مقالات یو پی اس

سلکتور سوئیچ چیست؟ Selector Switch

Selector-switch-Siemens-IT-radelectT
Rate this post

از سلکتور Selector برای انتخاب و اتصال چند کانال به یک کانال استفاده می‌شود. و بیشترین استفاده آن در منابع ولتاژ پله‌ای می‌باشد که انتخاب ولتاژهای مختلف برای ترمینال خروجی توسط این سلکتور Selector انجام می‌شود.

سلکتور سوئیچ Selector Switch یک کلید قطع و وصل بوده که در مدار فرمان سیستم های الکتریکی به کار میرود که در دو نوع فلزی و باکالیتی ساخته می‌شوند و ساختار مجموعه‌ی کنتاکت آن از جنس پلاستیک فشرده می‌باشد ولی این کنتاکت به طور مشترک در انواع فلزی و باکالیتی استفاده می‌شود، این کلید به صورت چرخشی ماندگار عمل می‌کند و غالبا با چرخش به راست به مقدار ۹۰ درجه به حالت وصل درآمده و قطع مجدد نیز به صورت دستی انجام می‌شود.

سلکتور سوئیچ مشکی با دسته استاندارد:

این نوع سلکتور سوئیچ Selector Switch یک کلید قطع و وصل بوده که در مدار فرمان سیستم های الکتریکی به کار میرود که در دو نوع فلزی و باکالیتی ساخته می شوند و ساختار مجموعه ی کنتاکت آن از جنس پلاستیک فشرده می باشد ولی این کنتاکت به طور مشترک در انواع فلزی و باکالیتی استفاده می‌شود، این کلید ( سلکتور سوییچ Selector Switch ) به صورت چرخشی ماندگار عمل می کند و غالبا با چرخش به راست به مقدار ۹۰درجه به حالت وصل درآمده و قطع مجدد نیز به صورت دستی انجام می شود.

بخش کنتاکت و مکانیزم قطع و وصل از یکدیگر ایزوله هستند و قابلیت نصب ۳ عدد کنتاکت به طور هم زمان روی آن وجود دارد، با تغییر جزیی در مکانیزم آن می توان به صورت دوطرفه نیز از آن استفاده نمود به طوری که کلید در حالت وسط، قطع کامل و با چرخش به راست یا چپ کنتاکت مقابل را قطع یا وصل نماید با توجه به امکان نصب کنتاکت N.O و N.C و جابجایی آن‌ها می توان کاربردهای متنوعی از این مجموعه به دست آورد، رنگ سر این کلیدها ( سلکتور سوییچ Selector Switch ) مشکی است و با نصب پلاک زیر آن می توان حالت قطع یا وصل آن را نشان داد. تیغه ی پلاتین این سلکتور ها از مس آلیاژی و نقطه ی پلاتینشان از عنصر ترکیبی نقره و نیکل ساخته می شود، جریان نامی کنتاکت آن برابر ۲ آمپر ۲۲۰ ولت بوده و با تغییراتی در نقطه پلاتین امکان استفاده در مدارهایی با ولتاژ DC یا AC کمتر از ۲۲۰ ولت نیز امکان پذیر است. با ایجاد سوراخی به قطر ۲۲میلی‌متر تمام این سلکتور سوئیچ Selector Switch روی صفحه نصب می‌گردند.

حتما بخوانید:  کاربرد اینورتر( مبدل ولتاژ، مبدل جریان ) چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *