مقالات یو پی اس

سوالات متداول یو پی اس ( ups )

UPS-Goldstar-Radelect
5/5 - (1 امتیاز)

یو پی اس هوشمند چیست؟ برق اضطراری اتوماتیک چیست؟

یو پی اس هوشمند UPS ( برق اضطراری اتوماتیک ) گلداستار کره Goldstar Korea مجهز به باتری، اینورتر، شارژر، استابلایزر و سیستم هوشمند قطع و وصل می‌باشد تا به هنگام قطع برق کنتور، باتری ها را در کسری از ثانیه به طور خودکار وارد مدار مبدل DC به AC ( اینورتر ) نماید و برق موردنیاز تجهیزات مصرف‌کننده الکتریکی را با انرژی ذخیره شده در باتری ها، تامین کند.

با وصل برق کنتور، سیستم به طور خودکار باتری ها را از مدار خارج کرده و شارژر اتوماتیک دستگاه جهت شارژ باتری ها وارد مدار می‌شود و سپس برق ورودی را تثبیت ( استابلایزر ) و به خروجی متصل می‌نماید و به همین روند تکرار می‌شود.

زمانی یو پی اس هوشمند UPS ( برق اضطراری اتوماتیک ) گلداستار Goldstar Korea به عنوان یک سیستم گران قیمت جهت برق دهی در هنگام قطع برق و حفاظت از سخت افزار تجهیزات حساس و گران بها  ارزیابی می‌شد، اما امروزه با توجه به افزایش بهای ملزومات الکتریکی و حفظ اطلاعات ارزشمند تجهیزات حافظه دار، خرید یک برق اضطراری اتوماتیک گلد استار کره Goldstar Korea کاملا ارزان و مقرون به صرفه محسوب می‌شود.

اجزای اصلی سیستم UPS چیست؟

چهار جزء اصلی در هر آنلاین تبدیل دو منبع تغذیه اضطراری (یو پی اس) سیستم وجود دارد: یکسو کننده، باتری یو پی اس، اینورتر، و سوئیچ بای پس استاتیک.

یکسو کننده

یکسو کننده چندین عملکرد اصلی را انجام می دهد. اولین مورد این است که توان ورودی را از (AC) جریان متناوب به (DC) جریان مستقیم تبدیل کنید. دومین نقش اصلی آن شارژ مجدد باتری ها است، در حالی که جریان برق DC نیز به اینورتر می رسد.

بسته به اندازه یو پی اس، ماژول یکسو کننده ممکن است شارژر باتری را در خود داشته باشد. با سیستم های تغذیه بدون وقفه کوچکتر (یعنی کمتر از 3 کیلو ولت آمپر)، غیرمعمول نیست که یکسو کننده و شارژر باتری جز separate جداگانه هستند.

یکسو کننده های یو پی اس می توانند نوسانات ولتاژ ورودی گسترده را بپذیرند، به این معنی که سیستم می تواند اضافه بار یا موج را بدون نیاز به درگیری باتری ها کنترل کند.

باتری UPS

باتری موجود در سیستم UPS در صورت خرابی منبع تغذیه، برق اضطراری را تأمین می کنند. یکسو کننده یا یک شارژر جداگانه اطمینان حاصل می کند که باتری ها همیشه شارژ می شوند.

سیستم های باتری یو پی اس حداقل یک رشته باتری دارند که تعداد باتری های مورد نیاز بستگی به ولتاژ DC یو پی اس دارد. باتری های یک رشته به صورت سری متصل هستند، بنابراین اگر یک باتری از کار افتاد، کل رشته نیز همین کار را می کند.

برای سیستم های کوچکتر UPS، باتری ها اغلب داخلی واحد هستند. در حالی که در محلول های بزرگتر، باتری های UPS اغلب در کابینت های مستقل خود جای می گیرند.

معکوس کننده

این ملفه component با تغییر ولتاژ DC از یکسوساز یا باتری به یک خروجی AC که بار بحرانی را تأمین می کند، نیمه دوم تبدیل دو برابر را انجام می دهد.

این فرایند تبدیل (AC به DC به AC) و فیلتر کردن رویدادهایی مانند خوشه، افت، موج و سر و صدای الکتریکی را آرام می کند، اطمینان حاصل کنید که خروجی نهایی یک شکل موج سینوسی خالص است.

