شماره تماس:
99 ~ 02136614690
شعبه تهران
02136614690-99

رله اس اس آر SSR سه فاز

رله SSR سه فاز

رله SSR مخفف کلمه Solid State Relay است که در بازار با نام های رله اس اس آر SSR، رله الکترونیکی SSR و یا رله حالت جامد می شناسند. رله SSR دارای انواع مختلفی است که می توان به رله SSR سه فاز، رله الکترونیکی SSR دو فاز، رله اس اس آر SSR تک فاز و رله الکترونیکی SSR با خروجی AC و DC اشاره نمود. رله SSR سه فاز یک نوع رله الکترونیکی است که برای قطع و وصل جریان برق در مدارهای الکتریکی به جای کنتاکت ‌های مکانیکی از قطعات نیمه هادی مانند تریستور و ترایاک استفاده می کند. ‌این نوع رله الکترونیکی اس اس آر ، فاقد قطعات متحرک بوده و استفاده از آن برای سوئیچینگ مدارات ( OFF/ON) کاربرد دارد.

رله الکترونیکی SSR سه فاز، به دلیل کارایی و قابلیت اطمینان بالایی که دارد، از آن جهت نظارت و کنترل سیستم‌ های برق سه فاز استفاده می شود. این رله سه فاز SSR در کاربرد های مختلفی اعم از حفاظت از موتور، کنترل قدرت و اتوماسیون نقش مهمی را ایفا می کند و برخلاف رله‌ های مکانیکی از سرعت سوئیچینگ و طول عمر بالایی برخوردار می باشد. از مزایای مهم رله الکترونیکی اس اس آر SSR سه فاز می توان به توانایی بالای آن در نظارت و کنترل جریان، ولتاژ و فرکانس با دقت بالا نام برد که همین امر باعث محافظت دقیق از تجهیزات الکترونیکی حساس در برابر خطرات ناشی از اتصال کوتاه، اضافه بار و نوسانات ولتاژ می باشد.

یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب و خرید رله الکترونیکی اس اس آر سه فاز، قیمت آن است. قیمت SSR سه فاز بیشتر از رله های الکترومکانیکی است و آن به دلیل عدم وجود قطعات متحرک می باشد که نسبت به رله های مکانیکی از عمر طولانی تری برخوردارند. هنگام خرید رله الکترونیکی اس اس آر سه فاز، برندهای مختلفی در بازار وجود دارد که از معتبرترین برندها را می توان به Celduc سلدوک فرانسه، Crouzet کروزت فرانسه و Crydom کرایدوم مکزیک نام برد. رله SSR سلداک Celduc فرانسه، رله اس اس آر کروزت Crouzet فرانسه و رله ssr کرایدوم Crydom نسبت به برندهای دیگر و متناسب با کیفیت بالایی که دارند، معمولاً از قیمت بالاتری برخوردار هستند. در ضمن هنگام خرید رله SSR سه فاز، به تمام این عوامل توجه کنید تا بتوانید بهترین رله اس اس آر سه فاز DC و AC خود را مناسب با نیازها و بودجه خود پیدا و خریداری نمائید.

قیمت SSR سه فاز

رله اس اس آر SSR یکی از مهمترین کلید های قطع و وصل جریان الکتریکی در صنعت برق محسوب می شود. در هنگام انتخاب و خرید انواع رله‌ الکترونیکی SSR، قیمت یکی از مهمترین فاکتورها به شمار می رود. قیمت SSR سه فاز در مقایسه با رله اس اس آر تک فاز، به دلیل پیچیدگی زیادی که دارد، بیشتر است. قیمت اس اس آر سه فاز به عواملی همچون برند، نوع بار دستگاه مصرفی از لحاظ موتوری / القایی و المنتی / مقاومتی، ولتاژ، جریان، تعداد کنتاکت ها و غیره بستگی دارد. در بازار قیمت رله اس اس آر سه فاز براساس برندهای مختلف متفاوت است که از پر فروش ترین رله الکترونیکی اس اس آر سه فاز را می توان به رله SSR سلدوک فرانسه، رله اس اس آر SSR کروزت فرانسه و رله SSR کرایدوم مکزیک اشاره نمود.

برای دریافت بهترین قیمت اس اس آر سه فاز، تنها کافی است که با شرکت فنی و مهندسی راد الکتریک که یکی از معتبرترین نمایندگی انحصاری SSR سلدوک Celduc فرانسه، رله SSR کروزت Crouzet فرانسه و رله اس اس آر کرایدوم Crydom مکزیک در بازار ایران است، تماس گرفته و از کارشناسان بخش فروش رله الکترونیکی SSR سه فاز راهنمایی و مشاوره بگیرید. عواملی که در تعیین قیمت رله حالت جامد SSR تاثیر گذار هستند، شامل برند، نوع بار، ولتاژ، جریان و تعداد کنتاکت ها و … می باشد.

خرید رله الکترونیکی SSR سه فاز

رله اس اس آر SSR سه فاز ( رله حالت جامد ) از مهمترین رله الکترونیکی SSR در صنعت برق است که استفاده از آن برای کنترل جریان برق سه فاز تحت ولتاژ AC یا DC کاربرد دارد. هنگام خرید رله SSR سه فاز، حتما به ولتاژ و جریان رله الکترونیکی اس اس آر توجه شود، زیرا قیمت SSR سه فاز با ولتاژ و جریان بالاتر معمولاً بالاتر از قیمت SSR تک فاز می باشد. هنگام خرید رله حالت جامد سه فاز (SSR) حتما باید به نوع بار (مقاومتی، سلفی، خازنی)، ولتاژ و جریان، تعداد کنتاکت‌ ها و حفاظت در برابر اضافه جریان، اتصال کوتاه، حرارتی دقت شود.

