مقالات یو پی اس

ذغال صنعتی یا ذغال گرافیتی چیست؟ کاربرد و تفاوت ذغال برقی (زغال مسی)

carbonbrush-mega2
4.5/5 - (76 امتیاز)

زغال صنعتی، ذغال گرافیتی Carbon یکی از مهمترین اجزاء هر موتور الکتریکی محسوب می‌شود که بطور خلاصه کاربرد ذغال گرافیتی انتقال جریان الکتریسیته بین قطعات ثابت و قطعات چرخشی موتور است. هدایت برق و الکتریسته به قطعات متحرک موتور برقی به علت چرخش و ثابت نبودن بوسیله سیم مسی غیر ممکن است زیرا سیم و کابل به دور خودش پیچیده شده و موتور از حرکت خواهد ایستاد، بنابراین توسط اتصال زغال صنعتی Carbon بر روی پوسته کالکتور موتور این امر صورت می‌گیرد، علت استفاده از کربن گرافیت این است که تنها نافلزی است که قابلیت رسانایی و گذر جریان الکتریسیته را دارد، ضمنا کربن گرافیت از فلز نرم تر است، لذا به سطح قطعات چرخشی موتور آسیبی نمی‌رسد و با گذشت زمان و کارکرد موتور دستگاه، سطح ذغال گرافیتی خورده و مصرف شده تا به پایان برسد.

آنچه در این بخش مطالعه خواهید نمود:

زغال صنعتی یا ذغال برقی چیست

کاربرد ذغال صنعتی، زغال برقی چیست؟

زغال گرافیتی Carbon نوعی لوازم یدکی مصرفی موتور محسوب می‌شود اما به دلیل اینکه تعویض زغال صنعتی / ذغال برقی Carbon توسط سرویس‌کار و تعمیرکاران انجام می‌شود، غالباً مردم از وجود داشتن این ذغال گرافیتی Carbon در داخل موتور دستگاه‌های برقی اطلاعی ندارند در حالیکه در موتور لوازم خانگی مانند جارو برقی، لباسشویی، آب میوه گیری، سشوار تا موتورهای عظیم الجثه کارخانجات صنعتی، قطار، دینام های جوش، فن و دینام و استاترهای اتومبیل و ابزارآلات برقی از قبیل فرز سنگ بری و آهنگری، دریل، بتن کن، پولیش، مینی فرز و لوازم خانگی برقی و صنعتی این زغال صنعتی یا ذغال گرافیتی با بالاترین کیفیت وجود دارد، تولید شده و به بازار عرضه می‌گردد.

تفاوت زغال صنعتی و ذغال برقی چیست؟

زغال صنعتی با توجه به مشخصات فنی در ابعاد و اشکال مختلف جهت دستگاه‌ها و موتورهای برقی مختلف ساخته می‌شود. ضمن اینکه کربن گرافیت مورد استفاده در ذغال گرافیتی Carbon نیز نسبت به نوع کارکرد موتور، دور موتور، قدرت موتورهای برقی، سختی و نرمی، چگالی، ضریب مقاومت و میزان هدایت برق با یکدیگر تفاوت دارند و باید از کربن گرافیت مخصوص خودش ذغال برقی Carbon ساخته شوند که از نظر ترکیبات مواد تشکیل دهنده ذغال صنعتی از قبیل کوک، دوده، پودر مس، نقره، رزین و … با یکدیگر تفاوت دارند.

تفاوت زغال و گرافیت چیست؟

گرافیت دارای ساختار منظمی است که در هر لایه آن رزونانس ایجاد شده که باعث رسانایی الکتریکی گرافیت است. ذغال فاقد این ساختار منظم بوده و رسانای الکتریسیته نمی باشد.

انواع ذغال موتور الکتریکی

از اصلی ترین گروه های زغال می توان به دو گروه ذغال الکتریکی و ذغال مکانیکی اشاره کرد هر کدام از این شاخه های ذغال صنعتی زیر مجموعه هایی دارند که نسبت به ترکیبات مواد اولیه و نوع کاربرد آن ها تقسیم بندی می شوند.

1- زغال الکتریکی

ذغال الکتریکی که با نام های ذغال برقی، برس کربنی، کربن براش و جاروبک هم شناخته می شود که در ابعاد و اشکال مختلف برای استفاده در موتور های الکتریکی ساخته می شوند، وظیفه انتقال جریان برق کلکتور و اسلیپ رینگ یا بالعکس را در موتور و ژنراتور ها دارد، این گروه بهترین زغال صنعتی نسبت به ترکیبات خود به دسته های زیر تقسیم می شوند.

ذغال گرافیتی :

زغال گرافیتی ترکیبات گرافیتی و کربنی خالص تری نسبت به دسته های دیگر دارند و قابلیت عبور حدودا 12 آمپر بر سانتی متر مربع را از خودشان می دهند. این گروه در درجات مختلف سختی، چگالی، مقاومت الکتریکی و اصطکاکی ساخته می شوند و باید دقت لازم برای استفاده نوع جنس های گوناگون را داشته باشیم تا به دستگاه خود آسیب وارد نکنیم.

ذغال رزین دار :

ذغال صنعتی رزین دار به گروهی گفته می شود که از ترکیب کربن گرافیت با رزین های طبیعی ساخته می شود. ذغال رزین دار اصل در ظاهر دارای حالتی چرب و صابونی شکل دارند اما هیچ بوی روغن و یا پارافین ندارند.

ذغال فلزی :

از ترکیب کربن گرافیت و فلز در ذغال فلزی ساخته می شوند، دلیل استفاده از فلز در ذغال بالا بردن مقدار جریان عبوری و کم کردن مقاومت الکتریکی در این دسته است.

ذغال مسی :

ذغال مسی که فلز مس در آن با کربن و گرافیت ترکیب شده استتوان عبور آمپراژ بسیار بالاتری نسبت به گونه های دیگر ذغال دارد و اغلب برای ماشین های  صنعتی در نظر گرفته شده.

ذغال نقره :

از ترکیبات فلز نقره با کربن و گرافیت به ذغال نقره می رسیم، این گونه از ذغال ها برای مصارف خاص در تجهیزات امنیتی، پزشکی و حفاظتی استفاده می شوند.

ذغال الکترولیتی :

به طور معمول از این نوع ذغال ها در سیستم های جوش القایی، کوره های مغناطیسی، سیستم های آبکاری و الکترولیز های آزمایشگاهی استفاده می شود.

ذغال الکترودی :

در سیستم جوشکاری القایی و ایجاد قوس الکتریکی استفاده دارد.

ذغال الکترولیز :

استفاده در سیستم های القای مغناطیسی و یونیزه کردن محیط و قابل مصرف در صنایع آبکاری و سیستم های آزمایشگاهی.

2- ذغال صنعتی مکانیکی

گروه دوم و اصلی از ذغال های صنعتی، زغال مکانیکی می باشد که در صنایع مختلف و به صورت گسترده مورد مصرف قرار می گیرد. استفاده از ذغال های صنعتی مکانیکی در فضا و موارد خاص صنعت می باشد و این امر هم به دلیل خواص خارق العاده این ماده کربنی است.

آب بند :

این دسته با نام های سیل مکانیکی برای جلوگیری از نشت مایعات، جامدات و گازها به بیرون از سیستم دربرگیرنده آن ها مورد استفاده قرار می گیرند، این وسایل آب بندی مانع از نفوذ ذرات خارجی به درون مخازن و یا سیستم های بسته لوله کشی نیز می شوند.

ذغال تیغه ای و پروانه های کربنی :

معمولا در پمپ ها قابل مصرف است و برای عملیات وکیوم مایعات یا گاز در صنایعی همچون صنعت چاپ، پتروشیمی، اسید سازی و غیره استفاده می شود.

ذغال حرارتی :

از این نوع کربن ها برای عایق بندی حرارتی و یا جابه جایی مواد مذاب استفاده می شود و در کوره های با دمای بسیار زیاد، صنعت ریخته گری، آهن و فولاد سازی بسیار مفید و مورد استفاده است.

یاتاقان و بوش کربنی :

از مواد کربنی و زغال صنعتی برای ساخت این گونه یاتاقان ها استفاده می شود ولی بازهم با توجه به محیط و نوع کارکرد ماشین آلات صنعتی، از درجه های مختلف ذغال صنعتی استفاده می شود.

لنت ترمز و کلاج کربنی :

با توجه به خواص کربن می توانند در صنایع مختلف جایگزین خوبی برای مدل معمولی آن باشند و همچنین عمر مفید و عملکرد بهتری از خود نمایان کنند.

زغال‌‌ صنعتی به ‌طور کلی به پنج نوع تقسیم می‌شود که شامل موارد زیر است :

 • ذغال گرافیتی
 • زغال گرافیت فلزی
 • زغال گرافیت کربن
 • زغال گرافیت الکتروگرافیتی
 • زغال گرافیت پیوند شده با رزین

ترکیبات تشکیل ‌دهنده زغال صنعتی نیز در کاربردهای مختلف، باهم تفاوت دارند، زغال‌های صنعتی را براساس خواص فيزيكي و ميزان تحمل آن‌ها درجه ‌بندی مي‌كنند.

بهترین زغال صنعتی در ایران

شهر و کشورهای که تولیدی زغال صنعتی و عرضه می کنند عبارت اند از:

تولیدی ذغال های صنعتی خراسان، خرید و تولید زغال صنعتی در اصفهان، ذغال برقی تهران، ذغال گرافیت اصفهان، ذغال صنعتی تهران، ذغال های صنعتی در مشهد، زغال صنعتی ارومیه، زغال صنعتی در اردبیل، زغال صنعتی در اهواز، زغال صنعتی در تبریز، زغال صنعتی کرج، ذغال صنعتی لبنان، زغال صنعتی چینی

نمایندگی ذغال صنعتی و زغال برقی موجود در ایران :

بوش، ذغال صنعتی آریا، ذغال صنعتی دیجی کالا، ذغال صنعتی سراج، ذغال صنعتی مرسن، ذغال صنعتی کاوه، ذغال برقی دیجی کالا، ذغال دریل بوش، گروه صنعتی دایا، ذغال های صنعتی آریا، ذغال های صنعتی سراج، ذغال های صنعتی سراج نیرو، ذغال های صنعتی کاوه، شرکت ذغال صنعتی کاوه، شرکت ذغال صنعتی ماندگار،

ذغال صنعتی نصر، رونیکس،گرافیت پارسه

مصارف گوناگون ذغال عبارت اند از :

 • لوازم برقی مخصوصا در لوازم‌خانگی مانند زغال کربنی موتور لباسشویی، موتور جاروبرقی، ظرف‌شویی، سشوار، آبمیوه گیری، مخلوط ‌کن و …..
 • ابزارآلات برقی کوچک و بزرگ مانند دریل بتن کن، فرز سنگ ‌بری، مینی فرز، فرز آهنگری، دستگاه پولیش، ذغال دریل، دستگاه برش زغال، زغال صنعتی پمپ، زغال سنگ فرز و …..
 • در تجهیزات حمل‌ونقل مانند قطار‌ها، استارتر‌های اتومبیل، موتور سیکلت، ذغال برقی ماشین، ذغال موتور برق، موتور کارخانه‌ها صنعتی، دینام‌ها و …..
 • انتقال برق به سیستم های متحرک اسلیپ رینگ و کلکتور و …
 • مکانبکال سیل های آببندی، پمپ های وکیوم، تیغه پروانه های گرافیتی، عایق بندی کوره و ریل های مواد مذاب، صنایع ریخته گری و ….
 • سیستم های قوص الکتریکی و الکترولیز ها و غیره …..

آیا زغال رسانای الکتریکی است؟ آیا زغال رسانای برق است؟

جفري گراسمن، محقق و پژوهشگر دانشگاه در اين رابطه اظهار داشت که زغال سنگ فرآوری نشده و به طور خاص زغال سنگ طبيعی قابليت استفاده به عنوان رسانای الکتريکی را داشته و در توليد قطعات الکترونيکي مي توان از اين ماده معدنی استفاده کرد.

زغال سنگ در منظر دانشمندان و شيمي دانان صنعتی تنها به عنوان ماده خام در مصارف و توليدات حوزه صنعت قابل استفاده بود و حال با بررسی های انجام گرفته توسط تيم تحقيقاتي فوق به عنوان لايه ای از اتم های شکسته شده در مصارف ذکر شده به عنوان رسانای الکتريسيته است.

یکی از مهم ترین قطعات موتورهای الکتریکی ذغال صنعتی است علت استفاده آن در وسایل برقی این است که این ذغال تنها نافلزی است که رسانای جریان الکتریسیته بوده و جریان برق را از خود عبور می دهد کاربرد این ذغال ها انتقال دادن جریان الکتریسیته بین قطعات چرخشی موتور و قطعات ثابت در آن است.

حتما بخوانید:  سرو موتور و درایور چیست؟

کربن فوق قوی با خاصیت الاستیکی و رسانایی محققان نوعی کربن بسیار سبک فوق قوی ساخته‌ اند که مثل الماس سخت و مثل پاک‌کن الاستیکی است و در عین حال رساناست و جریان الکتریکی را از خود عبور می‌دهد.

به گزارش ایسنا و به نقل از شینهوا، سرپرست این گروه تحقیقاتی زیشنگ ژائو، پروفسور دانشگاه یانشان چین می‌گوید: به بیان ساده، بهترین خواص گرافن و الماس که هر دو اشکالی متفاوتی از کربن هستند در این ماده با هم ترکیب شده است.