سوئیچ بای پس استاتیک

در صورت خرابی در سیستم UPS، این جز component محافظتی است. در صورت بروز خطای UPS، سوئیچ بای پس استاتیک به طور خودکار بار را به منبع تغذیه متصل می کند و یکسو کننده، باتری ها و اینورتر را دور می زند. مجبور به انتقال به منبع تغذیه ایده آل نیست زیرا برق در یو پی اس دو تبدیل آنلاین به صورت معمول فیلتر یا شرطی نمی شود، اما تجهیزات را قادر می سازد تا هنگام تعمیر یا تعویض یو پی اس به کار خود ادامه دهند.

سوئیچ بای پس در سیستم یو پی اس چه کاری انجام می دهد؟

یک سوئیچ بای پس استاتیک در صورت بروز خطای داخلی یا خرابی در سیستم UPS، بار را به طور خودکار و بلافاصله به منبع تغذیه اصلی انتقال می دهد.

در واقع، کار با بای پس، یو پی اس را دور می زند ( یعنی یکسوساز، باتری ها و اینورتر ) و از تداوم برق در هنگام ثابت یا خاموش بودن یو پی اس اطمینان حاصل می کند. با این حال، کار بر روی بای پس، ورودی یا خروجی را فیلتر نمی کند و شرایط آن را مطابق با سیستم های UPS آنلاین تبدیل دوگانه فیلتر نمی کند، بنابراین باید کم مصرف شود.

سوئیچ های بای پس داخلی استاتیک را نباید با یک سوئیچ بای پس نگهداری خارجی اشتباه گرفت، این گزینه ای است که می تواند UPS را به صورت دستی برای تعمیر و نگهداری در حالی که بار بحرانی مستقیم از شبکه برق تغذیه می شود، خاموش کند. کلیدهای بای پس تعمیر و نگهداری خارجی به صورت یک سوئیچ پیچشی یا روتاری یا مجموعه ای از قطع کننده های مدار مکانیکی هستند.

حتما بخوانید:  وریستور ( varistor ) چیست؟

چرا باید از بای پس نگهداری خارجی با سیستم UPS استفاده کنیم؟

یک سوئیچ بای پس تعمیر و نگهداری خارجی، یک سیستم UPS را قادر می سازد تا به صورت برق جدا شود. از مدار قدرت حیاتی خارج شود، برای تعمیر و نگهداری ایمن  UPS، کار سرویس یا تعویض واحد بدون ایجاد اختلال در بار.

بدون یک سوئیچ بای پس خارجی، مانند Multi Pass Riello UPS، برای ایجاد امکاناتی برای پیشگیری از پیشگیری، تنها گزینه ایمن این است که کل بار بحرانی را کاهش دهید، نه فقط سیستم UPS.

بای پس نگهداری خارجی از یک روش سوئیچینگ دستی برای انتقال بار بین خروجی UPS و منبع تغذیه شبکه استفاده می کند. این می تواند شامل یک سوئیچ انتقال تک ( سه یا چهار قطب ) یا یک آرایه مقره باشد.

بای پس خارجی اغلب می تواند به صورت دیواری یا دندانه دار نصب شود كه به عنوان بای پس Wrap Around شناخته می شود، این موارد به طور كلی در كنار سیستم یو پی اس نصب می شوند. همچنین می تواند از interlock های مکانیکی، معروف به Castell استفاده کند تا مطمئن شوید بای پس در توالی صحیح کار می کند و به یو پی اس یا بار آسیب نمی رساند.

بای پس نگهداری خارجی نباید با بای پس نگهداری داخلی تعبیه شده در برخی از یو پی اس ها اشتباه شود، كه فقط اجازه می دهد تا كارهای تعمیر و نگهداری ایمن در قسمت های جدا شده یو پی اس انجام شود ممكن است هنوز قسمت های “زنده” دیگری مانند اتصالات شینه وجود داشته باشد.

به علاوه، بای پس بایستی نگهداری خارجی نباید با سوئیچ بای پس استاتیک در یو پی اس آنلاین اشتباه گرفته شود، كه یك عملكرد ایمنی در صورت بروز خطا یا خرابی در منبع تغذیه بدون وقفه است. توجه داشته باشید که برخی از بای پس های تعمیر و نگهداری خارجی یک عملکرد انتقال خودکار را در خود دارند که به همان روشی است که به عنوان بای پس استاتیک در UPS عمل می کند. بای پس های نگهداری خارجی تمیز کننده مدار یا سوئیچ چرخشی هستند.