برای خرید رله الکترونیکی اس اس آر ۳ فاز بهتر است که از برندهای معروف و شناخته شده مانند رله SSR سلداک Celduc، رله اس اس آر کروزت Crouzet و رله SSR کرایدوم Crydom استفاده نمائید، چرا که انتخاب برندهای معروف می تواند در کیفیت و طول عمر عملکرد بهتری داشته باشند. شرکت راد الکتریک یکی از بزرگترین نمایندگی سلدوک Celduc فرانسه، کروزت Crouzet فرانسه و کرایدوم Crydom مکزیک در ایران است که به صورت انحصاری امکان فروش رله سلدوک Celduc فرانسه، رله کروزت Crouzet فرانسه و رله کرایدوم Crydom مکزیک را دارد. برای خرید بهترین انواع رله SSR سه فاز و رله الکترونیکی SSR تک فاز، تنها کافی است که با کارشناسان بخش فروش نمایندگی راد الکتریک تماس گرفته و از همکاران ما مشاوره و راهنمایی بگیرید.

برند های معروف رله اس اس آر SSR سه فاز

 • سلدوک Celduc : یک برند معروف فرانسوی است که تولید کننده رله حالت جامد SSR می باشد.
 • کروزت Crouzet : از معتبرترین برند فرانسوی و تولید کننده رله الکترونیکی SSR و قطعات الکترونیکی است.
 • کرایدوم Crydom : این برند تولید کننده رله جامد یا SSR در مکزیک می باشد.

انواع رله SSR سه فاز براساس ولتاژ تحریک

1. رله الکترونیکی SSR سه فاز با ورودی و خروجی AC

کاربرد این نوع رله‌ اس اس آر SSR سه فاز برای کنترل جریان برق متناوب (AC) می باشد. ورودی و خروجی این نوع رله SSR هر دو از نوع برق شهری AC است.

2. رله اس اس آر SSR سه فاز با ورودی و خروجی DC

از این نوع رله حالت جامد‌ SSR برای کنترل جریان برق مستقیم (DC) استفاده می شود. کاربرد رله DC به DC زمانی است که با منبع ولتاژ DC بخواهیم جریان DC را کنترل کنیم، این رله را به کار می بریم.

3. رله اس اس آر سه فاز با با ورودی DC و خروجی AC

از این نوع رله SSR با خروجی DC به AC زمانی که بخواهیم با منبع ولتاژ DC در ورودی، جریان AC را در خروجی کنترل کنیم، استفاده می کنیم.

6 نکته مهم هنگام خرید رله الکترونیکی SSR سه فاز

 • برند: رله اس اس ار SSR سه فاز، حتما باید از برند معرف و شناخته شده مانند سلدوک Celduc فرانسه، کروزت Crouzet فرانسه و کرایدوم Crydom مکزیک انتخاب شود. زیرا از کیفیت بالا و طول عمر بهتری نسبت به سایر برندها برخوردار می باشد.
 • نوع بار: هنگام خرید رله الکترونیکی اس اس ار SSR سه فاز، حتما باید به نوع بار (مقاومتی، سلفی، خازنی) توجه شود.
 • ولتاژ: برای انتخاب SSR سه فاز حتما باید با ولتاژ مورد نیاز شما مطابقت داشته باشد.
 • جریان: رله سه فاز SSR، حتما باید با توجه به جریان بار مورد نیاز شما انتخاب شود.
 • تعداد کنتاکت ‌ها: رله الکترونیکی SSR سه فاز با تعداد کنتاکت های مختلفی اعم از 1 کنتاکت، 2 کنتاکت، 4 کنتاکت و غیره تولید می شوند که باید با توجه به تعداد کنتاکت‌ های مورد نیاز خود انتخاب شود.
 • حفاظت ها: بعضی از رله الکترونیکی SSR سه فاز، دارای ویژگی ها ی اضافی مانند حفاظت در برابر اضافه بار، حفاظت در برابر اتصال کوتاه و … هستند که دقت به این موضوع بسیار اهمیت دارد.

مزایای رله حالت جامد SSR سه فاز

 • ابعاد کوچکتر و وزن سبکتر
 • طول عمر بالا
 • عملکرد بی صدا
 • کاهش نویز
 • سرعت سوییچینگ بسیار بالا
 • قابلیت اطمینان بالا
 • مقاوم در برابر ضربه و لرزش

معایب رله الکترونیکی اس اس آر سه فاز

 • قیمت SSR سه فاز در مقایسه با رله های مکانیکی بالاتر است.
 • تولید گرمای زیاد
 • نیاز به خنک ‌کاری با هیت سینک
 • ولتاژ پایین را سوئیچ نمی ‌کند.

تفاوت رله الکترونیکی SSR با رله الکترومکانیکی EMR

عملکرد رله الکترونیکی اس اس آر مشابه رله الکترو مکانیکی است که هر دو برای قطع و وصل جریان برق در مدارهای الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرد. ولی با این تفاوت که در رله SSR برخلاف رله الکترو مغناطیسی به جای کنتاکت‌ های مکانیکی از قطعات الکترونیکی مانند تریستور، ترایاک و یا ترانزیستور استفاده شده است. در رله‌ SSR به دلیل عدم وجود قطعات متحرک از عمر طولانی تری در مقایسه با رله های مکانیکی برخوردار است و میزان سرعت سوئیچینگ رله اس اس ار بسیار سریع تر از رله های مکانیکی می باشد.

در ضمن رله حالت جامد SSR به دلیل ساختار ساده و عدم وجود قطعات متحرک، از قابلیت اطمیننان بالایی برخوردارند و با بهره بردن از قطعات نیمه هادی، هیچ گونه جرقه و نویز الکتریکی تولید نمی ‌کنند. از رله الکترونیکی اس اس آر SSR برای کنترل موتور های الکتریکی، المنت‌ های گرمایشی، لامپ‌ ها، پمپ ‌ها، شیرهای برقی و … استفاده می ‌شود.

