های گرمایشی، کنترل روشنایی و ... مورد استفاده قرار می گیرند.

به دلیل اینکه رله‌ SSR از قطعات نیمه هادی استفاده می کند و عدم وجود قطعات متحرک در آن باعث طولانی تر شدن عمر رله می شود. عملکرد بی صدا و بدون نویز، سرعت سوئیچینگ بالا و قابلیت اطمینان پذیر بالا از جمله مواردی است که می تواند جایگزین بهتری برای رله های مکانیکی محسوب شود.

بله، برند و مواد اولیه به کار رفته در آن می تواند در قیمت رله SSR تاثیر گذار باشد. برندهای معروفی مانند سلدوک Celduc فرانسه، کرایدوم Crydom مکزیک و کروزت Crouzet فرانسه در بازار هستند که از کیفیت بالایی برخوردار هستند.

رله SSR

رله اس اس آر SSR یا رله حالت جامد (Solid State Relay) نوعی رله الکترونیکی است که برخلاف رله های الکترومکانیکی از قطعات نیمه‌ هادی مانند تریستور، تریاک یا ترانزیستور برای قطع و وصل جریان الکتریکی در مدار استفاده می کند. این نوع رله الکترونیکی SSR فاقد کنتاکت متحرک بوده و استفاده از آن برای سوئیچینگ ( OFF/ON) مدارات کاربرد دارد. عملکرد رله الکترونیکی SSR بسیار سریع تر از کنتاکت های مکانیکی است و از طول عمر بالایی برخوردار می باشند. عدم وجود قطعات متحرک در رله اس اس آر، عملکرد آنها را کاملاً بی صدا کرده است. رله حالت جامد SSR نسبت به نویز های الکتریکی از مقاومت بالایی برخوردارند و استفاده از آن در سیستم های گرمایشی و سرمایشی، کنترل موتور های الکتریکی، کنترل پنل های خورشیدی، تجهیزات پزشکی، صنایع اتوماسیون و سایر موارد دیگر بسیار پرکاربرد می باشد.

به دلیل مزایای فراوان رله اس اس آر (رله‌ الکترونیکی SSR) نسبت به رله های مکانیکی از نظر کیفیت و طول عمر عملکرد بهتری دارند. از جمله عواملی که بر قیمت رله SSR تاثیرگذار است، شامل نوع رله SSR از نظر ولتاژ ورودی و خروجی مانند رله SSR تک فاز، رله SSR سه فاز و بار تحریک رله اس اس آر‌ AC / رله اس اس آر DC و رله اس اس آر DC/ AC، برندهای معتبر مانند رله سلدوک فرانسه Celduc، رله کروزت فرانسه Crouzet و رله کرایدوم مکزیک Crydom، ولتاژ و جریان، تعداد کنتاکت ها، ویژگی ‌های اضافی مانند حفاظت در برابر اضافه بار/ اتصال کوتاه و اضافه ولتاژ و … می باشد . در ضمن هنگام خرید رله SSR به تمام این عوامل توجه نمایید تا بتوانید بهترین رله الکترونیکی SSR مناسب با نیاز و بودجه خود را پیدا و تهیه نمائید.

خرید رله SSR

رله SSR یا رله حالت جامد یک کلید الکتریکی است که با استفاده از قطعات نیمه هادی می تواند قطع و وصل جریان الکتریکی را بر عهده بگیرد. در رله اس اس آر SSR هیچ قطعه متحرکی وجود ندارد و همین امر باعث عمر طولانی ، سرعت سوئیچینگ سریع‌ تر و قابلیت اطمینان بالاتر آن می شود. برای انتخاب و خرید رله SSR بهتر است به نکاتی همچون سازگار بودن رله الکترونیکی SSR با نوع بار ( مقاومتی، سلفی، خازنی)، مطابقت داشتن رله SSR با ولتاژ و جریان بار شما، متناسب بودن تعداد کنتاکت‌ ها، سازگار بودن با دمای محیط کاری شما و … توجه نمایید.

برای خرید رله اس اس آر SSR با قیمت مناسب بهتر است که با ویژگی ها و مشخصات فنی آن آشنایی کافی داشته باشید. شما می‌ توانید خرید رله الکترونیکی SSR خود را از فروشگاه راد الکتریک که یکی از بهترین نمایندگی رله SSR سلدوک فرانسه Celduc، رله اس اس آر کروزت فرانسه Crouzet و رله SSR کرایدوم مکزیک Crydom در بازار ایران است، تهیه و خریداری نمائید. راد الکتریک از بزرگترین توزیع کنندگان و نمایندگی فروش رله SSR در بازار تهران است که قیمت رله اس اس آر SSR آن به نسبت سایر فروشگاه های دیگر ارزان تر و با کیفیت تر می باشد.

قیمت رله SSR

قیمت رله الکترونیکی SSR به عوامل مختلفی مانند نوع رله SSR شامل رله SSR تک فاز / رله SSR سه فاز / رله اس اس آر با خروجی AC، رله اس اس آر با خروجی DC و رله اس اس آر با خروجی AC/ DC ، برند های معتبر Celduc سلدوک فرانسه، Crouzet کروزت فرانسه و Crydom کرایدوم مکزیک، ولتاژ، جریان و تعداد کنتاکت های آن بستگی دارد. در ضمن قیمت رله SSR با ویژگی‌ های اضافی مانند حفاظت در برابر اضافه بار، اتصال کوتاه و اضافه ولتاژ گران ‌تر از رله‌ های SSR بدون این ویژگی ‌ها هستند. قیمت رله اس اس آر SSR با ولتاژ و جریان بالاتر گران ‌تر از رله‌ های SSR با ولتاژ و جریان پایین ‌تر می باشند.

قابل ذکر است که قیمت رله SSR تک فاز ارزان‌ تر از رله SSR سه فاز می باشد. برای دریافت قیمت و خرید رله SSR تنها کافی است که با کارشناسان بخش فروش مجموعه راد الکتریک تماس گرفته و از آنان راهنمایی و مشاوره بگیرید. همکاران ما همواره آماده پاسخگویی به سوالات شما دوستان عزیز در تمام ساعات روز هستند، تا بهترین قیمت رله اس اس آر موجود در بازار را همراه با برند های معروف سلدوک Celduc فرانسه، کروزت Crouzet فرانسه و کرایدوم Crydom مکزیک به شما پیشنهاد دهند.

مزایای رله SSR یا رله حالت جامد

 • طولانی بودن عمر رله های SSR
 • سرعت سوئیچینگ بالا
 • عملکرد بی صدا
 • قابلیت اطمینان بالا
 • کاهش تداخل الکترومغناطیسی

معایب رله اس اس آر SSR

 • قیمت بالا
 • حساسیت به گرما
 • نیاز به هیت سینک

برند های معروف رله حالت جامد SSR

 • سلدوک Celduc : از معتبرترین برند فرانسوی و تولید کننده رله‌ SSR و قطعات الکترونیکی اسست.
 • کروزت Crouzet : یک برند معروف فرانسه است که تولید کننده رله حالت جامد SSR، تجهیزات کنترل و اتوماسیون صنعتی، سوئیچ‌ ها و حسگرها و … می باشد.
 • کرایدوم Crydom : این برند تولید کننده رله الکترونیکی SSR در مکزیک است

انواع رله SSR

انواع رله الکترونیکی SSR براساس ولتاژ ورودی و خروجی شامل موارد زیر می باشد.

1. رله SSR تک فاز

رله SSR تک فاز، از پر فروش ترین انواع رله الکترونیکی اس اس آر است که برای کاربردهای مختلف اعم از سیستم‌ های الکتریکی و الکترونیکی قابل استفاده می باشد. این نوع رله SSR تک فاز به دلیل عدم وجود قطعه متحرک، بسیار سبک بوده و از ابعاد کوچکتر و قابل اطمینان تری برخوردار می باشد. هنگام خرید رله SSR تک فاز و یا برای اطلاع از قیمت رله SSR تکفاز حتما عواملی همچون برند، نوع رله، ولتاژ، جریان و تعداد کنتاکت ها و … را در نظر بگیرید.

