Home » تست و اندازه گیری » ارت سنج (ارت تستر)

در حال نمایش 12 نتیجه

ارت سنج ( ارت تستر ) چیست و لزوم استفاده از سیستم ارت چیست؟

ارت تستر یا ارت سنج یکی از لوازم ضروری برای سنجش و اطمینان از عملکرد صحیح سیستم چاه ارت می‌باشد. می‌توان گفت ارت سنج نوعی ابزار الکترونیکی است که از آن برای اندازه گیری مقاومت الکتریکی سیستم چاه ارت و یا مقاومت مخصوص خاک استفاده می‎شود.

ارت سنج یا همان دستگاه تست مقاومت زمین شبیه میگر برای اندازه گیری مقاومت طراحی گردیده با این تفاوت که مقاومت زمین بسیار کمتر از عایق های معمول میباشد .در حقیقت رنج میگر در بازه مگا اهم و تستر مقاومت زمین در حدود اهم میباشد. از دستگاه تست مقاومت زمین معولا برای اندازه گیری مقاومت بین دو نقطه زمین در حدود 5 یا 10 اهم است استفاده میکنند .این تجهیزات معولا دارای سه عدد کانکشن هستند که به کمک میله ای فلزی امکان اتصال به زمین داشته و به الکترودهای جریان، زمین، و پتانسیل شناخته می‌شوند.

اهمیت سیستم چاه ارت به منظور جلوگیری از خرابی تجهیزات و محافظت از افراد، کشف اتصالی ها، جلوگیری از افزایش ولتاژ سیستم در اثر بروز اتصالی، و افت ولتاژ بر اثر عدم تعادل بار می‌باشد.

انجمن بین المللی تست وسایل الکتریکی ( International Electrical Testing Association ) توصیه می‌کند حداقل سه سال یکبار بررسی و تست سیستم ارت زمین انجام و توسط مراکز ذیصلاح تایید گردد.

بهترین ارت تستر ( ارت سنج ) کدام است؟

همان طور که می‌دانید ارت تستر یا ارت سنج یکی از وسایل پر کاربرد و مهم در اجرا و عیب یابی سیستم چاه ارت می‌باشد لذا باید در انتخاب آن دقت نمایید. با مطالعه این راهنما و افزایش آگاهی در این زمینه می‌توانید بهترین و مناسب ترین ارت سنج ( ارت تستر ) را خریداری نمایید.

انواع ارت تستر ( ارت سنج ) چیست؟

انواع مختلفی از ارت تستر یا ارت سنج متناسب با کاربردهای مختلف تولید و در بازار عرضه شده است این دستگاه به دو دسته ارت سنج آنالوگ یا ارت تستر عقربه ای و ارت سنج دیجیتال تقسیم می‌شوند. یکی دیگر از انواع ارت سنج دستگاه ارت سنج کلمپی می‌باشد در این مدل خاص نیازی به کوبیدن میله های ارت سنج به زمین نمی‌باشد.

استفاده از دستگاه ارت سنج کلمپی آسانترین روش اندازه گیری مقاومت سیستم زمین است بی نیازی کاربر به جداسازی سیستم ارت از شبکه و همچنین سرعت بالای انجام تست از مزایای مهم کار با ارت سنج کلمپی می باشد.