طرز کار یو پی اس UPS یا منبع برق اضطراری چیست؟ یو پی اس چگونه کار می‌کنند؟

یو پی اس UPS یا منبع تغذیه بدون وقفه به روش‌های مختلفی کار می‌کند. برای روشن شدن این مطلب یک کامپیوتر به همراه یک یو پی اس معمولی را در نظر می گیریم. با به وجود آمدن کوچکترین اختلال در سیستم شبکه ای برق شهری با ایجاد یک پالس سبب خاموش و روشن شدن اتوماتیک کامپیوتر می‌شود. ازاین رو اطلاعاتی که روی حافظه Ram کامپیوتر وجود دارد از بین رفته و نتیجه کار و فعالیت کاربر در عرض چند ثانیه از دست می‌رود. در صورت بروز چنین مشکلی یو پی اس به شما هشدار می‌دهد و براساس سایز یو پی اس می‌توانید از نیروی برق برای خاموش کردن صحیح کامپیوتر و یا ادامه کار با کامپیوتر استفاده کنید. این کار به این معنی است که می‌توانید فایل خود را ذخیره کنید و سپس کامپیوتر را خاموش کنید و یا اینکه در هنگام قطعی برق نیز به کار خود با کامپیوتر ادامه بدهید.

دلیل استفاده از یو پی اس چیست؟

مهم ترین دلایل استفاده از یو پی اس را می توان به شرح زیر توضیح داد:

Blackout يا قطع ناگهانی تغذيه : باعث از دست دادن اطلاعات می شود.

Dropout يا افت ولتاژ لحظه ای : باعث چشمک زدن لامپ ها و روشنايي می شود.

Voltage Spike يا افزايش لحظه ای ولتاژ : باعث آسيب ديدن تجهيزات الکترونيکی وکاهش طول عمر آنها می شود.

Brownout يا افت ولتاژ : کم شدن ولتاژ تغذيه برای مدت معين که باعث گرم شدن موتورها می شود.

Line Noise يا نويز خط : اعوجاج هایی که به برق شهر افزوده شده ، باعث تداخل الکترومغناطيسی می شود.

Harmonic Distortion يا اعوجاج هارمونيکی : هارمونيک ها مضاربی از فرکانس نامی ( 100، 150 و… ) هستند که معمولاً توسط مدارات الکترونيک قدرت به برق شهر اضافه شده و موجب ايجاد گرما و اختلال در سيستم های الکترونيکی می شوند.

یو پی اس آنلاین چیست؟

یو پی اس آنلاین در هنگامی که برق شهر وصل است انرژی باتری های را تامین و انرژی اینورتر را از یک تامین کننده DC کوچک تامین می کند و در هنگام قطع برق این انرژی توسط باتری تامین می شود. در واقع این سیستمها حفاظت بیشتری را تامین می کنند و نویز برق شهر در دو مرحله در یکسو کننده ورودی باتری و اینورتر خروجی باتری فیلتر می شود.

یو پی اس آنلاین دارای برتری ویژی ای از نظر ایجاد یک برق با کیفیت حتی بدون مدار نویزگیر پیشرفته می باشند یعنی بخاطر نوع چیدمان مدار، نویزگیری طبیعی طورت میگیرد و نیازی به بورد خاص نمی باشد. بنابراین برای مصارف عادی تا مصارف خاص یو پی اس آنلاین توصیه می شود. البته ممکن است در مواردی راندمان و مصرف باتری قدری بیشتر باشد ولی قیمت این یو پی اس ها بسیار مناسب است.