قیمت و خرید رله SSR تک فاز

قبل از خرید رله SSR تک فاز حتما باید نوع بار دستگاه مصرفی از لحاظ موتوری / القایی و المنتی / مقاومتی، میزان ولتاژ ورودی و جریان تجهیزات الکتریکی مصرفی مورد نیاز خود را مورد بررسی قرار دهید، زیرا این نوع رله SSR تکفاز در در ولتاژ های AC و DC کار می کند. برای خرید و قیمت رله SSR تک فاز بهتر است به نوع رله SSR از نظر ولتاژ تحریک یا کنترل ولتاژ خروجی AC و DC، ولتاژ، جریان، تعداد کنتاکت ها، برندهای معروف و شناخته شده را مورد توجه قرار دهید.

شرکت فنی و مهندسی راد الکتریک به عنوان نماینده انحصاری شرکت Celduc سلدوک فرانسه، کرایدوم Crydom مکزیک و کروزت Crouzet فرانسه در ایران می باشد که آمادگی خود را جهت ارائه و فروش انواع رله الکترونیکی ( SSR ) تک فاز و سه فاز و … اعلام می دارد. در ضمن قیمت رله SSR تک فاز با توجه به کیفیت بالا آن ارزانتر از رله SSR سه فاز می باشد.

2. رله حالت جامد SSR دو فاز

رله SSR دو فاز، نوعی رله الکترونیکی و یا رله حالت جامد است که استفاده از آن برای کنترل بارهای دو فاز AC مانند موتور های فن و پمپ‌ ها، لامپ‌ های فلورسنت / LED و کنترل المنت‌ های دو فاز مانند المنت ‌های گرمایشی و کوره ‌ها کاربرد دارد. عملکرد این نوع رله الکترونیکی SSR دو فاز، فاقد قطعه متحرک بوده و عمر طولانی‌ تری نسبت به رله‌ های الکترو مغناطیسی دارند. رله SSR دو فاز، می توانند بارهای الکتریکی را سریع ‌تر از رله ‌های الکترو مغناطیسی سوئیچ نمایند. رله ‌های SSR دو فاز بدون سر و صدا کار می کند و هنگام کار هیچ صدایی تولید نمی‌ کند.

قیمت و خرید رله SSR دو فاز

قبل از انتخاب و خرید رله SSR دو فاز، حتما به ابعاد و اندازه رله SSR توجه کنید، چرا که ابعاد رله SSR دو فاز باید با فضای موجود در تابلو برق شما سازگاری داشته باشد. نوع بار در انتخاب رله SSR دو فاز بسیار حائز اهمیت است، زیرا رله اس اس آر SSR باید برای نوع بار مورد نظر شما (موتور، لامپ، المنت و …) مناسب باشد. نکته مهم دیگری که بسیار اهمیت دارد، ولتاژ و جریان رله SSR دو فاز است که حتما باید با ولتاژ و جریان بار دستگاه مصرفی شما مطابقت داشته باشد.

رله های SSR در بازار با برندها و قیمت های مختلفی عرضه می شود که از معتبر ترین برندهای موجود در بازار را می توان به رله SSR سلدوک فرانسه، رله اس اس آر کروزت فرانسه و رله SSR کرایدوم مکزیک اشاره نمود. راد الکتریک یکی از بهترین و بزرگترین مراکز وارد کننده قطعات الکترونیک در تهران است که نمایندگی انحصاری برندهای اروپایی و آسیایی از جمله سلداک فرانسه Celduc، کروزت Crouzet فرانسه و کرایدوم Crydom مکزیک در ایران را برعهده دارد و در زمینه قطعات الکتریکی و الکترونیک صنعتی فعالیت می کند.

