مقالات یو پی اس

سافت استارتر چیست؟

Softstarter-And-Softstop-Celduc-Radelect
Rate this post

سافت استارتر در یک جمله یعنی راه اندازی نرم در الکتروموتورهای سه فاز به طوری که در لحظه راه اندازی موتور جریان مصرفی یا همان جریان لحظه راه اندازی موتور ما بین ۶ الی ۹ برابر جریان نامی آنها از منبع کشیده نشود، معمولا در صنعت اتوماسیون صنعتی ایران در گذشته موتورهای الکتریکی بدون راه اندازه های الکترونیکی راه اندازی می شدند.

روشهای مختلفی برای راه اندازی الکتروموتورها وجود دارد که در زیر به انواع آنها و دلیل استفاده از سافت استارتر در صنعت را توضیح خواهیم داد.

  • راه اندازی مستقیم
  • راه اندازی به صورت ستاره.مثلث
  • راه اندازی توسط سافت استارتر
  • راه اندازی توسط اینورتر

ما می توانیم موتور سه فاز را مستقیماً به برق سه فاز متصل و راه اندازي كنیم. به این روش راه اندازي،راه اندازی مستقیم یا Direct Online و یا DOL می گویند اگر شما مستقیماً موتور را به برق سه فاز وصل كنید. هیچ كنترلی در راه اندازی آن نخواهید داشت. در حالی که سافت استارتر به شما امکان كنترل زمانی راه اندازي را می دهد.

سافت استارتر چگونه کار می کند؟

در واقع ما با تنظيم سافت استارتر soft starter جريان راه اندازي موتور را به ميزان مورد نياز محدود مي كنيم و اجازه كشيدن جريان های زياد را از برق كارخانه به موتور نمی دهيم. يكی از قابليتهای اصلی راه انداز نرم موتور محدود كردن جريان راه اندازی است ولی هنوز راه انداز نرم قابليتهای ديگری نيز دارد.

حتما بخوانید:  ترمومتر چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × یک =