حتما بخوانید:  بهترین بالانس آرمیچر، بالانس روتور

یو پی اس دینامیک چیست؟

انرژی الکتريکی ورودی از طريق موتور AC به انرژی مکانيکی تبديل شده و انرژی مکانيکی توليد شده به شفت يا چرخ طيار اعمال می شود.شفت وظيفه انتقال انرژی را انجام می دهد و به هنگام قطع انرژی الکتريکی منبع ورودی تا زمان تامين انرژی به وسيله باطری ها، وقفه موجود به وسيله شفت يا همان چرخ طيار پوشش داده می شود. در نهايت ژنراتور عمليات تبديل انرژی مکانيکی به الکتريکی را به عهده دارد. انرژی الکتريکی توليد شده درخروجی مستقل از نوسانات و هارمونيک ها وشرايط برق ورودی است از اينرو می توان اين يوپی اس ها را در گروه يوپی اس های ONLINE به حساب آورد يا به عبارتی توليد مجدد انرژی الکتريکی که همان تعريف double conversion هم محسوب می شود. البته در حال حاضر اين سيستم ها به دليل حجيم، سنگين و پر هزينه بودن و نياز به نگهداری بالا جای خود را به يوپی اس های استاتيک امروزی داده اند.

یو پی اس UPS تک فاز ( تک فاز ورودی – تک فاز خروجی ) چیست؟

یو پی اس UPS تکفاز گلداستار گروهی از یو پی اس ها هستند که در آن ها برق ورودی و خروجی دستگاه به صورت تک فاز بوده و برای مصارف کم توان خانگی، دفتری و نیمه صنعتی مناسب می باشند.

یو پی اس UPS سه فاز چیست؟

یو پی اس UPS برای ذخیره انرژی برق در باتری بکار می رود. تکنولوژی ساخت سیستم برق اضطراری یو پی اس سه فاز گلداستار با سیستم برق اضطراری یو پی اس تکفاز گلدستار متفاوت بوده و در سیستم برق اضطراری یو پی اس سه فاز از ترانس استفاده می کنند و به همین علت هم به انها UPS  یو پی اس ترانس بیس نیز گفته می شود. وجود ترانس طول عمر سیستم برق اضطراری یو پی اس سه فاز را در مقابل برق سه فاز بالا برده و افزایش می دهد.

یو پی اس UPS سه فاز صنعتی چیست؟

به دلیل اینکه برق کارخانه ها سه فاز  بوده و تجهیزات انها اکثراً با برق سه فاز کار می کنند برای ذخیره برق بصورت مستقیم و تبدیل مجدد به خروجی سه فاز برای موارد اضطراری قطع برق و یا شیفت های کاری و … سیستم برق اضطراری سه فاز، یو پی اس UPS سه فاز صنعتی گلداستار بهترین گزینه می باشد و استاندارد کاری است که باید اجرا شود.

کاربرد دستگاه یو پی اس UPS سه فاز صنعتی کجاست؟

یو پی اس UPS سه فاز صنعتی گلداستار از تعداد باتری بیشتری برای راه اندازی سیستم های برقی برخوردار است و از سیستم برق اضطراری یو پی اس UPS سه فاز در صنایع و کارگاه ها که توان مصرفی وسایل بیش از ۵ کیلو وات است بسیار استفاد می شود، در صورت بکارگیری صحیح سیستم برق اضطراری یو پی اس سه فاز صنعتی قادر است جریان ۳ فاز ماشین آلات صنعتی را برای مدت ۴ ساعت با ایمنی و اطمینان بسیار بالا تامین کنند.

مدل های دستگاه یو پی اس UPS سه فاز چیست؟

یو پی اس UPS سه فاز گلداستار دارای دو مدل می باشد:

 • یو پی اس UPS ورودی سه فاز و خروجی سه فاز
 • یو پی اس UPS ورودی سه فاز و خروجی تک فاز

محل نصب دستگاه یو پی اس UPS برق اضطراری کجا است؟

از آنجایی که ادوات الکترومکانیکی بکار رفته در سیستم برق اضطراری یو پی اس UPS گلداستار نظیر: فن، کلیدهای گردان، کانکتورهای الکتریکی و… نسبت به گرد و غبار حساس هستند باید محل نصب سیستم برق اضطراری یو پی اس UPS عاری از گرد و غبار باشد. همچنین این گرد و غبار پس از قرار گرفتن برروی ادوات قدرت از تبادل حرارتی آنها کاسته و در نتیجه طول عمر سیستم برق اضطراری یو پی اس UPS را کاهش می دهد.

محل قرار دادن دستگاه یو پی اس UPS برق اضطراری کجا است؟

بهتر است سیستم برق اضطراری یو پی اس UPS گلداستار را در محل کاملاً افقی قرار دهید. همچنین از استحکام مکانیکی محل نصب سیستم برق اضطراری یو پی اس UPS و عدم احتمال سقوط آن مطمئن شوید.