کاربرد رله اس اس آر SSR سه فاز

 • کنترل موتورهای الکتریکی: از رله‌ SSR سه فاز می‌ توان جهت کنترل موتو رهای الکتریکی سه فاز مانند موتور های القایی، موتورهای سنکرون و موتورهای پله‌ ای استفاده نمود.
 • کنترل المنت‌ های گرمایشی : رله‌ الکترونیکی اس اس آر SSR سه فاز برای کنترل المنت ‌های گرمایشی سه فاز مانند المنت‌ های کوره‌ ها، بخاری ‌ها و دیگ‌ های بخار و … استفاده می شوند.
 • کنترل لامپ‌ ها : رله‌ جامد یا SSR سه فاز برای کنترل لامپ ‌ها مانند لامپ ‌های فلورسنت و لامپ‌ های LED کاربرد دارد.
 • کنترل شیرهای برقی : از اس اس آر سه فاز می توانید برای کنترل شیر های برقی مانند سیستم‌ های آبیاری، تهویه مطبوع و صنعتی و … مورد استفاده قرار دهید.
 • کنترل مدارهای فرمان : از رله الکترونیکی اس اس ار SSR سه فاز برای کنترل مدارهای فرمان در سیستم‌ های اتوماسیون صنعتی و PLC ها استفاده می شود.

عملکرد رله الکترونیکی اس اس آر ۳ فاز

رله SSR سه فاز (Solid State Relay) یا رله حالت جامد سه فاز، یک کلید الکترونیکی است که از آن برای سوئیچینگ (ON/OFF) در مدارات الکتریکی سه فاز استفاده می ‌شود. این نوع رله الکترونیکی اس اس آر SSR به جای کنتاکت های مکانیکی از قطعات نمیه هادی مانند تریستور و یا ترایاک استفاده می کند. عملکرد اس اس آر سه فاز به این گونه است که یک ورودی ولتاژ یا جریان از نوع DC یا AC به مدار کنترل متصل می شود و بین مدار کنترل و مدار قدرت یک ایزولاسیون الکتریکی قرار گرفته که این ایزولاسیون از طریق اپتوکوپلر یا ترانسفورماتور انجام می شود.

زمانی که ولتاژ یا جریان (DC یا AC ) به ورودی رله الکترونیکی اس اس آر SSR سه فاز اعمال می‌ شود، سیگنال الکتریکی به قطعات نیمه هادی تریستوریا ترایاک ارسال می شود. در واقع این سیگنال باعث می ‌شود که تریستور یا ترایاک روشن شده و در مدار قدرت جریان برق را قطع یا وصل نماید. رله SSR سه فاز دارای یک خروجی است که به بار متصل شده که این خروجی می تواند از نوع جریان برق متناوب AC یا جریان برق مستقیم DC باشد. عملکرد رله الکترونیکی اس اس آر ۳ فاز به دلیل عدم وجود قطعات مکانیکی بدون سر و صدا بوده و در برابر لرزش و ضربه از مقاومت بالایی برخوردار می باشد.

تفاوت رله SSR سه فاز با رله اس اس آر تک فاز

رله SSR سه فاز و رله SSR تک فاز هر دو از نوع رله‌ الکترونیکی هستند که برای قطع و وصل جریان برق در مدارهای الکتریکی به کار می روند. ولی با این تفاوت که از رله اس اس آر سه فاز، عموما در مدار های الکتریکی سه فاز مورد استفاده قرار می گیرد. رله های SSR سه فاز، جریان‌ های بالاتری را نسبت به رله SSR تکفاز تحمل می کنند در حالی که رله اس اس آر تک فاز برای جریان های پایین مناسب تر می باشد. قیمت SSR سه فاز به دلیل پیچیدگی بیشتری که دارد، معمولاً از قیمت بالاتری نسبت به رله الکترونیکی SSR تک فاز برخوردار است. از رله اس اس آر سه فاز برای کاربرد های صنعتی مانند کنترل موتور های الکتریکی سه فاز، المنت‌ های گرمایشی سه فاز، لامپ ‌های سه فاز، پمپ‌ های سه فاز و شیرهای برقی سه فاز استفاده می‌ شود.

10 ویژگی مهم در مورد رله اس اس آر SSR سه فاز

 • دارای عمر طولانی
 • استفاه از قطعات نیمه هادی به جای کنتاکت های مکانیکی
 • ایجاد جرقه، لرزش و ضربه نمی ‌کند.
 • عملکرد بی‌ صدا
 • با سرعت بالا سوئیچ می ‌کند.
 • در خروجی یا ‌AC یا DC را سوئیچ می ‌کند.
 • می ‌تواند جریان بالاتری را تحمل کند.

راهنمای قیمت رله اس اس آر سه فاز

برای انتخاب و خرید رله SSR سه فاز مناسب همراه با قیمت ایده ال نیاز به بررسی فاکتور های مختلفی است که در ادامه به آن می پردازیم.

1. بررسی تعیین نیازها

برند معتبر و شناخته شده کدام است؟
رله SSR باید چه ابعادی داشته باشد؟
ولتاژ و جریان بار چقدر است؟
SSR سه فاز برای چه نوع باری (مقاومتی، سلفی، خازنی) استفاده می‌شود؟
به چند کنتاکت نیاز دارید؟
چه حفاظت‌هایی (اضافه جریان، اتصال کوتاه، حرارتی) مورد نیاز است؟

2. جستجوی رله‌ های مناسب

3. مقایسه قیمت‌ ها

قیمت رله‌ SSR مختلف را با توجه به نیازهای خود مقایسه کنید.
قیمت SSR سه فاز ارزان ممکن است عمر کوتاه‌ تر و قابلیت اطمینان پایین‌ تری داشته باشد.

عوامل موثر بر قیمت رله الکترونیکی SSR سه فاز

رله‌ الکترونیکی SSR سه فاز نسبت به رله‌ های مکانیکی از کنترل بهتر، عملکرد بهبود یافته و قابلیت اطمینان بالاتری برخوردار هستند. عواملی که بر قیمت SSR سه فاز تاثیرگذار است عبارتند از:

 • محدوده ولتاژ

یکی از عواملی که بر قیمت رله حالت جامد SSR سه فاز تاثیر گذار است، محدوده ولتاژ آن است. استفاده از رله های SSR سه فاز در محدوده‌ ولتاژ بالاتر کاربرد دارد و در نتیجه هزینه بالاتری را نسبت به رله های مکانیکی در بر خواهد داست.

 • ظرفیت جریان

ظرفیت جریان رله الکترونیکی SSR سه فاز بیانگر حداکثر جریان قابل تحمل آن است. قیمت SSR سه فاز با ظرفیت جریان بالاتر گران تر از رله الکترونیکی SSR تک فاز می باشد.