آیا جاروبرقی زغال دارد؟

زغال جاروبرقی یکی از قطعات مهم و کاربردی این دستگاه می باشد که در قسمت موتور آن قرار دارد. این قطعات در اثر کار کردن کوتاه شده و در آخر تمام می شوند. تمام شدن زغال جاروبرقی می تواند مشکلات زیادی را برای یک جاروبرقی به وجود بیاورد از این رو بهتر است در صورت تمام شدن زغال جاروبرقی، سریعا اقدام به تعویض زغال ها کنید.

زغال جاروبرقی چیست؟

زغال جاروبرقی قطعه ای سیاه است که از گرافیت ساخته شده است که یک رسانای بسیارعالی است. این قطعه کوچک در رفت و برگشت خود با کلکتور اصطکاک ایجاد می کند و این موضوع باعث می شود که موتور به درستی کار خود را انجام دهد. حالا اگر این قطعه بسیار کوچک دارای خوردگی شده باشد و یا از بین برود، می تواند مشکلاتی را در کارکرد موتور جاروبرقی ایجاد کند.

خیلی اوقات وقتی زغال جاروبرقی تمام می شود، افراد فکر می کنند که موتور جاروبرقی سوخته است، در صورتی که نبود این قطعه هم می تواند در کارکرد موتور اختلال ایجاد کند و حتی باعث شود موتور از کار بیفتد.

علائم تمام شدن زغال جاروبرقی :

جاروبرقی از لوازمی ست که به صورت روزانه، مورد استفاده قرار می گیرد. این وسیله از قطعات مختلفی تشکیل شده است و هر بخش وظیفه ای را بر عهده دارد. یکی از این قطعات، زغال جاروبرقی نام دارد که به رنگ سیاه است و از ماده ای به نام گرافیت ساخته شده است. یکی از ویژگی های این قطعه، قدرت رسانایی بالای آن است.

در صورتی که این قطعه کوچک دچار خرابی مانند خورندگی شود، عملکرد موتور افت کرده و حتی مختل می شود. حرکات رفت و برگشتی زغال جاروبرقی، باعث ایجاد اصطکاک با کلکتور می شود و همین موضوع عدم صحت کار موتور این دستگاه ها را به دنبال دارد. این اختلال ایجاد شده در موتور، به حدی ست که برخی افراد فکر می کنند موتور جاروبرقی سوخته است و به همین دلیل، جاروبرقی کار نمی کند. در حالی که خرابی و تمام شدن زغال جاروبرقی ست که باعث خاموشی موتور گردیده است.

کاهش قدرت جاروبرقی :

یکی از اولین و مشخص ترین علائم تمام شدن زغال های جاروبرقی کم شدن قدرت مکش آن می باشد. که این موضوع ناشی از کاهش قدرت موتور می باشد.

البته باید توجه داشته باشید که کاهش قدرت جاروبرقی ممکن است تحت تاثیر دلایل دیگری باشد، و تمام شدن زغال جاروبرقی تنها یکی از این موارد می باشد. در نتیجه بهتر است جاروبرقی را باز کرده و در قسمت موتور آن، زغال ها را بررسی کنید.

و در صورت اتمام آن ها یک زغال جدید جایگزین کنید. در غیر این صورت دلیل کاهش قدرت موتور عوامل دیگری می باشد. البته اگر خودتان تخصص کافی در مورد جاروبرقی ندارید، بهتر است دستگاه را نزد یک فرد متخصص برده تا کار شما سریع تر و مطمئن تر حل شود.

ریپ زدن جاروبرقی :

زغال جاروبرقی در گذر زمان و با کار کردن، کوتاه تر می شوند. همین عامل باعث می شود تا نتوانند اتصال را به طور دائم برقرار کنند از این رو موتور جاروبرقی به صورت منقطع کار میکند. به این حالت که جاروبرقی مدام خاموش شود ریپ زدن گفته می شود. در صورت ریپ زدن جاروبرقی احتمال زیاد زغال هایتان کوتاه شده و باید تعویض شوند.

چرا موتور جاروبرقی جرقه میزند؟

اگر از جاروبرقی خود در مدت زمان طولانی، بدون وقفه استفاده نمایید، کلکتور آسیب میبیند و در نهایت منجر به جرقه زدن در جاروبرقی می شود. اگر ذغال در موتور گیر کند، در نهاین منجر به جرقه زدن در جاروبرقی می شود. فرسوده شدن بلبرینگ موتور، به کلکتور آرمیچر، فشار می اورد و در نهایت منجر به جرقه زدن در جاروبرقی می شود. عمده ترین دلیل جرقه زدن موتور جاروبرقی را باید ذغال برق موتور جاروبرقی عنوان کرد.

گرافیت چیست؟

گرافیت نوعی کربن بلوری است که به طور طبیعی وجود دارد.

ویژگی گرافیت

 1. بسیار نرم است
 2. با فشار بسیار کمی شکاف می خورد
 3. از وزن مخصوص خیلی کمی برخوردار است.
 4. در برابر گرما به شدت مقاوم است.
 5. تقریباً در تماس با هر ماده دیگر بی اثر است.

این خصوصیات فوق العاده باعث شده که طیف وسیعی از کاربردها را در متالورژی و ساخت داشته باشد. این ذغال گرافیت در قطارها، استاترهای اتومبیل، موتور کارخانجات صنعتی، دینام ها و… مصارف فراوانی دارد.

همچنین ذغال گرافیتی در ابزارآلات برقی کوچک و بزرگ مانند دریل بتن کن، فرز سنگ بری، مینی فرز، فرز آهنگری، دستگاه پولیش، انواع دریل و… وبیشتر لوازم صنعتی استفاده های فراوانی دارد.

این قطعه در داخل موتور دستگاه ها و ابزار برقی قرار می گیرد و چون ذغال گرافیتی یک قطعه مصرفی است در واقع باید گفت نوعی از لوازم یدکی مصرفی در موتور است کمتر شناخته شده است. مهم تر از همه اینکه به تراشکاری دقیق با دقت بسیار بالا نیازمند هستند.

چگونه ذغال برقی درست کنیم؟

یه دستگاهی به جای ذغال قلیان اومده به اسم ذغال برقی که با المنت گرما رو توید میکنه و دردسر های اماده کردن ذغال رو نداره. برای ساختش از یه دیمر و المنت استفاده شده که داخل یه تیکه سرامیک جاساز شده و به جای ذغال روی زرورق قلیان گذاشته میشه.

ذغال چیست؟

ذغال چوب ماده شکننده، سبک و سیاه رنگ باقی‌مانده از نیم‌ سوختن چوب یا دیگر اندام‌های جانوری و گیاهی است که بخش عمده ترکیباتشان تبدیل به کربن شده باشد. این کربن ناخالص درصدی ۸۵ تا ۹۸ درصدی دارد. علت آن که از داغ کردن یا سوزاندن چوب یا استخوان حیوان، زغال پدید می آید این است که آن ها بر اثر حرارت، آب و گازهای نهفته در خود را از دست می دهند، و فقط جسم جامدی از خود بر جای می نهند.

کربن عنصری شیمیایی در جدول تناوبی است که با (C) نشان داده شده و عدد اتمی آن ۶ است. عنصری غیر فلزی و فراوان در طبیعت است که، چهار ظرفیتی و دارای سه آلوتروپ است. کربن ( واژه لاتین carbo به معنی زغال چوب ) در دوران پیش از تاریخ، کشف شد؛ مردم باستان که آن را از سوختن مواد آلی در اکسیژن ضعیف تولید می کردند.

ویژگی‌ ذغال خوب :

 • نباید خاموش شود.
 • باید بدون باد زدن روشن بماند.
 • نباید دود کند.
 • باید با دوام باشد.
 • نباید گاز و بو داشته باشد.
 • باید پرحرارت باشد.
 • نباید جرقه داشته باشد.
 • نباید خاکستر فراوان تولید کند.

ذغال صنعتی یا Industrial coal چیست؟

با پیشرفت تکنولوژی های جدید در دنیای امروز و ورود قطعات صنعتی به زندگی و اجتماع مردم کلمه ذغال مفهوم جدیدی به خود گرفته است، آن هم ذغال های صنعتی که یک رسانای جریان الکتریکی و ماده ای مقاوم در برابر حرارت و محیط های شیمیایی با تراکم و چگالی های متنوع که از ترکیات مختلف ساخته می شود.

ذغال صنعتی یا ذغال گرافیتی ماده ایست که از فشرده سازی کربن خالص، استخراج شده از معادن ذغال سنگ ساخته می شود بعد از آن  در دمایی بین 2200 تا 2800 درجه سانتی گراد حرارت می بیند تا به گرافیت تبدیل شود در مجموع ذغال های صنعتی همان طور که از پسوند صنعتی آن می توان استنباط کرد درصنعت کاربرد فراوانی دارند.

همچنین به موادی که برای دو مصرف اصلی، انتقال جریان برق و یا فعالیت های مکانیکی مانند آب بندی کردن، روان کاری کردن و یا عایق حرارتی بودن مورد استفاده قرار می گیرد ذغال صنعتی گفته می شود. ذغال صنعتی تشکیل شده از کربن/ گرافیت و در مواردی رزین یا فلز هایی مانند مسی و نقره می باشد که با توجه به نوع دستگاه و محیط استفاده از ذغال نوع ترکیبات آن متغیر می باشد.این مواد کربنی و یا گرافیتی که می تواند ترکیبات دیگری از جمله فلز و یا رزین هم داشته باشد با چگالی و درصد سختی های گوناگونی ساخته می شود.

ذغال صنعتی با توجه به اینکه فلز نیست خصوصیاتی همچون رسانایی جریان برق، مقاومت در برابر حرارت، سایش و لغزش خوب، مقاومت در برابر محیط های شیمیایی، عدم قابلیت جوشکاری، چگالی حجمی متنوعی را دارد، همچنین خصوصیتی بسیار مهم این ماده سایشی بودن است، این امر از آسیب به قطعات مجاور خود در حین کار در دستگاه های مختلف جلوگیری می کند. در مجموع این ویژگی‌‌ها باعث شده تا در موتور‌های الکتریکی در بین قطعات چرخشی موتور و قطعات ثابت برای انتقال جریان الکتریکی و یا عملیات آب بندی، روان کننده و عملیات مکانیکی از Industrial coal استفاده شود و این موضوع باعث شده در صنایع مختلف، ذغال مورد اهمیت قرار گیرد.

به همین ترتیب با پیشرفت صنعت، ترکیبات و فشردگی ذغال های صنعتی گسترش بیشتری پیدا کرده است تا به نسبت نوع مصرف مورد نیاز و محیط پیرامونی فضای مصرف ذغال، بتوانیم بهره برداری خوبی در صنعت مورد نظر داشته باشیم. زغال صنعتی الکتریکی با نام های ذغال برقی، ذغال گرافیتی، کربن براش و جاروبک هم شناخته می شود، ذغال صنعتی الکتریکی یکی از اجزای مهم در موتور ژنراتور های الکتریکی محسوب می شود.

در مجموع ذغال صنعتی به قطعات کربنی مورد استفاده در صنایع مختلف گفته می شود که جزئی مهم و با اهمیت بالا برای ماشین آلات صنعتی و لوازم الکتریکی و مکانیکی به شمار می رود که این قطعه کرنی مصرفی بوده و قابلیت تعویض را داراست، البته در امر انتخاب نوع جنس ذغال صنعتی اید دقت فراوانی کرد تا بازدهی مناسی از سیستم داشته باشیم.

یکی از مهم ترین قطعات موتورهای الکتریکی ذغال صنعتی است این ذغال تنها نافلزی است که رسانای جریان الکتریسیته بوده و جریان برق را از خود عبور می دهد.

حتما بخوانید:  کاربرد انواع شارژر باطری ماشین چیست؟ دلایل تخلیه شارژ باطری خودرو چیست؟

ذغال موتور الکتریکی چیست؟

یکی از مهم ترین قطعات موتورهای الکتریکی ذغال صنعتی است علت استفاده آن در وسایل برقی این است که این ذغال تنها نافلزی است که رسانای جریان الکتریسیته بوده و جریان برق را از خود عبور می دهد. کاربرد این ذغال ها انتقال دادن جریان الکتریسیته بین قطعات چرخشی موتور و قطعات ثابت در آن است.

خاصیت مهمی که این ذغال داراست این است که چون از فلز نرم تر است هیچ آسیبی به قسمت های مختلف و قطعات چرخشی موتور نمی زند بلکه به مرور زمان و در اثر کارکرد موتور خود ذغال به مصرف رسیده و تمام می شود.

البته کربن براش ها هم نوعی از ذغال صنعتی هستند که از سیم های نازک مسی تشکیل می شوند که در صنعت مهندسی برق کاربرد داشته و از گرافیت و کربن درست می شوند. کربن براش ها در دهه های اخیر توسعه فراوان یافتند و از قطعات ضروری برای وسایل الکتریکی محسوب می شوند.

هدایت الکتریسیته به قطعات متحرک برقی به دلیل ثابت نبودن و چرخش به وسیله سیم های مسی غیر ممکن است چون سیم و کابل به دور خودش پیچیده شده است و بدین ترتیب موتور از حرکت خواهد ایستاد. برای همین این اتصال به وسیله ذغال صنعتی بر روی پوسته ی کالکتور موتور انجام می شود.

کار زغال در دریل چیست؟ علائم تمام شدن زغال دریل چیست؟

ذغال دریل یکی دیگر از قطعاتی است که جزء اقلام مصرفی این ابزارآلات محسوب شده و به مرور زمان تمام می شود و نیاز به تعویض پیدا می کند. ذغال در ابزارهای مختلف وجود دارد و کاربرد آن یکسو سازی جریان می باشد.جریان برق ابتدا وارد ذغال شده و پس از یکسو سازی به وسیله اتصال با کلکتور، به سیم پیچ های موتور وارد می شود. سیم پیچ های موتور که معمولا کلاف هایی از جنس سیم مسی هستند با تشکیل قطب های مغناطیسی، آهنربای مغناطیسی به وجود آورده و انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی دورانی در شفت مرکزی تبدیل می کنند.

ذغال معمولا از جنس گرافیت ساخته می شود چرا که قابلیت رسانایی خوبی داشته و البته در برابر خردگی بر اثر اصطکاک مقاومت بالایی دارد، همچنین قابلیت ساییدگی آسان با جرقه کمتر را ارائه می دهد که باعث تولید گرمای کمتر می شود. اما با این حال پس از مدتی ذغال به اتمام رسیده و نیاز به تعویض پیدا می کند. دریل ها براساس نوع کاربری در دسته های مختلفی قرار می گیرند، به عنوان مثال دریل بتن کن و چکشی به منظور سوراخکاری و تخریب بر روی بتن و مصالح ساختمانی به کار می روند.

هنگام کار بر روی بتن و مصالح گرد و غبار زیادی از حفره های تعبیه شده ابزار وارد آن می شود که باعث می شود ابزار در معرض آسیب قرار گیرد، بنابراین بسیار مهم است که پس از فعالیت های این چنینی نسبت به خارج کردن گرد و غبار از ابزار اقدام شود، این گرد و غبار را می توان به وسیله فشار باد خارج نمود. برای این منظور به وسیله نازل های تفنگی کمپرسورهای باد استفاده کنید.

نکته دیگری که برای نگهداری و بالا بردن طول عمر این گونه ابزارآلات باید در نظر داشت، کنترل دمای ابزار است، به علت حرکت با سرعت بالا و گرمایی که درون این گونه ابزارآلات تولید می شود، احتمال آسیب به این ابزارآلات بسیار بالاست پس بهتر است حین کاربری های طولانی مدت و سنگین، وقفه هایی با فواصل زمانی معین به کار داده شده و ابزار را خاموش کنید تا دمای ابزار پایین آمده سپس به کار ادامه دهید.

کاربرد زغال دینام چیست؟ نقش زغال در دینام چیست؟

نحوه عملکرد دینام خودرو

دینام که یک موتور الکتریکی در خودرو می باشد، با استفاده از حرکت میل لنگ موتور خودرو در زمان روشن بودن اتومبیل با استفاده از سیم پیچ الکتریکی و میدان مغناطیسی پوسته دینام در حول محور خود چرخش نموده و برق مورد نیاز خودرو را تولید می نماید. اگر بخواهیم به با جزئیات بیشتری به عملکرد دینام بایستی گفت که آرمیچر موجود در دینام به وسیله چرخش در مدار مغناطیسی بالشتک های بدنه دینام تولید برق نموده که به وسیله ذغال های موجود در دینام جمع‌آوری شده و بدین ترتیب خروجیهای دینام خودرو قادر به ارایه جریان لازم خواهند بود.

وظیفه زغال دینام خودرو چیست؟

وظیفه زغال داخل دینام خودروی شما جمع کردن الکترون ها از روی کلکتور است. این قطعه کوچک در خودرو یکی از قطعات کوچک ولی تقریبا با قیمت بالا است. برای همین دانستن زمان تعویض زغال دینام خودرو خیلی اهمیت دارد.

علائم خرابی دینام خودرو

 • کم شدن نور چراغ‌های داخلی و خارجی
 • روشن شدن چراغ هشدار خودرو
 • روشن نشدن سیستم صوتی خودرو
 • بالا و پایین نشدن پنجره‌ها
 • از کار افتادن گرمکن خودرو و سیستم تهویه
 • اختلال در وضعیت نمایش آمپرهای اتومبیل
 • استشمام بوی سوختگی سیم
 • دیر روشن شدن خودرو
 • خالی شدن مداوم باتری خودرو  و …

چه عواملی موجب خرابی دینام خودرو می‌شود؟

استفاده بیش از حد از کولر خودرو، علی‌الخصوص در ترافیک‌های سنگین، سرعت خودرو را کاهش داده و در نتیجه دور موتور هم کم می‌شود. این امر سبب کاهش قدرت تولید برق دینام خواهد شد و به دینام آسیب وارد می‌کند. هوای گرم موجب افزایش درجه حرارت موتور می‌شود و درنتیجه فشار زیادی به دینام وارد می‌شود.

با پایین آمدن طولانی مدت دور موتور، دینام دیگر قادر به شارژ باتری نیست. پس برق خودرو از طریق دینام تامین می‌شود. این امر فشار زیادی به دینام وارد کرده و ممکن است موجب سوختن دینام شود.

پاره شدن و حتی شل شدن تسمه دینام از دیگر دلایل خرابی دینام خودرو است. اگر متوجه آسیب ظاهری تسمه دینام شدید، سریع نسبت به تعویض آن اقدام کنید.با تمام شدن زغال دینام، عملکرد آن دچار مشکل می‌شود. البته در صورت تمام شدن زغال، نیاز به تعویض دینام نیست، بلکه فقط باید زغال را تعویض کنید.

سوختن سیم پیچی داخلی دینام، یکی دیگر از دلایل خرابی دینام است که در این شرایط، امکان تعمیر وجود ندارد و باید دینام را تعویض کنید. فرسوده بودن تسمه دینام خودرو، موجب خرابی دینام می‌شود.

نقش ذغال در موتور الکتریکی

زغال صنعتی باوجود نافلز بودن اما رسانای جریان الکتریکی است، همچنین نرم و منعطف بوده و آسیبی به قطعات مجاور خود وارد نمی‌کند، این ویژگی‌‌ها باعث شده تا در موتور‌های الکتریکی برای انتقال دادن جریان الکتریسیته بین قطعات چرخشی موتور و قطعات ثابت در آن از زغال صنعتی استفاده شود. زغال صنعتی به‌ مرورزمان و با کارکرد موتور مصرف‌ شده و تمام می‌شود. علاوه بر این کربن براش نیز خود نوعی زغال صنعتی است که از سیم‌‌های نازک مسی و از گرافیت و کربن ساخته‌ شده و در صنعت مهندسی برق به کار می‌رود.

برای انتقال جریان به قطعات متحرک برقی، از زغال صنعتی بر روی پوسته‌ی کالکتور موتور استفاده می‌شود، زیرا در صورت استفاده از سیم‌های مسی برای هدایت الکتریسیته به قطعات متحرک برقی، به دلیل ثابت نبودن و چرخش، سیم و کابل به دور خودش پیچیده شده و گره‌ خورده و موتور را از حرکت متوقف می‌کند.