3. رله SSR سه فاز

رله الکترونیکی SSR سه فاز یک نوع رله الکترونیکی پرطرفدار در صنعت برق است که به دلیل کارایی و قابلیت اطمینان بالا در نظارت و کنترل سیستم‌ های برق سه فاز، بزرگ شناخته شده است. این رله الکترونیکی SSR سه فاز در کاربرد های مختلف اعم از حفاظت از موتور، کنترل قدرت و اتوماسیون نقش مهمی را ایفا می کند. در رله الکترونیکی SSR سه فاز هیچ قطعه متحرکی به کار نرفته و در مقایسه با رله الکترومکانیکی از قیمت بیشتری برخوردار است.

یکی از مهمترین مزایای رله SSR سه فاز، نظارت بر ولتاژ، جریان و فرکانس با دقت بالا است که امکان محافظت دقیق از تجهیزات الکتریکی مانند اضافه بار، اتصال کوتاه و نوسانات ولتاژ را فراهم می کند. رله‌ SSR سه فاز برخلاف رله‌ های مکانیکی از قطعات نیمه‌‌ هادی‌ مانند تریستور یا ترایاک برای انجام عملیات سوئیچینگ مورد استفاده قرار می ‌دهند.

خرید و قیمت رله SSR سه فاز

رله الکترونیکی SSR سه فاز از مهمترین رله ها برای کنترل جریان برق سه فاز تحت ولتاژ AC یا DC هستند که قابلیت کنترل دقیق بارهای الکتریکی را دارند. از مهمترین نکاتی که هنگام خرید رله SSR سه فاز باید به آن توجه کرد، بررسی نوع بار از لحاظ موتوری / القایی و المنتی / مقاومتی، میزان ولتاژ و جریان دستگاه مصرفی می باشد. چرا که این نوع رله SSR سه فاز در ولتاژهای AC و DC کار می کنند. در بازار رله های SSR با قیمت و برندهای مختلفی عرضه می شود که از پرفروش ترین رله های SSR را می توان به رله SSR سلدوک فرانسه، رله اس اس آر کروزت فرانسه و رله SSR کرایدوم مکزیک اشاره کرد.

برای خرید رله اس اس آر SSR و دریافت بهترین قیمت رله SSR سه فاز تنها کافی است که با فروشگاه راد الکتریک که یکی از بهترین و معتبرترین نمایندگی رله SSR سلدوک فرانسه، رله اس اس آر کروزت فرانسه و رله SSR کرایدوم در بازار ایران است، تماس گرفته و از کارشناسان بخش فروش رله SSR راهنمایی و مشاوره بگیرید. همکاران ما همواره آماده پاسخگویی به سوالات شما مشتریان عزیز هستند تا بهترین و با کیفیت ترین رله اس اس آر SSR یا حالت جامد را به شما معرفی نمایند.

انواع رله SSR تک فاز براساس ولتاژ تحریک

 •  رله SSR تک فاز با خروجی AC به AC 

از این نوع رله‌ الکترونیکی SSR برای کنترل جریان برق متناوب (AC) استفاده می شود. ورودی و خروجی این نوع رله SSR هر دو از نوع AC می باشد.

 • رله الکترونیکی SSR تکفاز با خروجی DC به DC

از این نوع رله‌ SSR برای کنترل جریان برق مستقیم (DC) استفاده می شود. کاربرد رله DC به DC زمانی است که با منبع ولتاژ DC، بار DC را کنترل نماییم.

 • رله اس اس آر تک فاز با خروجی DC به AC

با استفاده از این نوع رله DC به AC زمانی که بخواهیم در ورودی با منبع ولتاژ DC، بار AC را در خروجی کنترل نماییم.

کاربرد رله SSR

کاربرد رله الکترونیکی SSR در دستگاه های الکتریکی که موتور آنها جریان بار زیادی را تحمل می کند، استفاده می شود. رله اس اس آر SSR نسبت به رله های مکانیکی از سرعت سوئیچینگ بالا، عمر طولانی، عملکرد بی صدا، کاهش نویز و قابلیت اطمینان بالایی برخوردار هستند. از رله اس اس آر SSR می توان در دستگاه های CNC، جهت فعال سازی موتور های DC / AC، دستگاه های تزریق پلاستیک، ماشین آلات سنگین کارخانجات نساجی و بسته بندی و طیف گسترده‌ ای از کاربردها که در موارد زیر اشاره شده، نام برد.