 • اتلاف گرما

از آنجایی که رله اس اس آر SSR در حین کار، گرما تولید می کند، اتلاف گرما یک عامل حیاتی در قیمت رله الکترونیکی SSR به شمار می رود.

 • کیفیت و قابلیت اطمینان بالا

کیفیت و قابلیت اطمینان بالا از دیگر عوامل بسیار مهم در قیمت رله الکترونیکی SSR سه فاز به شمار می رود. رله SSR سلدوک، رله اس اس آر کروزت و رله SSR کرایدوم که توسط برندهای معتبر و شناخته شده تولید شده اند، قابل اعتماد تر و البته گران‌ تر از سایر رله های دیگر می باشند.

خرید رله الکترونیکی SSR سه فاز از راد الکتریک

راد الکتریک به عنوان یکی از بزرگترین نماینده انحصاری برندهای Celduc سلدوک فرانسه، Crouzet کروزت فرانسه و Crydom کرایدوم مکزیک در ایران است که در زمینه رله SSR و قطعات الکترونیکی فعالیت دارد. این شرکت در سال 1353 تاسیس شده و با داشتن تیمی مجرب و متخصص از کارشناسان و متخصصان همواره پاسخگوی نیاز شما مشتریان عزیز می باشد. شرکت بازرگانی راد الکتریک از بهترین و معتبرترین مراکز وارد کننده قطعات الکترونیک در تهران است که امکان تامین تجهیزات برق و الکترونیک صنعتی از جمله رله SSR سلدوک، فیوز، پتانسیومتر، دیود، تریستور، سنسور با برند های معتبر را دارد.

سوالات متداول

1. رله SSR یا حالت جامد چیست؟

رله SSR یا رله حالت جامد (Solid State Relay) یک نوع رله الکترونیکی است که از قطعات نیمه هادی به جای کنتاکت های مکانیکی برای سوئیچینگ جریان برق استفاده می ‌کند.

2. SSR سه فاز چه مزایایی دارد؟

از مزیای رله اس اس آر SSR سه فاز می توان به طول عمر بالا، سرعت سوئیچینگ بالا و عملکرد بی‌ صدا و … اشاره نمود. رله الکترونیکی اس اس آر سه فاز جریان‌ های بالاتری را به نسبت رله SSR تک فاز تحمل می کند و از نظر قیمت گرانتر از رله الکترونیکی SSR تکفاز می باشد.

3. معایب رله اس اس آرSSR سه فاز چیست؟

رله الکترونیکی SSR سه فاز نیاز به خنک ‌کاری دارد، ولتاژ پایین را سوئیچ نمی‌ کند و در حین کار گرمای زیادی را تولید می کند.

4. اس اس آر سه فاز کجا کاربرد دارد؟

این نوع رله SSR عموما در صنعت برای کنترل موتور های الکتریکی، کنترل المنت‌ های گرمایشی، کنترل لامپ‌ ها ، کنترل شیرهای برقی و کنترل مدارهای فرمان و … مورد استفاده قرار می گیرد.

5. تفاوت رله الکترونیکی SSR و رله مکانیکی چیست؟

عملکرد هر دو رله SSR و رله مکانیکی یکسان است و هر دو برای قطع و وصل جریان برق در مدار الکتریکی به کار می رود. با این تفاوت که رله SSR سه فاز برخلاف رله های مکانیکی از قطعات نیمه هادی مانند تریستور و یا ترایاک استفاده می کند. رله الکترونیکی اس اس ار سه فاز از سرعت عملکرد بالاتر و تحمل جریان بیشتری در مقایسه با رله های مکانیکی برخوردار است.

6. چگونه رله SSR را انتخاب کنیم؟

برای انتخاب رله اس اس آر SSR سه فاز حتما باید به نوع بار (تک فاز، سه فاز، مقاومتی یا سلفی)، ولتاژ، جریان، حفاظت، تعداد کنتاکت ها و … توجه کنیم.

7. چرا قیمت رله SSR سه فاز بیشتر است؟

رله‌ اس اس آر سه فاز به دلیل پیچیدگی بیشتر و تحمل جریان بیشتری که نسبت به رله SSR تکفاز دارد، از قیمت بیشتری برخوردار است.

8. چرا مقایسه قیمت رله SSR سه فاز با رله SSR تک فاز مهم است؟

قیمت رله SSR یکی از عوامل مهم در انتخاب رله اس اس آر مناسب و ایده آل برای پروژه شما می باشد. با مقایسه قیمت رله اس اس آر SSR سه فاز و رله SSR تکفاز می‌توانید رله الکترونیکی SSR با قیمت مناسب و کارایی مورد نیاز خود را انتخاب کنید.

9. چگونه براساس نیاز های خود بهترین قیمت رله SSR سه فاز را انتخاب کنیم؟

برای انتخاب بهترین قیمت رله SSR سه فاز، تنها کافی است که به مشخصات فنی SSR سه فاز مانند نوع بار، برند معتبر و شناخته شده، ولتاژ و جریان، تعداد کنتاکت‌ ها، حفاظت‌ ها و قابلیت ‌های اضافی آن توجه نمایید.

10. چرا خرید رله اس اس آر سه فاز مهم است؟

رله SSR سه فاز (Solid State Relay) یک کلید الکترونیکی است که استفاده از آن برای قطع و وصل جریان برق در مدارهای الکتریکی سه فاز به کار می رود. خرید رله الکترونیکی اس اس آر سه فاز، به دلیل سرعت سوئیچینگ بالا، عمر طولانی، قابلیت اطمینان بیشتر، تحمل جریان بالا، عدم وجود جرقه و نویز الکتریکی نسبت به رله های مکانیکی از اهمیت بسیاری برخوردار است.

آیا تفاوت در انواع رله SSR سه فاز و تک فاز تأثیری در قیمت دارد؟

بله، تفاوت در انواع رله SSR سه فاز و رله الکترونیکی SSR تک فاز در تعیین قیمت تاثیر گذار است. این تفاوت قیمت دارای دلایل زیادی اعم از ساختار پیچیده ‌تری که نسبت به رله SSR تک فاز دارد و معمولاً از تحمل جریان بالاتری نسبت به رله‌ اس اس آر تکفاز برخوردار است.

