صفحه اصلی وبلاگ

دستگاه استابلایزر چیست؟ آموزش طرز کار با استابلایزر | استابلایزر چگونه کار میکند؟

Servo-Voltage-Regulator-Stabilizer-Goldsta-radelect

استابلایزر دستگاهی است که به کمک آن نوسانات ولتاژ شبکه برق جبران می‌شود. با توجه به کم و زیاد شدن بارگذاری شبکه برق در طول شبانه روز، روزهای هفته و حتی فصل‌های گوناگون سال، ولتاژ آن یکسان نبوده و زیاد و کم می‌شود. برای نمونه در فصل تابستان و در هنگام غروب آفتاب از یک سو همچنان گرمای روز از بین نرفته و نیاز است که کولرها روشن باشند، از سوی دیگر با کم شدن روشنایی، چراغ‌های ساختمان‌ها نیز روشن هستند و نیز در این زمان همه واحدهای اداری، تجاری، صنعتی و خانگی پویا و لوازم برقی آن ها نیز روشن هستند، در تایم مصرف برق به بیشترین اندازه خود می‌رسد و ولتاژ شبکه بسیار کم می‌شود ولی در فصل‌های خنک و در نیمه‌های شب که مصرف برق بسیار کم است، ولتاژ شبکه به بیشینه خود می‌رسد، بنابراین کم و زیاد شدن ولتاژ برق طبیعی و گریز ناپذیر است.

از قدیم تا کنون دو تکنولوژی فراگیر برای جبران نوسان ولتاژ برق شهر به کار گرفته شده است. در روش نخست، یک اتو ترانسفورماتور ( Auto-Transformer ) با چندین سر بیرون آمده از سیم پیچ ثانویه، به کار رفته است.

در ساختار پایین، با توجه به دامنه ولتاژ ورودی، یکی از کلیدهای SW1،SW2 یا SW3 وصل می‌شوند. برای نمونه، چنانچه ولتاژ برق شهر دامنه خوبی داشته باشد، SW2 روشن می‌شود و اگر برق ورودی با افت یا افزایش همراه باشد، به ترتیب SW1 و SW2 ولتاژ مناسب را به بار می‌رسانند.

همان طور که دیده می‌شود، پیاده سازی ساختار نشان داده شده با کاربرد رله انجام می‌شود و روش پله-پله آن نمی‌تواند ولتاژ بار را در مقدار ویژه‌ای تثبیت کند، بلکه همواره آن را در بازه مناسبی نگاه می‌دارد، از دید کارشناسان به کار بردن واژه استابلایزر برای چنین ابزاری که ولتاژ خروجی آن روی یک عدد تثبیت نشده است، نادرست بوده و ترانس اتوماتیک رله‌ای برای نام گذاری آن بهتر است. البته این واژه دانسته یا نادانسته به وسیله بسیاری از فروشندگان، همکاران و حتی سازندگان عزیز به کار برده می‌شود که نیازمند اصلاح است.

ساختار دیگری که برای جبران نوسان ولتاژ به کار می‌رود، اتو ترانسفورماتور دیگری است که سیم پیچی آن بر روی هسته‌های حلقوی انجام شده و تک تک دورهای آن در دسترس هستند. از آنجا که شماره دورهای سیم پیچی بسیار زیاد است، به کار بردن رله برای وصل کردن آنها ناشدنی است. از این روی، روکش لاکی سیم‌ها تراشیده شده و یک جاروبک زغالی که به خروجی وصل است به کمک یک موتور سروو روی آنها لغزیده و با جابه‌جایی آن ولتاژ خروجی تنظیم می‌شود.

استابلایزر

تصویر فوق مربوط به استابلایزر سروو موتوری است.

از آنجا که با جابه‌جایی‌های اندک جاروبک، می‌توان نوسانات کوچک ولتاژ را نیز جبران نمود، بنابراین کارکرد این گونه جبران سازها بسیار به استابلایزر شبیه است، ناگفته نماند لغزش پیوسته جاروبک همراه با خوردگی آن در کوتاه مدت باعث از بین رفتن آن و بروز اتصال کوتاه در سیم پیچی ترانس می ‌شود و در چنین مواردی دستگاه دچار آسیب دیدگی جدی و جبران ناپذیر می‌شود، همچنین از آنجا که شتاب سامانه مکانیکی برای جابه‌جایی جاروبک بسیار پایین است، جبران جهش‌های ناگهانی ولتاژ با کندی فراوان همراه است و استابلایزر نمی‌تواند از رسیدن نوسان به بار پیش گیری کند.