 • کنترل صنعتی : رله‌ SSR برای کنترل موتورها، پمپ ‌ها، گرمکن‌ ها و سایر تجهیزات صنعتی استفاده می‌ شوند.
 • اتوماسیون خانگی : رله‌ الکترونیکی SSR برای کنترل روشنایی، تهویه مطبوع و سایر لوازم خانگی کاربرد دارد.
 • تجهیزات پزشکی : رله‌ اس اس آر SSR در تجهیزات پزشکی مانند دستگاه‌ های تصویربرداری و دستگاه‌ های تنفس مصنوعی استفاده می‌ شوند.
 • صنایع مخابراتی : رله ‌SSR یا رله حالت جامد در تجهیزات مخابراتی مانند سوئیچ ‌ها و روترها مورد استفاده قررا می گیرد.

نحوه عملکرد رله الکترونیکی SSR 

رله SSR یا رله حالت جامد (Solid State Relay) یک نوع رله الکترونیکی است که بدون استفاده از قطعات مکانیکی عمل می کند. عملکرد رله SSR مشابه رله های الکترومکانیکی است ولی با این تفاوت که فاقد قطعات متحرک می باشد و در مقایسه با رله الکترومکانیکی از ابعاد کوچکتری برخوردار است. متحرک نبودن قطعه‌ در رله حالت جامد SSR باعث طولانی تر شدن عمر آن شده و در مداراتی که تعداد دفعات قطع و وصل زیاد است، بسیار پرکاربرد می باشد. در رله الکترونیکی SSR دارای یک ورودی برای کنترل و یک خروجی برای کلید زنی (قطع و وصل جریان) است.

عملکرد رله الکترونیکی SSR بدون صدا بوده و در برابر ضربه و لرزش از مقاومت بالایی برخوردار می باشد. تغییرات ولتاژ یا جریان ورودی AC یا DC در رله اس اس آر SSR از طریق یک قطعه نیمه هادی از نوع تریستور یا ترازیستور کنترل می شود. عدم استفاده از قطعات مکانیکی در رله اس اس آر سلدوک Celduc فرانسه می تواند عملکرد رله SSR را پایدارتر و سرعت را در کنترل بارهای الکتریکی بالا ببرد و همچنین به تعویض قطعات مکانیکی نیازی ندارد. استفاده از این نوع رله SSR در کنترل دما، کنترل سرعت موتورها و کنترل بارهای الکتریکی صنعتی از اهمیت بالایی برخوردار است.

نکات مهم در انتخاب و خرید رله SSR

علاوه بر قیمت رله SSR، هنگام خرید رله SSR نکاتی را که باید حتما به آن توجه کنید شامل موارد زیر است:

 • نوع بار: رله SSR باید با نوع بار (مقاومتی، سلفی، خازنی) که می‌خواهید کنترل کنید، سازگار باشد.
 • ولتاژ و جریان : رله الکترونیکی SSR باید با ولتاژ و جریان بار شما مطابقت داشته باشد.
 • تعداد کنتاکت ‌ها: رله اس اس آر باید با تعداد کنتاکت‌ های مورد نیاز شما را داشته باشد.
 • حجم و اندازه: رله SSR باید در فضای مورد نظر شما جای بگیرد.
 • حرارت : رله حالت جامد SSR باید با دمای محیط کار شما سازگار باشد.
 • قیمت : رله SSR را با توجه به بودجه خود انتخاب کنید.