رله SSR سه فاز

رله SSR مخفف کلمه Solid State Relay است که در بازار با نام های رله اس اس آر SSR، رله الکترونیکی SSR و یا رله حالت جامد می شناسند. رله SSR دارای انواع مختلفی است که می توان به رله SSR سه فاز، رله الکترونیکی SSR دو فاز، رله اس اس آر SSR تک فاز و رله الکترونیکی SSR با خروجی AC و DC اشاره نمود. رله SSR سه فاز یک نوع رله الکترونیکی است که برای قطع و وصل جریان برق در مدارهای الکتریکی به جای کنتاکت ‌های مکانیکی از قطعات نیمه هادی مانند تریستور و ترایاک استفاده می کند. ‌این نوع رله الکترونیکی اس اس آر ، فاقد قطعات متحرک بوده و استفاده از آن برای سوئیچینگ مدارات ( OFF/ON) کاربرد دارد.

رله الکترونیکی SSR سه فاز، به دلیل کارایی و قابلیت اطمینان بالایی که دارد، از آن جهت نظارت و کنترل سیستم‌ های برق سه فاز استفاده می شود. این رله سه فاز SSR در کاربرد های مختلفی اعم از حفاظت از موتور، کنترل قدرت و اتوماسیون نقش مهمی را ایفا می کند و برخلاف رله‌ های مکانیکی از سرعت سوئیچینگ و طول عمر بالایی برخوردار می باشد. از مزایای مهم رله الکترونیکی اس اس آر SSR سه فاز می توان به توانایی بالای آن در نظارت و کنترل جریان، ولتاژ و فرکانس با دقت بالا نام برد که همین امر باعث محافظت دقیق از تجهیزات الکترونیکی حساس در برابر خطرات ناشی از اتصال کوتاه، اضافه بار و نوسانات ولتاژ می باشد.

یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب و خرید رله الکترونیکی اس اس آر سه فاز، قیمت آن است. قیمت SSR سه فاز بیشتر از رله های الکترومکانیکی است و آن به دلیل عدم وجود قطعات متحرک می باشد که نسبت به رله های مکانیکی از عمر طولانی تری برخوردارند. هنگام خرید رله الکترونیکی اس اس آر سه فاز، برندهای مختلفی در بازار وجود دارد که از معتبرترین برندها را می توان به Celduc سلدوک فرانسه، Crouzet کروزت فرانسه و Crydom کرایدوم مکزیک نام برد. رله SSR سلداک Celduc فرانسه، رله اس اس آر کروزت Crouzet فرانسه و رله ssr کرایدوم Crydom نسبت به برندهای دیگر و متناسب با کیفیت بالایی که دارند، معمولاً از قیمت بالاتری برخوردار هستند. در ضمن هنگام خرید رله SSR سه فاز، به تمام این عوامل توجه کنید تا بتوانید بهترین رله اس اس آر سه فاز DC و AC خود را مناسب با نیازها و بودجه خود پیدا و خریداری نمائید.

قیمت SSR سه فاز

رله اس اس آر SSR یکی از مهمترین کلید های قطع و وصل جریان الکتریکی در صنعت برق محسوب می شود. در هنگام انتخاب و خرید انواع رله‌ الکترونیکی SSR، قیمت یکی از مهمترین فاکتورها به شمار می رود. قیمت SSR سه فاز در مقایسه با رله اس اس آر تک فاز، به دلیل پیچیدگی زیادی که دارد، بیشتر است. قیمت اس اس آر سه فاز به عواملی همچون برند، نوع بار دستگاه مصرفی از لحاظ موتوری / القایی و المنتی / مقاومتی، ولتاژ، جریان، تعداد کنتاکت ها و غیره بستگی دارد. در بازار قیمت رله اس اس آر سه فاز براساس برندهای مختلف متفاوت است که از پر فروش ترین رله الکترونیکی اس اس آر سه فاز را می توان به رله SSR سلدوک فرانسه، رله اس اس آر SSR کروزت فرانسه و رله SSR کرایدوم مکزیک اشاره نمود.

برای دریافت بهترین قیمت اس اس آر سه فاز، تنها کافی است که با شرکت فنی و مهندسی راد الکتریک که یکی از معتبرترین نمایندگی انحصاری SSR سلدوک Celduc فرانسه، رله SSR کروزت Crouzet فرانسه و رله اس اس آر کرایدوم Crydom مکزیک در بازار ایران است، تماس گرفته و از کارشناسان بخش فروش رله الکترونیکی SSR سه فاز راهنمایی و مشاوره بگیرید. عواملی که در تعیین قیمت رله حالت جامد SSR تاثیر گذار هستند، شامل برند، نوع بار، ولتاژ، جریان و تعداد کنتاکت ها و … می باشد.

خرید رله الکترونیکی SSR سه فاز

رله اس اس آر SSR سه فاز ( رله حالت جامد ) از مهمترین رله الکترونیکی SSR در صنعت برق است که استفاده از آن برای کنترل جریان برق سه فاز تحت ولتاژ AC یا DC کاربرد دارد. هنگام خرید رله SSR سه فاز، حتما به ولتاژ و جریان رله الکترونیکی اس اس آر توجه شود، زیرا قیمت SSR سه فاز با ولتاژ و جریان بالاتر معمولاً بالاتر از قیمت SSR تک فاز می باشد. هنگام خرید رله حالت جامد سه فاز (SSR) حتما باید به نوع بار (مقاومتی، سلفی، خازنی)، ولتاژ و جریان، تعداد کنتاکت‌ ها و حفاظت در برابر اضافه جریان، اتصال کوتاه، حرارتی دقت شود.

برای خرید رله الکترونیکی اس اس آر ۳ فاز بهتر است که از برندهای معروف و شناخته شده مانند رله SSR سلداک Celduc، رله اس اس آر کروزت Crouzet و رله SSR کرایدوم Crydom استفاده نمائید، چرا که انتخاب برندهای معروف می تواند در کیفیت و طول عمر عملکرد بهتری داشته باشند. شرکت راد الکتریک یکی از بزرگترین نمایندگی سلدوک Celduc فرانسه، کروزت Crouzet فرانسه و کرایدوم Crydom مکزیک در ایران است که به صورت انحصاری امکان فروش رله سلدوک Celduc فرانسه، رله کروزت Crouzet فرانسه و رله کرایدوم Crydom مکزیک را دارد. برای خرید بهترین انواع رله SSR سه فاز و رله الکترونیکی SSR تک فاز، تنها کافی است که با کارشناسان بخش فروش نمایندگی راد الکتریک تماس گرفته و از همکاران ما مشاوره و راهنمایی بگیرید.