برای از میان برداشتن همه کاستی‌های دستگاه‌های موجود، دانشمندان تحقیقات گسترده ای را از سال ۱۳۹۲ برای ساخت نمونه جدیدی از استابلایزر که تا پیش از آن نبوده آغاز نمود، برجسته‌ ترین توانایی‌های کلیدی در نظر گرفته شده برای این دستگاه عبارتند از:

 • تثبیت دقیق ولتاژ خروجی روی اندازه نامی با دقت ۱± ولت
 • کارکرد ایستا و بدون استهلاک
 • جبران سازی پرشتاب نوسانات ولتاژ در بازه گسترده‌ای از ولتاژ

این آرایش نوآورانه، علاوه بر آنکه می‌تواند ولتاژ خروجی را در اندازه نامی نگاه دارد، دارای کارکردی بدون فرسایش است و با شتابی بسیار زیاد به جبران نوسانات ولتاژ می‌پردازد، برای نمونه این دستگاه می‌تواند جهش آنی ولتاژ به اندازه ۶۵ ولت را در کمتر از ۴ هزارم ثانیه جبران نماید که در گونه خود یک دست آورد بزرگ به شمار می‌آید.

استابلایزر

تنظیم کننده ولتاژ استاتیک ( استابلایزر ) چگونه کار می کند؟

همانطور که در صفحه محصول ما ذکر شده است، تنظیم کننده ولتاژ استاتیک شامل قطعات متحرک نیست به جز تنظیم کننده ولتاژ سروو. این تنظیمات ولتاژ را تنها با کمک مدارهای الکتریکی ثابت انجام می دهد. در این بحث، ما با نحوه کار تثبیت کننده ولتاژ استاتیک آشنا خواهیم شد.

مدار کنترل دیجیتال DSP به طور مداوم ولتاژ ورودی، ولتاژ خروجی، جریان بار و جریان IGBT را با کمک CTs و VTs کنترل می کند. بر اساس این مقادیر، کنترل کننده DSP پل IGBT را برای تولید ولتاژ در خروجی خود با استفاده از روش PWM کنترل می کند.

استابلایزر استاتیک

حالت افزایش حالت کارکرد تنظیم کننده ولتاژ استاتیک ( استابلایزر )

به عنوان مثال در نظر بگیرید که بار 220 ولت در خروجی تنظیم کننده ولتاژ استاتیک متصل است. و فرض کنید که ولتاژ پایین 180V در خط ورودی موجود است که باید به 220V اصلاح شود. هنگامی که کنترل کننده DSP مقدار ولتاژ ورودی، ولتاژ خروجی، جریان بار و جریان IGBT را اندازه گیری می کند، ولتاژ را اصلاح می کند پل IGBT را برای تولید 40V (220-180 = 40V) در خروجی خود که در فاز با ولتاژ خط ورودی است تولید می کند. آن را در ترانسفورماتور ثانویه افزایش می دهد 40V. از هر دو ولتاژ؛ خط ورودی و ولتاژ در ثانویه ترانسفورماتور تقویت کننده باقیمانده در فاز یکدیگر قرار می گیرند، اضافه می شوند و ولتاژ خروجی به 220 ولت اصلاح می شود.

حالت Buck کار تثبیت کننده ولتاژ استاتیک

به عنوان مثال در نظر بگیرید که بار 220 ولت در خروجی تنظیم کننده ولتاژ استاتیک متصل است. و فرض کنید ولتاژ بالای 250V در خط ورودی موجود است که باید به 220V اصلاح شود. هنگامی که کنترل کننده DSP مقدار ولتاژ ورودی، ولتاژ خروجی، جریان بار و جریان IGBT را اندازه گیری می کند، برای اصلاح ولتاژ، پل IGBT را برای تولید 30V (250-220 = 30V) در خروجی خود که 180 درجه خارج از فاز با خط ورودی ولتاژ این ترانزیستور 30V را در ثانویه ترانسفورماتور تقویت بادی ایجاد می کند. از هر دو ولتاژ؛ خط ورودی و ولتاژ در ترانسفورماتور تقویت کننده باقیمانده 180 درجه خارج از فاز با یکدیگر هستند، کاهش می یابد و ولتاژ خروجی به 220V اصلاح می شود.