تفاوت کنتاکتور و SSR

از تفاوت‌ کنتاکتور و رله SSR می توان به مکانیزم عملکرد آن اشاره نمود. مکانیزم کاری کنتاکتور به صورت الکترومکانیکی بوده و با سیم پیچ و کنتاکت‌ باز و بسته می شود در حالی که مکانیزم رله SSR به صورت الکترونیکی بوده و فاقد قطعه متحرک است و از طریق قطعات نیمه هادی مانند تریستور، ترانزیستور و ترایاک برای قطع و وصل جریان استفاده می کند. از دیگر تفاوت SSR با کنتاکتور در این است که رله SSR در مدار فرمان و کنتاکتور در مدار قدرت مورد استفاده قرار می گیرد.

در ضمن رله SSR به دلیل عدم وجود قطعات متحرک، عمر طولانی تری نسبت به کنتاکتورها دارند. میزان سرعت سوئیچینگ رله SSR بالاتر از کنتاکتورها می باشند و به دلیل عدم وجود قطعات متحرک، هیچ گونه نویزی تولید نمی کند. از مهمترین تفاوت رله SSR و کنتاکتور در این است که از رله SSR در مدارهایی که نیاز به سرعت سوئیچینگ بالا، عدم وجود نویز و عمر طولانی نیاز دارند، استفاده می شوند و در حالی که از کنتاکتورها در مدارهایی که نیاز به قطع و وصل جریان با قدرت بالا دارند، مورد استفاده قرار می گیرد. قیمت رله SSR به دلیل استفاده از قطعات نیمه هادی، بالاتر از کنتاکتور ها می باشد.

ویژگی‌ های رله SSR

از پرکاربرد ترین ویژگی رله الکترونیکی SSR یا سالید استیت (Solid State Relay) را می توان به عدم کنتاکت مکانیکی، عملکرد بی ‌صدا و سرعت سوئیچینگ بالا اشاره نمود. این نوع رله الکترونیکی دچار فرسایش مکانیکی نمی ‌شود و از ایجاد جرقه، لرزش و ضربه جلوگیری می کند. همچنین می تواند نسبت به رله های معمولی جریان بالاتری را تحمل کند. رله الکترونیکی SSR نسبت به گرما حساس هستند و در جریان‌ های بالا به هیت سینک نیاز دارند. رله حالت جامد یا SSR سیگنال کم توان را سوئیچ نمی‌ کنند و تنها در خروجی AC یا DC را سوئیچ می ‌کنند.

تفاوت رله الکترونیکی SSR و رله الکترومکانیکی

رله حالت جامد SSR یک نوع رله الکترونیکی است که نسبت به رله الکترو مکانیکی فاقد قطعات متحرک بوده و از قطعات نیمه هادی مانند تریستور، تریاک، دیود و ترانزیستور برای کنترل استفاده می کند. رله الکترونیکی SSR به دلیل عدم تعویض قطعات مکانیکی از طول عمر و عملکرد پایدارتری برخوردارند و در مقایسه با رله مکانیکی گران تر می باشند. عملکرد رله اس اس آر بدون سر و صدا بوده و در برابر ضربه و لرزش از مقاومت بالایی برخوردار است. از دیگر تفاوت رله الکترونیکی SSR نسبت به رله الکترو مکانیکی، سرعت سوئیچینگ بالای آن است که می تواند جریان را سریع تر از رله های معمولی قطع و وصل نماید.

عوامل موثر بر قیمت رله‌ الکترونیکی SSR

نوع رله SSR : رله‌ SSR تک فاز ارزان‌ تر از رله‌ SSR سه فاز هستند.
برند : رله‌ های SSR با برند های معروف سلدوک Celduc فرانسه، کرایدوم Crydom مکزیک و کروزت Crouzet فرانسه از نظر قیمتی گران ‌تر از رله ‌های SSR برندهای دیگر می باشند.
ولتاژ و جریان : رله‌ الکترونیکی SSR با ولتاژ و جریان بالا گران‌ تر از رله‌ های اس اس آر SSR با ولتاژ و جریان پایین ‌هستند.
تعداد کنتاکت ها : رله‌ اس اس آر SSR با تعداد کنتاکت های بیشتر گرانتر از رله‌ الکترونیکی SSR با تعداد کنتاکت های کمتر هستند.
ویژگی ‌های اضافی : رله حا لت جامد SSR با ویژگی‌ های اضافی مانند حفاظت در برابر اضافه بار، اتصال کوتاه و اضافه ولتاژ گرانتر از رله های SSR فاقد این ویژگی ‌ها هستند.
محل خرید : قیمت رله SSR در فروشگاه‌ راد الکتریک با توجه به کیفیت بالا آن ارزا‌نتر از سایر فروشگاه های دیگر محسوب می شود.