برند های معروف رله اس اس آر SSR سه فاز

 • سلدوک Celduc : یک برند معروف فرانسوی است که تولید کننده رله حالت جامد SSR می باشد.
 • کروزت Crouzet : از معتبرترین برند فرانسوی و تولید کننده رله الکترونیکی SSR و قطعات الکترونیکی است.
 • کرایدوم Crydom : این برند تولید کننده رله جامد یا SSR در مکزیک می باشد.

انواع رله SSR سه فاز براساس ولتاژ تحریک

1. رله الکترونیکی SSR سه فاز با ورودی و خروجی AC

کاربرد این نوع رله‌ اس اس آر SSR سه فاز برای کنترل جریان برق متناوب (AC) می باشد. ورودی و خروجی این نوع رله SSR هر دو از نوع برق شهری AC است.

2. رله اس اس آر SSR سه فاز با ورودی و خروجی DC

از این نوع رله حالت جامد‌ SSR برای کنترل جریان برق مستقیم (DC) استفاده می شود. کاربرد رله DC به DC زمانی است که با منبع ولتاژ DC بخواهیم جریان DC را کنترل کنیم، این رله را به کار می بریم.

3. رله اس اس آر سه فاز با با ورودی DC و خروجی AC

از این نوع رله SSR با خروجی DC به AC زمانی که بخواهیم با منبع ولتاژ DC در ورودی، جریان AC را در خروجی کنترل کنیم، استفاده می کنیم.

6 نکته مهم هنگام خرید رله الکترونیکی SSR سه فاز

 • برند: رله اس اس ار SSR سه فاز، حتما باید از برند معرف و شناخته شده مانند سلدوک Celduc فرانسه، کروزت Crouzet فرانسه و کرایدوم Crydom مکزیک انتخاب شود. زیرا از کیفیت بالا و طول عمر بهتری نسبت به سایر برندها برخوردار می باشد.
 • نوع بار: هنگام خرید رله الکترونیکی اس اس ار SSR سه فاز، حتما باید به نوع بار (مقاومتی، سلفی، خازنی) توجه شود.
 • ولتاژ: برای انتخاب SSR سه فاز حتما باید با ولتاژ مورد نیاز شما مطابقت داشته باشد.
 • جریان: رله سه فاز SSR، حتما باید با توجه به جریان بار مورد نیاز شما انتخاب شود.
 • تعداد کنتاکت ‌ها: رله الکترونیکی SSR سه فاز با تعداد کنتاکت های مختلفی اعم از 1 کنتاکت، 2 کنتاکت، 4 کنتاکت و غیره تولید می شوند که باید با توجه به تعداد کنتاکت‌ های مورد نیاز خود انتخاب شود.
 • حفاظت ها: بعضی از رله الکترونیکی SSR سه فاز، دارای ویژگی ها ی اضافی مانند حفاظت در برابر اضافه بار، حفاظت در برابر اتصال کوتاه و … هستند که دقت به این موضوع بسیار اهمیت دارد.

مزایای رله حالت جامد SSR سه فاز

 • ابعاد کوچکتر و وزن سبکتر
 • طول عمر بالا
 • عملکرد بی صدا
 • کاهش نویز
 • سرعت سوییچینگ بسیار بالا
 • قابلیت اطمینان بالا
 • مقاوم در برابر ضربه و لرزش

معایب رله الکترونیکی اس اس آر سه فاز

 • قیمت SSR سه فاز در مقایسه با رله های مکانیکی بالاتر است.
 • تولید گرمای زیاد
 • نیاز به خنک ‌کاری با هیت سینک
 • ولتاژ پایین را سوئیچ نمی ‌کند.

تفاوت رله الکترونیکی SSR با رله الکترومکانیکی EMR

عملکرد رله الکترونیکی اس اس آر مشابه رله الکترو مکانیکی است که هر دو برای قطع و وصل جریان برق در مدارهای الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرد. ولی با این تفاوت که در رله SSR برخلاف رله الکترو مغناطیسی به جای کنتاکت‌ های مکانیکی از قطعات الکترونیکی مانند تریستور، ترایاک و یا ترانزیستور استفاده شده است. در رله‌ SSR به دلیل عدم وجود قطعات متحرک از عمر طولانی تری در مقایسه با رله های مکانیکی برخوردار است و میزان سرعت سوئیچینگ رله اس اس ار بسیار سریع تر از رله های مکانیکی می باشد.

در ضمن رله حالت جامد SSR به دلیل ساختار ساده و عدم وجود قطعات متحرک، از قابلیت اطمیننان بالایی برخوردارند و با بهره بردن از قطعات نیمه هادی، هیچ گونه جرقه و نویز الکتریکی تولید نمی ‌کنند. از رله الکترونیکی اس اس آر SSR برای کنترل موتور های الکتریکی، المنت‌ های گرمایشی، لامپ‌ ها، پمپ ‌ها، شیرهای برقی و … استفاده می ‌شود.

کاربرد رله اس اس آر SSR سه فاز

 • کنترل موتورهای الکتریکی: از رله‌ SSR سه فاز می‌ توان جهت کنترل موتو رهای الکتریکی سه فاز مانند موتور های القایی، موتورهای سنکرون و موتورهای پله‌ ای استفاده نمود.
 • کنترل المنت‌ های گرمایشی : رله‌ الکترونیکی اس اس آر SSR سه فاز برای کنترل المنت ‌های گرمایشی سه فاز مانند المنت‌ های کوره‌ ها، بخاری ‌ها و دیگ‌ های بخار و … استفاده می شوند.
 • کنترل لامپ‌ ها : رله‌ جامد یا SSR سه فاز برای کنترل لامپ ‌ها مانند لامپ ‌های فلورسنت و لامپ‌ های LED کاربرد دارد.
 • کنترل شیرهای برقی : از اس اس آر سه فاز می توانید برای کنترل شیر های برقی مانند سیستم‌ های آبیاری، تهویه مطبوع و صنعتی و … مورد استفاده قرار دهید.
 • کنترل مدارهای فرمان : از رله الکترونیکی اس اس ار SSR سه فاز برای کنترل مدارهای فرمان در سیستم‌ های اتوماسیون صنعتی و PLC ها استفاده می شود.