علت جرقه زغال

مهمترین عامل برای ایجاد جرقه در صنعت برق، فاصله افتادن بین دو جسم هادی می باشد. زمانی که جریان الکتریکی در اجسام رسانا در حال انتقال است و بین آن دو فاصله ایجاد می شود الکترون ها مسیر کوتاه بین دو جسم را به صورت جرقه طی می کنند، این اتفاق را می توان زمانی که دو سیم دارای بار مثبت و منفی به هم نزدیک می شوند مشاهده کرد یا اینکه وقتی روی فرش راه می رویم و دستمان را به جسم فلزی نزدیک می کنیم الکترون های ایجاد شده در سطح بدنمان به سرعت به سمت جسم فلزی برای تخلیه بار اضافی حرکت می کنند و باعث جرقه می شوند.

همانطور که گفته شد عامل اصلی ایجاد جرقه در صنعت برق وجود فاصله بین دو جسم رسانا در هنگام انتقال جریان الکتریکی است و در این مبحث منظور ما از جسم رسانا زغال الکتریکی و سطح مقابل آن که می تواند کالکتور، اسلیپ رینگ و یا ریل انتقال جریان باشند.

ایجاد فاصله بین ذغال و کلکتور یا رینگ خود از عاملان مختلفی نشئت می گیرد که می توان آن ها را به ترتیب نام برد.

 • استفاده از ذغال صنعتی نو بدون آب ندی کردن
 • کم بودن فشار فنر یا ضعیف شدن فنر
 • خراب شدن کلکتور یا اسلیپ رینگ
 • شکستگی سطح ذغال
 • وجود گرد و غبار و کثیفی در سطح ذغال و کلکتور
 • خراب یا کثیف شدن جاذغالی

نقش زغال در موتور چیست؟ ساخت ذغال موتور چیست؟

از ذغال های گرافيتی به وفور در صنايع استفاده مي شود و يكي از كاربرد های حياتي ذغال استفاده از آن در ماشين های الكتريكی مانند ژنراتور ها و موتور هاست به گونه ای كه اين ذعال ها يا جاروبك ها در گرداندن چرخ صنعت نقش مهمي ايفا مي كنند. به عنوان مثال از اين جاروبك ها در ژنراتور نيروگاه ها استفاده مي شود تا جريان الكتريكي به روتور ( قسمت استوانه ای گردنده ژنراتور ) انتقال يابد روی روتور سيم پيچي وجود دارد كه گاه تا 1500 آمپر جريان دارد و به كمك اين جريان آهنربای الكتريكي در ژنراتور ايجاد مي شود و ژنراتور قادر به توليد برق مي شود و اين جريان زياد از طريق اين ذغال ها و اسليپ رينگ ها به سيم پيچ روتور انتقال مي يابد. به همين دليل اين ذغال ها يا جاروبك ها بايد كيفيت بالا و خواص منحصر به فردی داشته باشند تا علاوه بر اينكه با كمترين تلفات حرارتي جريان را انتقال دهند خود سبب بروز مشكلات ديگر نشوند. یا در قطارهای سریع السیر باید الکتریسته ساکن قطار به زمین انتقال یابد تا از بروز صدمات به بیرینگ ها و دیگر قطعات جلوگیری شود و این مهم توسط جاروبک های گرافیتی انجام می گیرد.

ذغال صنعتی تشکیل شده از کربن / گرافیت و در مواردی رزین یا فلزهایی مانند مسی و نقره می باشد که با توجه به نوع دستگاه و محیط استفاده از ذغال نوع ترکیبات آن متغیر می باشد.

باید دقت کنیم ذغال صنعتی جزء مهمترین قطعات مورد استفاده در موتور ژنراتور ها می باشد، البته کاربرد زغال صنعتی در اطراف ما بسیار شایع هست همانند لوازم برقی خانگی مثل لباسشویی، سشوار، چرخ گوشت، جارو برقی، آبمیوه گیری که ساده هستند تا موتور های عظیم الجسه ای که برای تبدیل نیروی الکتریکی به حرکتی و بالعکس کار می کنند، از جمله فضاها و دستگاه هایی که در آن ها از زغال استفاده می شود می توان به توربین های بادی و آبی، صنایع فولاد، صنایع نساجی، صنایع تولید کننده مواد غذایی، صنایع بسته بندی، صنعت سیمان و غیره نام برد.

حتما بخوانید:  انکودر

شاید باورش برایتان سخت باشد اما ذغال در خودرو هایمان هم یکی از رکن های اساسی است و در استارت، دینام، شیشه های برقی و اکثر قسمت های اتومبیل زغال صنعتی نقشی حیاتی ایفا می کند. ذغال صنعتی الکتریکی یکی از اجزای مهم در موتور ژنراتور های الکتریکی محسوب می شود.

از ماشین های دوار و چرخنده برای تبدیل انرژی الکتریکی به مکانیکی و یا برعکس استفاده می شود، عملکرد تمام ماشین های الکتریکی چه موتور و چه ژنراتور با استفاده از جریان مستقیم و یا متناوب، به اصول القای الکترو مغناطیسی بستگی دارد.

ذغال صنعتی یا ذغال برقی جزء اصلی در انتقال جریان در ماشین و دستگاه های چرخان است، اگرچه آن ها از نظر اندازه، شکل و ترکیبات فنی نسبت به کلکتور و اسلیپ رینگ متفاوت هستند اما ذغال ها در این گروه عمکلرد اصلی یکسانی را انجام می دهند و آن هم انتقال جریان الکتریکی از قسمت ثابت به قسمت در حال حرکت دستگاه یا بلعکس یک مدار الکتریکی است، برای هدایت جریان به قسمت محرک سیستم از سیم نمی توان استفاده کرد به این علت که سیم به دور خود چرخیده، جدا می شود و دستگاه از حرکت می ایستد، بنابراین با اتصال زغال صنعتی که یک هادی جریان برق پوسته کلکتور یا اسلیپ رینگ انرژی الکتریکی را منتقل می کنیم.

ذغال برقی تنها رسانای الکتریکی غیر فلز می باشد و همین مسئله باعث شده با توجه به نرم تر بودن زغال نسبت به فلزات، در اتصال ذغال با قسمت متحرک ماشین، کلکتور یا اسلیپ رینگ آسیب نبیند و زغال صنعتی استفاده شده به مرور زمان خورده شده و تمام می شود، که این موضوع ذغال صنعتی الکتریکی را در حوزه لوازم یدکی ماشین آلات قرارداده است.

زغال صنعتی به دلیل خاصیت سایشی خوب خود و درجات فشردگی مختلفی که از آن در دسترسی است می تواند در محیط های حساس و خشک که قابلیت روغن کاری را ندارند نقش روان کننده را ایفا کند و از قطعات ماشین آلات و سیستم های صنعتی محافظت کند.