طراحی وساخت استابلایزر 220 ولت

یک تثبیت کننده ولتاژ ( استابلایزر ) یک دستگاه است که برای حس کردن سطح ولتاژ نامناسب و اصلاح آنها برای تولید خروجی منطقی پایدار در خروجی که بار متصل است استفاده می شود. که با استفاده از ترانزیستور و دیگر اجزای گسسته ساخته شده است. این می تواند مورد استفاده برای محافظت از بارهای مانند تلویزیون، یخچال و VCR از ولتاژ های بیش از حد و زیر خطی نامطلوب، و همچنین افزایش ناگهانی ناشی از ناگهانی برق / خاموش شدن منبع تغذیه برق. این مدار می تواند به طور مستقیم به عنوان مدار مستقل بین منبع اصلی و بار باشد، و یا ممکن است بین یک تثبیت کننده خودکار / دستی موجود و بار وارد شود. در صورتی که ولتاژ اصلی عبور از یک آستانه از پیش تعیین شده، IC غیر غیرفعال آن را تشخیص می دهد و خروجی آن بلافاصله بالا می رود، و ترانزیستور و رله برای اقدامات مورد نظر را تعویض می کند.

رله، که یک نوع رله DPDT است، تماس های خود را به یک ترانسفورماتور متصل شده است که یک ترانسفورماتور معمولی است که برای انجام عملکرد ترانسفورماتور تثبیت کننده اصلاح شده است.

بنابراین اگر ولتاژ ورودی AC تمایل به افزایش یک مقدار آستانه تنظیم، ترانسفورر برخی از ولتاژ را کاهش می دهد و تلاش می کند ولتاژ را از رسیدن به سطوح خطرناک متوقف کند و برعکس در شرایط ولتاژ پایین.

عمل

220V AC ورودی از خط تامین و جریان ولتاژ مبدل یکسو کننده جریان. احتمال تقریبا یک ولتاژ AC به dc و احتمال خازن فیلتر dc. تقویت کننده عملیاتی یا مقایسه کننده ولتاژ منبع تغذیه را مقایسه می کند. رله یک دستگاه سوئیچینگ برق است. اتصال آن به طور معمول باز (NO) اتصال مدار هنگامی که رله فعال است مدار قطع هنگامی که رله غیر فعال است. هنگامی که رله فعال می شود، مدارهای معمولی بسته (NC) مدار را قطع می کنند. این

مدار زمانی وصل می شود که رله غیر فعال باشد انتقال (CO)، یا دوبار پرتاب (DT)، کنترل تماس دو مدار: یک تماس معمولی باز و یک تماس به طور معمول بسته با یک ترمینال مشترک است. ولتاژ خروجی ولتاژ پایدار را نشان می دهد.

مرور کلی

یک تثبیت کننده ولتاژ یک دستگاه است که برای حس کردن سطح ولتاژ نامناسب و اصلاح آن ها برای تولید خروجی منطقی پایدار در خروجی که بار متصل است استفاده می شود. نوسانات خطوط برق و قطع برق باعث خسارت به دستگاه های برق متصل به خط می شود. در مورد لوازم خانگی مانند یخچال و تلویزیون جدی تر است. اگر یک یخچال در ولتاژ پایین کار می کند، جریان بیش از حد از طریق موتور جریان می یابد که گرما می شود و آسیب می بیند.

مدار حفاظت ولتاژ / ولتاژ بالا با تاخیر زمانی ارائه شده در اینجا یک مدار کم هزینه و قابل اعتماد برای محافظت از چنین تجهیزاتی از آسیب است. هرگاه خط برق روشن می شود، آن را تنها پس از یک تأخیر زمانی ثابت به دستگاه متصل می شود. اگر زمان خاموش شدن ( زمانی که ولتاژ فراتر از حد است ) کمتر از زمان تأخیر است، قدرت پس از تاخیر ادامه می یابد: اگر آن برابر یا بیشتر باشد، قدرت به طور مستقیم دوباره می رود.