رله الکترونیکی SSR روبردی

رله SSR روبردی از سری رله های الکترونیکی SSR یا رله حالت جامد (Solid State Relay) است که به دلیل عدم وجود قطعات متحرک، از قابلیت اطمینان بالایی برخوردارند. ساختار این نوع رله الکترونیکی SSR روبردی برای نصب بر روی برد طراحی شده و در طیف وسیعی از کاربردها مورد استفاده قرار می ‌گیرند. کاربرد رله SSR روبردی برای کنترل موتور های الکتریکی AC و DC مناسب است و در هنگام کار هیچ صدایی تولید نمی‌ کند. رله‌ اس اس آر SSR روبردی از سرعت سوئیچینگ بالایی برخوردار است و در مدارهایی که دارای فرکانس بالا هستند، کاربرد دارد.

رله SSR روبردی در جریان ‌های بالا به هیت سینک نیاز دارند و چون به گرما حساس هستند، باید در دمای مناسب کار کنند. رلهالکترونیکی SSR روبردی در طیف وسیعی از کاربردها مانند کنترل موتور های الکتریکی AC و DC، کنترل المنت‌ های گرمایشی و سیستم‌ های سرمایشی، کنترل لامپ‌ ها و سایر تجهیزات روشنایی، کنترل انواع تجهیزات صنعتی مانند پمپ‌ ها، فن ‌ها و کمپرسور ها مورد استفاده قرار می گیرند.

مراحل نصب رله SSR روبردی

 • قرار دادن رله SSR روبردی در محل مناسب روی برد مدار
 • اتصال پایه‌ های رله SSR روبردی به ترمینال‌ های مربوطه در مدار
 • اتصال هیت سینک به رله SSR روبردی در صورت نیاز
 • روشن کردن مدار و بررسی عملکرد رله SSR روبردی

تأثیر قیمت بر کیفیت و عملکرد

همانطور که در مطلب بالا گفته شد، رله اس اس آر SSR در انواع و قیمت های مختلفی به بازار عرضه شده اند. به طور کلی قیمت رله SSR با برند معروف سلدوک Celduc فرانسه، کرایدوم Crydom مکزیک و کروزت Crouzet فرانسه از نظر کیفیت و عملکرد بیشتر از سایر برندهای دیگر می باشد. این نوع رله الکترونیکی SSR از قطعات الکتریکی با کیفیت ‌تری ساخته شده اند و دارای عمر طولانی، سرعت سوئیچینگ بالا، قابلیت اطمینان بالا و تداخل الکتریکی کمتری می باشند.

اهمیت رله الکترونیکی SSR در صنعت

رله SSR که به رله حالت جامد (Solid State Relay) معروف است نوعی از رله الکترونیکی است که برای قطع و وصل جریان از قطعات نیمه‌ هادی مانند تریستور یا ترایاک استفاده می کند. این نوع رله اس اس آر SSR نسبت به رله ‌های الکترو مکانیکی از عمر طولانی تری برخوردارند و استفاده از آن برای کنترل موتور های الکتریکی AC و DC در انواع ماشین ‌آلات صنعتی مختلف مانند پمپ‌ ها، فن‌ ها، کنترل گرمایشی در کوره‌ ها، اجاق‌ های صنعتی، سیستم‌ های گرمایش فضایی، کنترل روشنایی در خیابان ‌ها، ساختمان‌ ها، تابلو های تبلیغاتی، کنترل سیستم‌ های تهویه مطبوع در ساختمان ‌ها و کارخانه‌ ها کنترل تجهیزات پزشکی مانند دستگاه‌ های سونوگرافی، دستگاه‌ های تصویر برداری و … کاربرد دارد.