انواع زغال صنعتی، ذغال الکتریکی موجود در بازار ایران به دسته های زیر تقسیم بندی می‌گردد:

 • زغال کربن صنعتی بدون سیم
 • زغال کربنی ( ذغال گرافیتی ) صنعتی بدون سیم مگا Mega آلمان
 • زغال کربن صنعتی سیم دار
 • زغال کربنی ( ذغال گرافیتی ) صنعتی سیم دار مگا Mega آلمان
 • زغال کربن صنعتی فنردار
 • زغال کربنی ( ذغال گرافیتی ) صنعتی فنردار مگا Mega آلمان
 • زغال کربن صنعتی دوبل
 • زغال کربنی ( ذغال گرافیتی ) صنعتی دوبل مگا Mega آلمان
 • زغال مس صنعتی بدون سیم
 • زغال مسی ( ذغال متال دار ) صنعتی بدون سیم مگا Mega آلمان
 • زغال مس صنعتی سیم دار
 • زغال مسی ( ذغال متال دار ) صنعتی سیم دار مگا Mega آلمان
 • زغال مس صنعتی فنردار
 • زغال مسی ( ذغال متال دار ) صنعتی فنردار مگا Mega آلمان
 • زغال مس صنعتی دوبل
 • زغال مسی ( ذغال متال دار ) صنعتی دوبل مگا Mega آلمان
 • زغال کربن الکتریکی بدون سیم
 • زغال کربنی ( ذغال گرافیتی ) الکتریکی بدون سیم الکربن eleCarbon روسیه
 • زغال کربن الکتریکی سیم دار
 • زغال کربنی ( ذغال گرافیتی ) الکتریکی سیم دار الکربن eleCarbon روسیه
 • زغال کربن الکتریکی فنردار
 • زغال کربنی ( ذغال گرافیتی ) الکتریکی فنردار الکربن eleCarbon روسیه
 • زغال کربن الکتریکی دوبل
 • زغال کربنی ( ذغال گرافیتی ) الکتریکی دوبل، الکربن eleCarbon روسیه
 • زغال مس الکتریکی بدون سیم
 • زغال مسی ( ذغال متال دار ) الکتریکی بدون سیم الکربن eleCarbon روسیه
 • زغال مس الکتریکی سیم دار
 • زغال مسی ( ذغال متال دار ) الکتریکی سیم دار الکربن eleCarbon روسیه
 • زغال مس الکتریکی فنردار
 • زغال مسی ( ذغال متال دار ) الکتریکی فنردار الکربن eleCarbon روسیه
 • زغال مس الکتریکی دوبل
 • زغال مسی ( ذغال متال دار ) الکتریکی دوبل، الکربن eleCarbon روسیه

تفاوت قیمت خرید و فروش شرکت در ساخت و تولید کارخانه محصولات ذغال مس / زغال متال چیست؟ 

 • زغال مس نیمه گرافیتی صنعت لوازم خانگی
 • زغال مس نیمه گرافیتی ابزار آلات برقی
 • زغال مس گرافیت
 • زغال مس گرافیتی صنعت لوازم خانگی
 • زغال مس گرافیتی ابزار آلات برقی

نحوه کار و کاربرد در قیمت تولید انواع زغال تراکشن چیست؟

 • ذغال تراکشن موتور ( الکتروموتور ) T500 صنعت حمل و نقل ریلی
 • ذغال تراکشن موتور ( الکتروموتور ) T900 صنعت حمل و نقل ریلی
 • ذغال تراکشن مترو
 • ذغال تراکشن قطار شهری

نقش قیمت فروش زغال ژنراتور چیست؟راد الکتریک نمایندگی انحصاری مگا Mega آلمان و الکربن eleCarbon روسیه

 • ذغال ژنراتور گازی
 • ذغال ژنراتور بخار
 • زغال ژنراتور برق
 • ذغال توربین بادی نیروگاهی
 • ذغال توربین گازی

برای مشاهده انواع زغال صنعتی ( ذغال گرافیت کربن ) شرکت مگا آلمان Mega و الکربن روسیه eleCarbon کلیک نمایید.

ساخت و فروش زغال موتورهای اسلیپ رینگ مگا Mega آلمان و الکربن eleCarbon روسیه:

 • زغال اسلیپ رینگ الکتروموتور AC فن صنایع فولاد
 • زغال اسلیپ رینگ الکتروموتور AC رافینگ صنایع فولاد
 • زغال اسلیپ رینگ الکتروموتور AC کرین صنایع فولاد
 • زغال کلکتور صنعتی
 • ذغال جاروبک میکسر
 • زغال جاروبک آسیاب
 • زغال جاروبک سنگ شکن
 • زغال آرمیچر
 • جاذغالی میکسر
 • جاذغالی (هولدر زغال – هولدر براش) Holder موتور ( الکتروموتور )
 • ذغال کوره القایی
 • ذغال جرثقیل

کاربرد ساخت و تولید انواع بوش گرافیتی چیست؟

 • بوش گرافیتی با گرید EK20 اصل آلمان
 • بوش گرافیتی با گرید EK40 اصل آلمان
 • بوش گرافیتی با گرید EK2200 اصل آلمان
 • بوش گرافیتی با گرید EK3205 اصل آلمان
 • بوش گرافیت کربنی

کارخانه تولید و ساخت انواع محصولات بلوک ذغال گرافیتی چیست؟

 1. زغال گرافیتی در قطر های مختلف با سینگل وایر 0.05 میلیمتر با کیفیت رسانایی عالی و عدم افت ولتاژ و مقاومت کم
 2. زغال گرافیت مس
 3. ذغال گرافیتی الکتروموتور
 4. ذغال گرافیتی موتور
 5. کربن گرافیتی
 6. ورق گرافیتی
 7. صفحه گرافیتی
 8. رینگ گرافیتی 3 تیکه توربین کمپرسور
 9. واشر گرافیتی
 10. نازل گرافیتی
 11. گرافیت مکانیکی جهت آب بند مکانیکی
 12. گرافیت مکانیکی جهت سیل مکانیکال
 13. گرافیت روانکاری کوره
 14. گرافیت قالب سازی
 15. گرافیت کربنی
 16. ضایعات گرافیت صنعتی برای ذوب یا فعالیت های دیگر
 17. تکه گرافیت صنعتی برای ذوب یا فعالیت های دیگر

راد الکتریک توزیع کننده رسمی ذغال گرافیتی ( کربنی ) دستگاه جوشکاری و زغال مسی ( متال دار ) موتور جوش مگا Mega آلمان و الکربن eleCarbon روسیه در سراسر ایران مختص برند های:

 • زغال دستگاه جوشکاری لینکولن ( ذغال Lincoln Electric )
 • زغال موتور جوش ای اس ای بی ( ذغال ESAB Welders )
 • زغال دستگاه جوشکاری میلر ( ذغال Miller Electric )
 • زغال موتور جوش هوبارت ( ذغال Hobart Welders )
 • زغال دستگاه جوشکاری لوتوس ( ذغال LOTOS Technology )
 • زغال موتور جوش اورلست ( ذغال Everlast Welders )
 • زغال دستگاه جوشکاری ایستوود ( ذغال Eastwood )
 • زغال موتور جوش فورنی ( ذغال Forney )
 • زغال دستگاه جوشکاری امیکو ( ذغال AMICO Power )
 • زغال موتور جوش ولکان ( ذغال VULCAN )
 • زغال دستگاه جوشکاری اونان ( ذغال Onan )
 • زغال موتور جوش مارکونی ( ذغال Marconi )

جهت مشاهده انواع ذغال گرافیتی و زغال مسی شرکت مگا آلمان Mega و الکربن روسیه eleCarbon کلیک نمایید.