این دستگاه در مقایسه با دستگاه های نیمه هادی قابل دسترس مثل NPN ترانزیستور قدرتمند دوقطبی ( BC547 )، یک نوع 8-pin 741 op amp IC و DPDT طراحی شده است. ویژگی برجسته آن این است که هیچ شکار رله استفاده نمی شود. این بازپرداخت معمولا در پروگرام های موجود در بازار یافت می شود.

مدار کامل شامل مراحل مختلف است. آن ها عبارتند از: منبع تغذیه دوگانه، منبع ولتاژ مرجع، مقایسه ولتاژ برای سلام / کم، مرحله تاخیر زمان و مرحله راننده رله.

اجزای مورد نیاز:

 • مقاومت R1 و R2 = 10KΩ مقاومت R3 = 470KΩ مقاومت متغیر = 10KΩ
 • خازن C1 = 1000 µF/25 V دیود D1 و D2 = 1N 4007
 • زینر دیود Z1 و Z2 = 4.7 V/ 400mW
 • ترانسفورماتور TR1 = 0V – 12 V , 500mA ترانسفورماتور TR2 = 9V-0V-9V, 5A.
 • Op-Amp = LM 741
 • ترانزیستور = BC 547
 • رله = DPDT, 12V, 200Ω.
 • LED = Red (1)
 • ولت متر = 1 Pcs

ترانسفورماتور 

اصول اساسی ترانسفورماتور یک دستگاه الکتریکی است که انرژی را بین دو یا چند مدار از طریق القای الکترومغناطیسی انتقال می دهد.

جریان متفاوتی در سیم پیچ اولیه ترانسفورماتور موج شار مغناطیسی مختلفی را در هسته ایجاد می کند و میدان مغناطیسی مختلفی که بر سیم پیچ ثانویه تاثیر می گذارد. این میدان مغناطیسی متفاوت در ثانویه باعث ایجاد نیروی الکتروموتور (EMF) یا ولتاژ در سیم پیچ ثانویه می شود. با استفاده از قانون فارادی در ارتباط با خواص هسته ای نفوذپذیر مغناطیسی بالا، ترانسفورماتورها می توانند به طور موثر برای تغییر ولتاژ های AC از یک سطح ولتاژ به یک در داخل شبکه های برق طراحی شوند. ترانسفورماتور برای انتقال، توزیع و بهره برداری از انرژی الکتریکی ضروری است.

برای استابلایزرهای پایین تر, a > 1

مدار

برای استابلایزرهای پیشرفته, a < 1

مدار2

برای ساده سازی یا مقاصد تقریبی، برای استابلایزر به عنوان یک مدل استابلایزر ایده آل که در دو تصویر نشان داده شده است، بسیار معمول است. یک استابلایزر ایده آل، یک استابلایزر تئوری، خطی است که از دست رفته و کاملا متصل است. به این معنی است که هیچ تلفیق انرژی وجود ندارد و شار تنها در هسته مغناطیسی محدود می شود. پیوند کامل، مستلزم نفوذ پذیری مغناطیسی مغناطیسی هسته و سیم پیچ و نیروی مغناطیسی صفر است.

جریان متفاوتی در سیم پیچ اولیه ترانسفورماتور موج شار مغناطیسی مختلفی را در هسته ایجاد می کند و میدان مغناطیسی مختلفی که بر سیم پیچ ثانویه تاثیر می گذارد. این میدان مغناطیسی متفاوت در ثانویه باعث ایجاد نیروی الکتریکی متفاوت ( EMF ) یا ولتاژ در سیم پیچ ثانویه می شود. سیم پیچ های اولیه و ثانویه در اطراف یک هسته نفوذپذیری مغناطیسی بی نهایت قرار می گیرند [e] به طوری که تمام جریان مغناطیسی از طریق سیم های اولیه و ثانویه عبور می کند. با منبع ولتاژ متصل به سیم پیچ اولیه و امپدانس بار متصل به سیم پیچ ثانویه جریانهای ترانسفورماتور در جهت مشخص شده جریان می یابند.