عملکرد رله الکترونیکی اس اس آر ۳ فاز

رله SSR سه فاز (Solid State Relay) یا رله حالت جامد سه فاز، یک کلید الکترونیکی است که از آن برای سوئیچینگ (ON/OFF) در مدارات الکتریکی سه فاز استفاده می ‌شود. این نوع رله الکترونیکی اس اس آر SSR به جای کنتاکت های مکانیکی از قطعات نمیه هادی مانند تریستور و یا ترایاک استفاده می کند. عملکرد اس اس آر سه فاز به این گونه است که یک ورودی ولتاژ یا جریان از نوع DC یا AC به مدار کنترل متصل می شود و بین مدار کنترل و مدار قدرت یک ایزولاسیون الکتریکی قرار گرفته که این ایزولاسیون از طریق اپتوکوپلر یا ترانسفورماتور انجام می شود.

زمانی که ولتاژ یا جریان (DC یا AC ) به ورودی رله الکترونیکی اس اس آر SSR سه فاز اعمال می‌ شود، سیگنال الکتریکی به قطعات نیمه هادی تریستوریا ترایاک ارسال می شود. در واقع این سیگنال باعث می ‌شود که تریستور یا ترایاک روشن شده و در مدار قدرت جریان برق را قطع یا وصل نماید. رله SSR سه فاز دارای یک خروجی است که به بار متصل شده که این خروجی می تواند از نوع جریان برق متناوب AC یا جریان برق مستقیم DC باشد. عملکرد رله الکترونیکی اس اس آر ۳ فاز به دلیل عدم وجود قطعات مکانیکی بدون سر و صدا بوده و در برابر لرزش و ضربه از مقاومت بالایی برخوردار می باشد.

تفاوت رله SSR سه فاز با رله اس اس آر تک فاز

رله SSR سه فاز و رله SSR تک فاز هر دو از نوع رله‌ الکترونیکی هستند که برای قطع و وصل جریان برق در مدارهای الکتریکی به کار می روند. ولی با این تفاوت که از رله اس اس آر سه فاز، عموما در مدار های الکتریکی سه فاز مورد استفاده قرار می گیرد. رله های SSR سه فاز، جریان‌ های بالاتری را نسبت به رله SSR تکفاز تحمل می کنند در حالی که رله اس اس آر تک فاز برای جریان های پایین مناسب تر می باشد. قیمت SSR سه فاز به دلیل پیچیدگی بیشتری که دارد، معمولاً از قیمت بالاتری نسبت به رله الکترونیکی SSR تک فاز برخوردار است. از رله اس اس آر سه فاز برای کاربرد های صنعتی مانند کنترل موتور های الکتریکی سه فاز، المنت‌ های گرمایشی سه فاز، لامپ ‌های سه فاز، پمپ‌ های سه فاز و شیرهای برقی سه فاز استفاده می‌ شود.

10 ویژگی مهم در مورد رله اس اس آر SSR سه فاز

 • دارای عمر طولانی
 • استفاه از قطعات نیمه هادی به جای کنتاکت های مکانیکی
 • ایجاد جرقه، لرزش و ضربه نمی ‌کند.
 • عملکرد بی‌ صدا
 • با سرعت بالا سوئیچ می ‌کند.
 • در خروجی یا ‌AC یا DC را سوئیچ می ‌کند.
 • می ‌تواند جریان بالاتری را تحمل کند.

راهنمای قیمت رله اس اس آر سه فاز

برای انتخاب و خرید رله SSR سه فاز مناسب همراه با قیمت ایده ال نیاز به بررسی فاکتور های مختلفی است که در ادامه به آن می پردازیم.

1. بررسی تعیین نیازها

برند معتبر و شناخته شده کدام است؟
رله SSR باید چه ابعادی داشته باشد؟
ولتاژ و جریان بار چقدر است؟
SSR سه فاز برای چه نوع باری (مقاومتی، سلفی، خازنی) استفاده می‌شود؟
به چند کنتاکت نیاز دارید؟
چه حفاظت‌هایی (اضافه جریان، اتصال کوتاه، حرارتی) مورد نیاز است؟

2. جستجوی رله‌ های مناسب

3. مقایسه قیمت‌ ها

قیمت رله‌ SSR مختلف را با توجه به نیازهای خود مقایسه کنید.
قیمت SSR سه فاز ارزان ممکن است عمر کوتاه‌ تر و قابلیت اطمینان پایین‌ تری داشته باشد.

عوامل موثر بر قیمت رله الکترونیکی SSR سه فاز

رله‌ الکترونیکی SSR سه فاز نسبت به رله‌ های مکانیکی از کنترل بهتر، عملکرد بهبود یافته و قابلیت اطمینان بالاتری برخوردار هستند. عواملی که بر قیمت SSR سه فاز تاثیرگذار است عبارتند از:

 • محدوده ولتاژ

یکی از عواملی که بر قیمت رله حالت جامد SSR سه فاز تاثیر گذار است، محدوده ولتاژ آن است. استفاده از رله های SSR سه فاز در محدوده‌ ولتاژ بالاتر کاربرد دارد و در نتیجه هزینه بالاتری را نسبت به رله های مکانیکی در بر خواهد داست.

 • ظرفیت جریان

ظرفیت جریان رله الکترونیکی SSR سه فاز بیانگر حداکثر جریان قابل تحمل آن است. قیمت SSR سه فاز با ظرفیت جریان بالاتر گران تر از رله الکترونیکی SSR تک فاز می باشد.

 • اتلاف گرما

از آنجایی که رله اس اس آر SSR در حین کار، گرما تولید می کند، اتلاف گرما یک عامل حیاتی در قیمت رله الکترونیکی SSR به شمار می رود.