پودر مس چیست؟

مس یک فلز قرمزرنگ، چکش‌خوار و شکل‌پذیر است. هدایت حرارتی و الکتریکی بالایی دارد و مقاومت به خوردگی آن نیز خوب است. در کانه های سولفیدی، کربناتی، آرسنیدی و کلریدی پیدا می‌شود.

استخراج این فلز با تسویه کانه به منظور تولید اکسید فلز و به دنبال آن الکترولیز به منظور کاهش و خالص سازی همراه است. این عنصر در واکنش با اسید های غیراکسیدی بی تاثیر است، در حالی که با عوامل اکسیدی وارد واکنش می‌شود.

این عنصر در معرض هوا زنگار سبزی از کربنات تشکیل می‌دهد. مس تحت حرارت با اکسیژن ترکیب می‌شود و در حرارت سرخ ( حرارتی که در آن جسم گداخته قرمز می‌شود) CuO و در دماهای بالاتر Cu2O تولید می‌کند.

پودر مس یکی از مهمترین عناصر بوده که به رنگ قرمز، چکش‌خوار و شکل پذیر است. جلای فلزی روشنی دارد. رسانای خوب حرارت و الکتریسیته است و به‌خاطر چکش خواری از این عنصر در ورقه‌ها، سیم و لوله استفاده می‌شود.

هدایت الکتریکی مس خالص تنها از نقره کمتر است، بنابراین اصلی‌ترین کاربرد آن در صنایع الکتریکی است. مس همچنین یکی از اصلی‌ترین اجزای برخی از مهمترین آلیاژهاست. ( مثلاً برنج، برنز و برنز آلومینیوم )

نام صنعتی : پودر مس | Copper Powder

فرمول شیمیایی : Cu

نام و انواع پودر مس :

 • پودر مس آزمایشگاهی
 • مس پودری
 • پودر نانو مس
 • پودر مس مرک
 • خرید پودر مس آزمایشگاهی
 • پودر مس چینی
 • پودر مس آلمانی
 • پودر مس صنعتی

کاربرد پودر مس چیست؟ کاربرد پودر مس در کجاست؟

کاربرد مس تا قبل از اختراع برق و جریان الکتریسیته بسیار محدود بود. از زمان این اختراع ارزشمند یعنی چیزی در حدود 2 قرن پیش تا به امروز از این فلز استفاده های بسیاری شده است. مهم‌ترین دلیل این امر این است که فلز مس یکی از بهترین و ارزان ترین فلز های رسانای جریان الکتریسیته است و به راحتی جریان برق را از خود عبور می‌دهد. علاوه بر این انعطاف پذیری و مقاومت بسیار فلز مس در برابر فرسایش، این فلز را به یکی از ایمن‌ترین فلزات برای استفاده در انواع سیم برق و ابزارآلات انتقال برق تبدیل کرده است. درحال حاضر صنعتی‌ترین کشورهای دنیا در مهمترین کارخانجات تولید لوازم الکتریکی خود از این فلز گرانبها بهره می‌برند.

به طور کلی در مواردی که خواص انتقال الکتریکی و حرارتی زیاد با طول عمر و مقاومت قابل توجه نسبت به فرسودگی مورد نیاز است، مس و آلیاژهای آن کاربرد دارند. شاید به همین دلیل باشد که صنعت برق یکی از بزرگ‌ترین مصرف کنندگان مس در بین صنایع دیگر است. از فلز مس در انواع کابل برق فشار ضعیف، فشار متوسط و فشار قوی استفاده می‌شود و به عنوان بخش اصلی موتور ها و مبدل های کاربردی در صنعت به کار برده می‌شود.

پودر مس در کاربردهای بسیاری استفاده می‌شوند، از کاربردهای بازاری گرفتاری تا تکنولوژیکی. این امر از گستره‌ی متنوع خواص فیزیکی و شیمیایی آن‌ها ناشی می‌شود.

چگالی و نقطه‌ی ذوب مس پودری آن‌ها را برای اختلاط با پودرهای آهن به‌منظور ساخت اجزای پرس‌شده و زینترشده و اجزای ترمز زینتری به گزینه‌ای ایده‌آل بدل می‌کند.

مهم‌ترین کاربرد پودر در تولید یاتاقان‌های برنزی خود‌روان‌کار متخلخل، ساخته‌شده با متالورژی پودر ( PM )، به‌منظور استفاده در خودرها و نیز در لوازم خانگی و ابزارآلات الکترونیکی و ماشین‌‌‌های تجاری است.

پودرهای مس و آلیاژهای مس ( به‌خصوص پودرهای برنج ) همچنین در ساخت اجزای سنتی PM کاربردی‌اند؛ مثلاً اجزای مسی PM برای کاربردهای الکتریکی استفاده می‌شوند و همچنین اجزای برنجی PM در بازارهای اتومبیل و سخت‌افزارهای داخلی به‌کار گرفته می‌شوند.

مس پودری یک افزودنی آلیاژی در اجزای آهنی PM است. ( مثلاً در گرافیت حاوی ۲ درصد آهن و ۰.۸ درصد مس ) این دومین کاربرد مهم مس پودری است. این کاربرد به افزایش استحکام زینتری بدون کاهش تراکم‌پذیری می‌انجامد.

پودرهای عنصری و آلیاژنشده مس نیز به‌عنوان اجزای پودرهای تراوشگر در فرآیندهای جایگزین به کار گرفته می‌شوند، این مسئله به افزایش چگالی، استحکام و سختی اجزای آهنی پرس‌شده و زینترشده می‌انجامد.

همچنین مقادیر کمتر پودرهای مس و پایه مسی به منظور تولید ذغال دینام ( جاروبک ذغالی )، یاتاقان های فولادی، مواد زینترشده اصطکاکی، ابزارهای الماس، اجزای قالب‌گیری تزریقی و فیلترهای متخلخل استفاده می‌شوند.

فارغ از کاربردها در متالورژی پودر، مس پودری و پودر برنز کاربرد های پراهمیتی به عنوان پولک در رنگ‌ها و جوهرها، پودرهای لحیم‌کاری و چسب‌ها، و همچنین در ادوات الکترونیکی دارند. همچنین می‌توان به کاربردهای شیمیایی‌ آن‌ها، مثلاً در کاتالیست‌ها، نیز اشاره کرد.

برخی نظیر پودرهای پراکنده مس که با اکستروژن تقویت شده‌اند، به‌منظور تولید محصولات کارشده‌ و چگال به‌کار گرفته می‌شوند. این محصولات زمانی که به هدایت الکتریکی بالاتری نیاز باشد، مثلاً در الکترودهای جوشکاری نقطه ای، استفاده می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 1 =