مرکز استابلایزر

در الکترونیک، شیر یک مرکز اتصال به یک نقطه به نیمه راه در امتداد سیم پیچ ترانسفورماتور یا القا کننده یا در امتداد یک مقاومت یا یک پتانسیومتر ایجاد می شود. گاه های گریز گاهی اوقات بر روی سیمها برای اتصال سیگنال ها استفاده می شود و ممکن است لزوما در نقطه نیمه نباشد، بلکه به یک هدف نزدیک تر است. یک کاربرد رایج از این در نوسانگر هارتلی است. القایی با شیپور خاموشی همچنین به تغییر ولتاژ متناوب ( AC ) برای تبدیل قدرت کمک می کند؛ در این حالت، آن ها به عنوان ترانسفورماتورهای خودکار نامگذاری می شوند، زیرا تنها یک سیم پیچ وجود دارد. یک نمونه از یک ترانسفورماتور خودکار یک سیلندر احتراق خودرو است. ضربه زدن به پتانسیومتر یک یا چند اتصال در امتداد عنصر دستگاه، همراه با اتصالات معمول در هر دو انتهای عنصر و اتصال لغزنده فراهم می کند.

قابلیت استابلایزر ولتاژ سری VTS

استابلایزر ولتاژ سری VTS می تواند از ترکیب متنوعی از مزایای ویژه فنی از مزایای ویژه فنی با کارایی منحصر بفرد و قابلیت اطمینان بالا ارائه دهند، حفاظتهای کامل الکتریکی و دامنه وسیعی از امکانات علاوه بر ویژگیهای استاندارد این محصول قابل ارائه هستند.

 • قابلیت تنظیم تغییرات ولتاژ بصورت سینوسی ( خطی )
 • دقت خروجی استاندار 1%
 • قابلیت تنظیم ولتاژ خروجی بصورت دلخواه
 • سرعت واکنش بالا
 • سیستم مدار الکترونیکی با مدار کنترل فیدبک
 • توانایی تصحیح مستقل و هماهنگی فاز ها ( درمدل سه فاز )
 • عدم تاثیرپذیری از ضریب کسینوس فی
 • شکل موج بدون اعوجاج
 • سیستم کنترل میکروپرسسوری ( در صورت سفارش )
 • هشدار دهنده خروج از محدوده مجاز
 • نشان دهنده های ولتاژ و جریان
 • قطع خروجی در صورت نامتعادل بودن بیش از حد فازها
 • وزن کم و حجم کوچک
 • قطع جریان در صورت قطع شدن هر یک از فازها
 • راندمان بالا
 • مدار بای پس
 • سیستم خنک کننده اتوماتیک قابل تنظیم
 • عدم تاثیرپذیری از ضریب کسینوس فی
 • حفاظت فاز ( در مدلهای سه فاز )
 • توانایی تصحیح مستقل و هماهنگی فاز ها ( درمدل سه فاز )
 • تضعیف کننده نویز
 • ضریب حرارتی بسیار پایین ( 1% خروجی برای تغییرات حدود ˚C40 هوای محیط )
 • راه اندازی ایمن
 • قطع خروجی در صورت افت ولتاژ بیش از حد فازها
 • قطع خروجی در صورت عدم رعایت توالی فازها

طرز کار مدار داخلی استابلایزر ( نقشه نصب استابلایزر )

کار مدار داخلی استابلایزر به این شکل است که یک جاروبک ذغالی بر روی یک سطح هسته حلقوی مسی با سرعت زیادی چرخش می کند. این کار باعث می شود ولتاژهای لحظه ای بیش از اندازه حذف شوند یا کاهش شدید داشته باشند.

این اصلاح بر مبنای تغییر تعداد دور سیم پیچ بر روی هسته های حلقوی و استوانه ای است. از خصوصیات مهم این دستگاه استابلایزر می توان به پیوستگی خطی و سینوسی کامل بودن ولتاژ خروجی، هماهنگی فازها، دیجیتالی بودن مکانسیم کنترل، بالا بودن توان، بازدهی و دقت و کیفیت آن اشاره کرد.

استابلایزر ولتاژ سری SVC دارای یک الکتروموتور Dc Servo Motor در هر فاز بوده که بر روی ترانس متغیر Variable Transformer Or Variac مونتاژ شده است. به منظور افزایش یا کاهش ولتاژ، میزان القای ترانس با افزایش یا کاهش تعداد دور سیم پیچ به وسیله بازوی متحرک سرو موتور تغییر داده می شود.

سیم پیچ های پیش بینی شده اولیه ترانس بوک بوست ( buck/boost ) توسط واریابل تغذیه می شود و سیم پیچ ثانویه آن به طور سری بین بازو و منبع انرژی متصل می باشد، به نحوی که ولتاژ مورد نیاز برای شبکه را افزایش یا کاهش می دهد. در نتیجه این مجموعه با استفاده از سیستم میکروپروسسوری هوشمند ولتاژ خروجی را تثبیت می کند.