حد فاصل دستگاه یو پی اس UPS برق اضطراری با ادوات مجاور چند سانتیمتر است؟

در اطراف سیستم برق اضطراری یو پی اس گلداستار، سوراخهایی جهت تهویه هوا در نظر گرفته شده است بنایراین می بایست حداقل فاصله با سیستم برق اضطراری UPS تا توان 5Kva: 20cm و با سیستم برق اضطراری یو پی اس UPS با توان بین 5kVA تا 15kVA، 40cm و برای سیستم برق اضطراری یو پی اس UPS با توان بالاتر، 80cm در نظر گرفته شود. از قراردادن هر گونه اشیایی بر روی سیستم برق اضطراری UPS یو پی اس گلدستار خودداری کنید. قراردادن شیئ خارجی، تبادل حرارتی بین سیستم برق اضطراری یو پی اس UPS و محیط را کم می کند و باعث کاهش طول عمر دستگاه سیستم برق اضطراری یو پی اس و باتری می شود.

حتما بخوانید:  اسلیپ رینگ چیست؟ ( کلکتور موتور، کلکتور جریان، کلکتور رینگ )

میزان رطوبت محیط راه اندازی دستگاه یو پی اس UPS برق اضطراری چقدر است؟

دستگاه UPS یو پی اس گلداستار را در محل های خیلی مرطوب یا جایی که احتمال ریختن مایعات برروی آن وجود دارد نصب نکنید.

درجه دما محیط راه اندازی دستگاه یو پی اس UPS برق اضطراری چند سانتیگراد است؟

دستگاه یو پی اس UPS گلداستار در محلی نصب گردد که دمای آن کمتر از 40 درجه باشد. در صورت عدم رعایت محدوده دمایی، عمر دستگاه UPS یو پی اس و باتری به شدت کاهش پیدا می‌کند.

درجه دما محیط باتری های دستگاه UPS یو پی اس برق اضطراری چند سانتیگراد است؟

باتری های دستگاه UPS یو پی اس گلداستار در محلی نصب شود، که دمای آن کمتر از 30 درجه باشد. در صورت عدم رعایت محدوده دمایی، عمر دستگاه یو پی اس UPS و باتری به شدت کاهش پیدا می کند.

درجه دما محیط راه اندازی دستگاه یو پی اس UPS باتری داخلی چند سانتیگراد است؟

برای دستگاه یو پی اس UPS گلداستار دارای باتری داخلی دمای محیط بایستی کمتر از 30 درجه باشد. در صورت عدم رعایت محدوده دمایی، عمر دستگاه یو پی اس UPS و باتری به شدت کاهش پیدا می کند.

سطح ارتفاع نصب دستگاه یو پی اس UPS برق اضطراری چند سانتیمتر است؟

اگر دستگاه یو پی اس UPS گلداستار در محیطی دارای رطوبت انتقالی ازسطح زمین نصب میشود محل نصب بایستی دارای ارتفاع حداقل 30cm ( با پایه) از سطح زمین باشد.

حالت کلید و فیوزهای دستگاه یو پی اس UPS برق اضطراری به چه ترتیبی است؟

در هنگام نظافت سیستم برق اضطراری یو پی اس UPS گلداستار دقت کنید کلیدهای روشن، خاموش، تست و دیگر کلید و فیوزهای جلو و پشت دستگاه بصورت اتفاقی از حالت نرمال خود خارج نشوند. از دست زدن به فیوز و کلیدهای داخل تابلوی سیستم برق اضطراری UPS یو پی اس گلدستار خودداری کنید. دقت کنید درب تابلوی سیستم برق اضطراری یو پی اس UPS همواره بسته و دسترسی به داخل آن فقط توسط افراد فنی امکان پذیر باشد.

سیم کشی دستگاه یو پی اس UPS برق اضطراری چگونه انجام شود؟

سیم کشی دستگاههای مصرف کننده توسط افراد فنی و بصورت جداگانه برای هر دستگاه یو پی اس UPS گلداستار انجام شود.