 • کیفیت و قابلیت اطمینان بالا

کیفیت و قابلیت اطمینان بالا از دیگر عوامل بسیار مهم در قیمت رله الکترونیکی SSR سه فاز به شمار می رود. رله SSR سلدوک، رله اس اس آر کروزت و رله SSR کرایدوم که توسط برندهای معتبر و شناخته شده تولید شده اند، قابل اعتماد تر و البته گران‌ تر از سایر رله های دیگر می باشند.

خرید رله الکترونیکی SSR سه فاز از راد الکتریک

راد الکتریک به عنوان یکی از بزرگترین نماینده انحصاری برندهای Celduc سلدوک فرانسه، Crouzet کروزت فرانسه و Crydom کرایدوم مکزیک در ایران است که در زمینه رله SSR و قطعات الکترونیکی فعالیت دارد. این شرکت در سال 1353 تاسیس شده و با داشتن تیمی مجرب و متخصص از کارشناسان و متخصصان همواره پاسخگوی نیاز شما مشتریان عزیز می باشد. شرکت بازرگانی راد الکتریک از بهترین و معتبرترین مراکز وارد کننده قطعات الکترونیک در تهران است که امکان تامین تجهیزات برق و الکترونیک صنعتی از جمله رله SSR سلدوک، فیوز، پتانسیومتر، دیود، تریستور، سنسور با برند های معتبر را دارد.

سوالات متداول

1. رله SSR یا حالت جامد چیست؟

رله SSR یا رله حالت جامد (Solid State Relay) یک نوع رله الکترونیکی است که از قطعات نیمه هادی به جای کنتاکت های مکانیکی برای سوئیچینگ جریان برق استفاده می ‌کند.

2. SSR سه فاز چه مزایایی دارد؟

از مزیای رله اس اس آر SSR سه فاز می توان به طول عمر بالا، سرعت سوئیچینگ بالا و عملکرد بی‌ صدا و … اشاره نمود. رله الکترونیکی اس اس آر سه فاز جریان‌ های بالاتری را به نسبت رله SSR تک فاز تحمل می کند و از نظر قیمت گرانتر از رله الکترونیکی SSR تکفاز می باشد.

3. معایب رله اس اس آرSSR سه فاز چیست؟

رله الکترونیکی SSR سه فاز نیاز به خنک ‌کاری دارد، ولتاژ پایین را سوئیچ نمی‌ کند و در حین کار گرمای زیادی را تولید می کند.

4. اس اس آر سه فاز کجا کاربرد دارد؟

این نوع رله SSR عموما در صنعت برای کنترل موتور های الکتریکی، کنترل المنت‌ های گرمایشی، کنترل لامپ‌ ها ، کنترل شیرهای برقی و کنترل مدارهای فرمان و … مورد استفاده قرار می گیرد.

5. تفاوت رله الکترونیکی SSR و رله مکانیکی چیست؟

عملکرد هر دو رله SSR و رله مکانیکی یکسان است و هر دو برای قطع و وصل جریان برق در مدار الکتریکی به کار می رود. با این تفاوت که رله SSR سه فاز برخلاف رله های مکانیکی از قطعات نیمه هادی مانند تریستور و یا ترایاک استفاده می کند. رله الکترونیکی اس اس ار سه فاز از سرعت عملکرد بالاتر و تحمل جریان بیشتری در مقایسه با رله های مکانیکی برخوردار است.

6. چگونه رله SSR را انتخاب کنیم؟

برای انتخاب رله اس اس آر SSR سه فاز حتما باید به نوع بار (تک فاز، سه فاز، مقاومتی یا سلفی)، ولتاژ، جریان، حفاظت، تعداد کنتاکت ها و … توجه کنیم.

7. چرا قیمت رله SSR سه فاز بیشتر است؟

رله‌ اس اس آر سه فاز به دلیل پیچیدگی بیشتر و تحمل جریان بیشتری که نسبت به رله SSR تکفاز دارد، از قیمت بیشتری برخوردار است.

8. چرا مقایسه قیمت رله SSR سه فاز با رله SSR تک فاز مهم است؟

قیمت رله SSR یکی از عوامل مهم در انتخاب رله اس اس آر مناسب و ایده آل برای پروژه شما می باشد. با مقایسه قیمت رله اس اس آر SSR سه فاز و رله SSR تکفاز می‌توانید رله الکترونیکی SSR با قیمت مناسب و کارایی مورد نیاز خود را انتخاب کنید.

9. چگونه براساس نیاز های خود بهترین قیمت رله SSR سه فاز را انتخاب کنیم؟

برای انتخاب بهترین قیمت رله SSR سه فاز، تنها کافی است که به مشخصات فنی SSR سه فاز مانند نوع بار، برند معتبر و شناخته شده، ولتاژ و جریان، تعداد کنتاکت‌ ها، حفاظت‌ ها و قابلیت ‌های اضافی آن توجه نمایید.

10. چرا خرید رله اس اس آر سه فاز مهم است؟

رله SSR سه فاز (Solid State Relay) یک کلید الکترونیکی است که استفاده از آن برای قطع و وصل جریان برق در مدارهای الکتریکی سه فاز به کار می رود. خرید رله الکترونیکی اس اس آر سه فاز، به دلیل سرعت سوئیچینگ بالا، عمر طولانی، قابلیت اطمینان بیشتر، تحمل جریان بالا، عدم وجود جرقه و نویز الکتریکی نسبت به رله های مکانیکی از اهمیت بسیاری برخوردار است.

آیا تفاوت در انواع رله SSR سه فاز و تک فاز تأثیری در قیمت دارد؟

بله، تفاوت در انواع رله SSR سه فاز و رله الکترونیکی SSR تک فاز در تعیین قیمت تاثیر گذار است. این تفاوت قیمت دارای دلایل زیادی اعم از ساختار پیچیده ‌تری که نسبت به رله SSR تک فاز دارد و معمولاً از تحمل جریان بالاتری نسبت به رله‌ اس اس آر تکفاز برخوردار است.

سبد خرید فروشگاه
فروشگاه
صفحه اصلی
0 مورد سبد خرید
حساب کاربری من