فروش رله SSR

فروشگاه تخصصی راد الکتریک، یکی از بهترین توزیع کننده ها و نمایندگی انحصاری برند های اروپایی و آسیایی در ایران است که امکان فروش انواع رله SSR و سایر قطعات الکترونیکی با کیفیت بالا و قیمت ارزان را دارد. این مجموعه به عنوان نماینده رسمی شرکت سلدوک Celduc فرانسه، کرایدوم Crydom مکزیک و کروزت Crouzet فرانسه در بازار ایران می باشد. راد الکتریک از بزرگترین تامین کنندگان قطعات الکترونیکی و تجهیزات برق صنعتی در بازار است که فروش انواع رله الکترونیکی SSR خود را اعم از فروش رله SSR روبردی، فروش رله آمپربالا، فروش رید رله، فروش رله حالت جامد SSR و … را همراه با مدل های متنوع و قیمت مناسب در اختیار شما مشتریان گرامی قرار می دهد.

 

 

نوعی کلید الکتریکی است که برخلاف رله های الکترومکانیکی که از قطعات نیمه‌ هادی مانند تریستور، تریاک یا ترانزیستور برای قطع و وصل جریان الکتریکی در مدار استفاده می کند.

عمر طولانی، سرعت سوئیچینگ بالا، کم حجم و بی ‌صدا، قابلیت اطمینان بالا، کاهش تداخل الکترومغناطیسی.

کاربرد این نوع رله الکترونیکی SSR در صنعت، خودرو، مخابرات، بهداشت و … استفاده می ‌شوند.

براساس نوع برق ورودی (AC/DC)، ولتاژ و جریان، حجم و اندازه، برند، قیمت و نوع بار (تک فاز، سه فاز، مقاومتی یا سلفی) می توانیم رله SSR یا رله حالت جامد خود را انتخاب نماییم.

قیمت رله SSR یکی از عوامل مهمی است که باید هنگام انتخاب رله مناسب برای یک کاربرد خاص در نظر گرفته شود. قیمت رله‌ SSR می‌تواند به طور قابل توجهی از یک مدل به مدل دیگر و از یک برند به برند دیگر متفاوت باشد.

خیر، قیمت تنها فاکتور تعیین کننده رله اس اس آر نیست بلکه عوامل همچون نوع بار، ولتاژ، جریان، برند و ... در قیمت رله SSR تاثیر گذار می باشد.

رله الکترونیکی اس اس آر در انواع مختلفی مانند رله SSR تک فاز، رله SSR سه فاز، رله اس اس آر با خروجی DC، رله اس اس آر با خروجی AC تولید می شوند و از نظر کیفیت رله های اس اس آر به برند و مواد اولیه به کار رفته در ساخت آنها بستگی دارد. رله اس اس آر SSR در کاربرد های مختلفی مانند کنترل موتور های الکتریکی، کنترل المنت های گرمایشی، کنترل روشنایی و ... مورد استفاده قرار می گیرند.

به دلیل اینکه رله‌ SSR از قطعات نیمه هادی استفاده می کند و عدم وجود قطعات متحرک در آن باعث طولانی تر شدن عمر رله می شود. عملکرد بی صدا و بدون نویز، سرعت سوئیچینگ بالا و قابلیت اطمینان پذیر بالا از جمله مواردی است که می تواند جایگزین بهتری برای رله های مکانیکی محسوب شود.

بله، برند و مواد اولیه به کار رفته در آن می تواند در قیمت رله SSR تاثیر گذار باشد. برندهای معروفی مانند سلدوک Celduc فرانسه، کرایدوم Crydom مکزیک و کروزت Crouzet فرانسه در بازار هستند که از کیفیت بالایی برخوردار هستند.

سبد خرید فروشگاه
فروشگاه
صفحه اصلی
0 مورد سبد خرید
حساب کاربری من