سرویس و تعمیر دستگاه یو پی اس UPS برق اضطراری کجا و توسط چه افرادی انجام شود؟

از آنجایی که داخل دستگاه یو پی اس UPS گلداستار ولتاژهای مختلفی وجود دارد که برای انسان خطرناک هستند از باز کردن درب دستگاه جداً خودداری کنید و در صورت نیاز به سرویس با فروشنده و یا تعمیرکار مجاز دستگاه یو پی اس UPS گلدستار تماس بگیرید.

خروجی دستگاه یو پی اس UPS برق اضطراری به چه وسایلی وصل نشود؟

دقت کنید به خروجی دستگاه یو پی اس UPS گلداستار پرینتر لیزری، پرینترهای سوزنیA3، کولر گازی، پول شمار، مهتابی، جاروبرقی، سماور و بصورت کلی دستگاههای دارای مصرف بالا وصل نشود.

ولتاژ DC ورودی دستگاه یو پی اس UPS برق اضطراری چند ولت تعریف شده است؟

برند گلداستار یک ولتاژ DC ورودی برای سیستم برق اضطراری یو پی اس UPS تولیدی خود تعریف می کند که بر اساس آن میتوان تعداد باتری ها را مشخص کرد. این باتری های شارژی باید باهم بصورت سری متصل گردند. با این توضیح که در سری کردن باتری های شارژی, ولتاژ کل بالا می رود و در موازی کردن باتری ها آمپراژ کل بالا می رود. باتری های شارژی سیستم برق اضطراری یو پی اس UPS گلدستار در میزان ولتاژ های ۶ ولت و ۱۲ ولت در بازار موجود می باشند که در حال حاضر باتری های شارژی با ولتاژ ۱۲ ولت بیشتر کاربرد دارند.

نحوه اتصال باتری های شارژی دستگاه یو پی اس UPS برق اضطراری چگونه باشد؟

در تعداد باتری های شارژی و اتصال باتری های شارژی باید دقت فراوان گردد چون اگر اشتباهی در نحوه اتصال باتری ها باشد باعث انفجار شدید در اتصالات باتری و آسیب رسیدن به باتری یا سیستم برق اضطراری یو پی اس UPS گلداستار می گردد که شاید خساراتی جبران ناپذیر به دنبال داشته باشد.

همچنین باید دقت گردد که در اتصالات باتری پیچ های باتریها باید به اندازه کافی محکم گردند چون اگر به اندازه ی کافی سفت نباشند باعث سولفاته شدن باتری های شارژی می گردند و عملکرد باتری را دچار مشکل می کنند و باعث زود خراب شدن باتری های شارژی می گردند.

مکان های استفاده از یو پی اس UPS یا استابلایزر کجاست؟

استفاده از یو پی اس UPS یا استابلایزر گلداستار بستگی به نیاز مصرف کننده دارد, برای بیمارستانها و آزمایشگاهها و مکانهایی که در آن نیاز مبرم به برق بوده و قطع برق امکان بروز خسارتهای جبران ناپذیری را دارد استفاده از یو پی اس UPS توصیه می شود اما با توجه به کم بودن میزان قطعی برق به ویژه در شهرهای بزرگ, برای مصارف خانگی استفاده از دستگاه استابلایزر از لحاظ اقتصادی به صرفه تر است.

مقایسه دستگاه محافظ یو پی اس UPS با دستگاه استابلایزر چگونه است؟

دستگاه محافظ یو پی اس UPS، فقط دارای یک برد الکترونیکی می باشند که به هنگام بالا و یا پائین بودن ولتاژ برق شهر از حد تعریف شده برق را قطع می نمایند و نیز یک مدار تاخیر جهت وصل مجدد برق شهر با زمان معین می باشند که این سیستم به دلیل ابتدایی بودن آن محافظ مطمئن و کاملی برای دستگاههای مصرف کننده نمی باشد، ولی دستگاه استابلایزر میکروکنترولری هوشمند و محافظی بسیار مطمئن برای لوازم برقی می باشد.

2 فکر در مورد “ سوالات متداول یو پی اس ( ups )

 1. kazem گفت:

  مطالب خیلی خوب بیان شدهاند در مورد وظایف برد کنترل هم اگه توضیحاتی کامل ارائه بشه ممنون میشم .

  1. Rad گفت:

   درود برشما، عرض ادب
   ممنون نظر خوب شما، حتما به مهندسین راد الکتریک ارجاع داده خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 12 =