مدار داخلی استابلایزر

یک ترانسفورمر 230 به 12 ولت ساده مدار داخلی استابلایزر را در نظر بگیرید که با این عملیات اتصال دارد.

شکل بالا نشان دهنده آرایش افزاینده ولتاژ است که در آن قطب سیم پیچی دوم به شکلی است که ولتاژ آن مستقیما به ولتاژ اولیه افزوده شود. از این رو در مورد شرایط افت ولتاژ کمتر از حد مناسب، ترانسفورماتور با رله  یا سوییچ حالت جامد راه اندازی می شود که ولتاژی را باتوجه به طراحی و نسبت تبدیل ترانس به ولتاژ ورودی می افزایند.

در شکل بالا، ترانسفورماتور در حالت آرایش کاهنده ولتاژ متصل است که در آن قطب سیم پیچ ثانویه طوری قرار گرفته که ولتاژ آن از ولتاژ اصلی کسر گردد. مدار سوییچ اتصال را در زمان افزایش ولتاژ به این آرایش متصل می نماید.

شکل بالا استابلایزری را نشان می دهد که از دو رله برای تامین برق AC ثابت برای بار در شرایط کاهش و افزایش ولتاژ بهره می گیرد. با روشن کردن رله، عملیات تقویت و تضعیف برای دو نوسان ولتاژ خاص انجام می گیرد.

در مورد فعال سازی استابلایزر از نوع ترانسفورماتوری، بسته به مقدار ولتاژ مورد نیاز حالت های مختلف فعال می شوند. اما در مورد استابلایزر خودکار، موتور در کنار کنتاکتورهای جانبی برای تقویت و تضعیف ولتاژ اتوترانس به کار می روند چرا که این نوع از استابلایزر تنها یک سیم پیچی دارد.

چرا به تثبیت کننده ولتاژ AVR یا استابلایزر احتیاج داریم؟

تمامی دستگاه های الکترونیکی برای کار با حداکثر راندمان دارای یک منبع تغذیه معمولی که به عنوان ولتاژ عملیاتی شناخته می‌شود، می‌باشند. بسته به محدوده عملیاتی ایمن طراحی شده، دایره کار (با راندمان بهینه) یک وسیله الکتریکی ممکن است به 5 ± یا 10 ± محدود شود.

با توجه به بسیاری از مسائل، منبع ولتاژ ورودی که همیشه دریافت می‌کنیم دچار نوساناتی است که منجر به تغییرات ولتاژ ورودی می‌شود. این ولتاژ متغیر عامل اصلی کاهش راندمان دستگاه و همچنین افزایش خرابی آن است.

همانند یو پی اس UPS ها، تثبیت کننده ولتاژ یا استابلایزر نیز وظیفه حفاظت از تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی شما را دارد. نوسانات ولتاژ در جایی که ما زندگی می‌کنیم بسیار متداول است. ممکن است دلایل مختلفی برای نوسان ولتاژ از قبیل گسل های الکتریکی، سیم کشی معیوب، رعد و برق، مدارهای کوتاه و غیره وجود داشته باشد.

در زیر به برخی از آسیب های ناشی از نوسانات ولتاژ که باعث آسیب دائمی به دستگاه های الکتریکی می‌شود اشاره می‌کنیم.

 • باعث آسیب به عایق سیم پیچ ها می‌شود.
 • سبب اختلال غیر ضروری در بارالکتریکی می‌شود.
 • ممکن است منجر به گرم شدن بیش از حد کابل ها یا دستگاه شود.
 • و همه این ها عمر مفید دستگاه شما را کاهش دهد.

 

سوالات متداول

1-چرا به تثبیت کننده ولتاژ AVR یا استابلایزر احتیاج داریم؟

موارد متعددی را میتوان در جواب این پرسش مطرح نمود از جمله:

 • باعث آسیب به عایق سیم پیچ ها می‌شود.
 • سبب اختلال غیر ضروری در بارالکتریکی می‌شود.
 • ممکن است منجر به گرم شدن بیش از حد کابل ها یا دستگاه شود.
 • و همه این ها عمر مفید دستگاه شما را کاهش دهد.
بازگشت بە لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *